Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-626/11/BK
z 12 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-626/11/BK
Data
2011.09.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
grunty
wspólność majątkowa
wyroby gotowe


Istota interpretacji
w zakresie możliwości zaliczenia wydatków z tytułu nabycia przez małżonków gruntu oraz innych wydatków związanych z budową na tym gruncie budynków mieszkalnych do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez jednego z nich pozarolniczej działalności gospodarczej



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 22 czerwca 2011r.), uzupełnionym w dniu 25 lipca 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków z tytułu nabycia przez małżonków gruntu oraz innych wydatków związanych z budową na tym gruncie budynków mieszkalnych do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez jednego z nich pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków z tytułu nabycia przez małżonków gruntu oraz innych wydatków związanych z budową na tym gruncie budynków mieszkalnych do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez jednego z nich pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 8 lipca 2011r. Znak: IBPBI/1/415-626/11/BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 25 lipca 2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z żoną jest współwłaścicielem, na zasadzie wspólności ustawowej małżonków, nieruchomości gruntowej, którą zakupili w 2007r. Podatnik posiada ostateczną decyzję Prezydenta Miasta, zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę dwóch budynków wielorodzinnych pięciokondygnacyjnych, podpiwniczonych wraz z instalacjami wewnętrznymi. Wnioskodawca zamierza przeprowadzić ww. inwestycję (budowę obiektów i sprzedaż osobom trzecim wyodrębnionych lokali wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i gruntu) w ramach zarejestrowanej w ewidencji działalności gospodarczej, swojej indywidualnej działalności gospodarczej. Przedmiotem zarejestrowanej działalności jest, zgodnie z zaświadczeniem z ewidencji, m.in. realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych, wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych, pozostałe specjalistyczne roboty budowlane itp. Przedmiotowa nieruchomość wykorzystywana będzie w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy do realizacji zamierzonej inwestycji, za pełną akceptacją małżonki.

Istotne elementy opisu zdarzenia przyszłego zawarto również w części G. poz. 69 wniosku ORD-IN, w której wskazano, iż:

  • lokale będą stanowić wyroby gotowe podlegające zbyciu po ich wybudowaniu,
  • podatnik podlega w ramach swojej działalności gospodarczej za rok 2011 opodatkowaniu na „zasadach ogólnych”, ale w 2012 roku może zmienić opodatkowanie na podatek liniowy,
  • podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów,
  • metoda ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów opierać się będzie na art. 22 ust. 5-5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedmiotowa inwestycja, w zakresie zamierzonych do poniesienia w roku 2011 i 2012 kosztów jej realizacji (przy fakturowaniu towarów i usług na firmę Wnioskodawcy, względnie uzyskiwaniu innych rodzajów rachunków na firmę Wnioskodawcy) i już poniesionych w 2007r., na zakup przedmiotowej nieruchomości środków, będzie stanowić koszt uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach działalności gospodarczej (firmy) Wnioskodawcy w roku, w którym osiągnięte będą odpowiadające im przychody...

Zdaniem Wnioskodawcy, zważywszy na treść przepisów art. 36 i 37 ustawy Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy należy stwierdzić, że przedmioty służące do wykonywania zawodu, a wchodzące w skład majątku wspólnego, podlegają zawsze samodzielnemu zarządowi tylko tego z małżonków, który indywidualnie prowadzi przy ich pomocy działalność zawodową. Bez wątpienia celem przepisu art. 36 § 1 ww. Kodeksu jest danie przedsiębiorcy niezbędnej samodzielności w zarządzaniu przedsiębiorstwem, mimo, że jego składnikiem jest rzecz (w tym przypadku nieruchomość) wchodząca w skład współwłasności małżonków, z których tylko jeden prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem tej rzeczy (składnika majątkowego).

Ze zbycia lokali w ramach realizowanej inwestycji Wnioskodawca będzie uzyskiwał, w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa przychody. W tej sytuacji, skoro zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są m.in. koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, Wnioskodawca może wliczać, jako koszty ponoszone nakłady i wydatki związane z realizacją przedmiotowej inwestycji w ramach swojego przedsiębiorstwa.

Reasumując, wg Wnioskodawcy, nie ma przeszkód do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zamierzonych do poniesienia nakładów i wydatków związanych z realizacją inwestycji i kosztów nabycia nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj