Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-596/11/ZK
z 7 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-596/11/ZK
Data
2011.09.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
przychód
umowa użyczenia


Istota interpretacji
Czy w przypadku bezpłatnego użyczenia Wnioskodawczyni nieruchomości będącej odrębnym majątkiem męża, przychody uzyskiwane z tytułu najmu osobom trzecim tej nieruchomości, będą mogły być zaliczone do przychodów z prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej i opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych (Wnioskodawczyni wybrała taką formę opodatkowania)?



Wniosek ORD-IN 826 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 06 czerwca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 14 czerwca 2011r.), uzupełnionym w dniach 18 i 24 sierpnia 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychodów z najmu wskazanej we wniosku nieruchomości (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychodów z najmu wskazanej we wniosku nieruchomości. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 11 sierpnia 2011r. Znak: IBPBI/1/415-596/11/ZK, IBPBI/1/415-597/11/ZK, IBPBI/1/415-598/11/ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 18 i 24 sierpnia 2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W małżeństwie Wnioskodawczyni nie obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej, niemniej mąż posiada majątek odrębny, nabyty drogą spadkobrania. Są to nieruchomości. Mąż zamierza drogą nieodpłatnego użyczenia przekazać Wnioskodawczyni owe nieruchomości, aby w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej uzyskiwała przychody w tytułu najmu lokali użytkowych (PKD 68.20.Z - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi). Dotychczas Wnioskodawczyni prowadzi indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną wg zasad ogólnych.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż:

  1. Wnioskodawczyni prowadzi nieprzerwanie od dnia 10 marca 1983r. działalność gospodarczą, w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a głównym przedmiotem działalności wg aktualnego wpisu są:
    1. 68.20.Z - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi,
    2. 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
    3. 46.90.Z - Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana,
    4. 47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach oraz wg wpisu EDG wg PKD 2007: 77.39.Z, 56.10.Z, 47.25.Z, 56.21.Z, 47.24.Z, 64.19.Z, 73.12.A, 73.12.B, 73.12.C, 73.12.D, 82.91.Z, 82.99.Z.
  2. Przedmiotem umowy użyczenia będzie udział ułamkowy w nieruchomości, w postaci budynku (bez wyodrębnionej własności lokali) posadowionego na gruncie, z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi.
  3. mąż Wnioskodawczyni prowadził działalność gospodarczą od dnia 10 marca 1983r. do dnia 31 grudnia 2005r. W chwili obecnej nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku bezpłatnego użyczenia Wnioskodawczyni nieruchomości, będącej odrębnym majątkiem męża, przychody uzyskiwane z tytułu najmu tej nieruchomości osobom trzecim, będą mogły być zaliczone do przychodów z prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej i opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych (Wnioskodawczyni wybrała taką formę opodatkowania)...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawczyni, ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w art. 10 określa, że źródłami przychodów są między innymi pozarolniczą działalność gospodarcza, nieruchomości lub ich części oraz najem, podnajem, dzierżawa, oraz inne umowy o podobnym charakterze. Z chwilą podjęcia decyzji o wykorzystywaniu użyczonej nieruchomości w działalności gospodarczej, polegającej na odpłatnym najmie lokali osobom trzecim, przychody należne z tytułu zawartych umów najmu, będą przychodami Wnioskodawczyni z działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), użyczenie jest umową, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Istotą tej umowy jest jej bezpłatny charakter, co oznacza, że biorący w używanie nie ma obowiązku dokonywania żadnych świadczeń i opłat na rzecz dającego do bezpłatnego używania.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 6 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

Z powyższych przepisów wynika, iż najem dla celów podatkowych może być traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 tej ustawy. Co do zasady, możliwość dokonania wyboru w ww. zakresie, a co za tym idzie i sposobu rozliczenia przychodów z najmu, ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem. Jednakże wybór ten jest ograniczony istnieniem związku pomiędzy wynajmowanym składnikiem majątkowym a prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą. Jeżeli bowiem wynajmowany składnik majątku związany jest z tą działalnością, przychód z jego wynajmu stanowi zawsze przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż kwestią istotną dla zakwalifikowania przychodów z wynajmu, do odpowiedniego źródła przychodów jest ocena, czy umowy najmu nieruchomości, z której Wnioskodawczyni będzie uzyskiwać przychody będą zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, m.in. w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi. Mąż Wnioskodawczyni posiada nieruchomość budynkową, stanowiącą jego majątek odrębny, którą zamierza udostępnić Wnioskodawczyni na podstawie umowy użyczenia. Nieruchomość ta będzie przez Wnioskodawczynię wynajmowana w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt, iż przedmiotowa nieruchomość będzie wynajmowana w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, przychody z najmu tej nieruchomości będą stanowić przychody z tej działalności.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmieniać należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 i 3, wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj