Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-526/11-4/PK1
z 12 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-526/11-4/PK1
Data
2011.08.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
prawo autorskie
rok podatkowy
składniki majątkowe
Urząd Patentowy RP
znak towarowy
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, wniesionego do niej w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa znaku towarowego, od miesiąca następnego po miesiącu otrzymania tych składników majątku jako składników aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zawarcia aktu notarialnego) i wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.



Wniosek ORD-IN 756 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 02 czerwca 2011 r. (data wpływu 06 czerwca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 26 lipca 2011 r. (data wpływu 01 sierpnia 2011 r.) na wezwanie z dnia 20 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze wkładu niepieniężnego niezarejestrowanych znaków towarowych stanowiących przedmiot prawa autorskiego w sytuacji, gdy pierwszy rok podatkowy Wnioskodawcy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. i trwa do dnia 31 grudnia 2011 r. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze wkładu niepieniężnego niezarejestrowanych znaków towarowych stanowiących przedmiot prawa autorskiego w sytuacji, gdy pierwszy rok podatkowy Wnioskodawcy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. i trwa do dnia 31 grudnia 2011 r. W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi pismem dnia 20 lipca 2011 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 26 lipca 2011 r. (data wpływu 01 sierpnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej jako „Spółka”) został wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 30 września 2010 r. Zgodnie z § 17 Umowy Spółki (akt notarialny z dnia 02 września 2010 r.,): „Rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, przy czym pierwszy rok obrotowy zakończy się 31.12.2011 roku” Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. W dniu 16 września 2010 r. złożyła zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 oraz zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. W dniu 7 września 2010 r. Spółka zawarła umowę obejmującą udostępnienie lokalu biurowego i inne usługi obsługi biura.

W 2011 roku planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce, przy czym udziały w podwyższonym kapitale zakładowym objęłaby osoba trzecia, tj. kapitałowa spółka prawa handlowego (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, dalej „Osoba Trzecia”). Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki zostaną objęte przez Osobę Trzecią w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa Osoby Trzeciej w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop w związku z art. 551 z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93, z późn. zm., dalej „kodeks cywilny”).

W skład przedsiębiorstwa Osoby Trzeciej będą wchodzić m.in. znak towarowy w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm., dalej również „ustawa PWP”). Znak ten nie został zgłoszony do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej i nie zostało na niego udzielone prawo ochronne w rozumieniu ustawy PWP.

Zaznaczenia wymaga, że z posiadanych przez Wnioskodawcę informacji wynika, iż składniki aportu nie są i nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego ten aport, tj. Osoby Trzeciej. Aport (wkład niepieniężny) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie wnoszony na pokrycie kapitału w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy według wartości rynkowej. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną objęte przez spółkę wnoszącą aport, czyli przez Osobę Trzecią w formie aktu notarialnego. Jak wynika z analiz wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki, wiązać się będzie z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 updop.

Ponadto, obecnie Spółka planuje w trybie art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zmianami), dokonać przekształcenia w inną spółkę prawa handlowego - spółkę akcyjną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania

  1. Czy w pierwszym roku podatkowym, trwającym od dnia 02 września 2010 roku do dnia 31 grudnia 2011 roku, Spółka powinna stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 roku...
  2. Czy w prezentowanym zdarzeniu przyszłym, w związku z otrzymanym aportem (wkładem niepieniężnym) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład którego będą wchodzić składniki majątku w postaci m.in. znaków towarowych nie zgłoszonych do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej i nie posiadających prawa ochronnego, nabyty niezarejestrowany znak towarowy stanowiący przedmiot prawa autorskiego podlega amortyzacji w księgach Spółki, jako wartość niematerialna i prawna - autorskie lub pokrewne prawa majątkowe...
  3. Czy w prezentowanym zdarzeniu przyszłym, w związku z otrzymanym aportem (wkładem niepieniężnym) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład którego będą wchodzić składniki majątku, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Osobę Trzecią wnoszącą wkład niepieniężny, Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tych składników według sumy ich wartości rynkowej (jako wartości początkowej w związku z powstaniem dodatniej wartości firmy), wskazanej w akcie notarialnym dotyczącym podwyższenia kapitału zakładowego...
  4. Czy Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, wniesionych do niej w ramach aportu przedsiębiorstwa znaku towarowego (jako wartości niematerialnych i prawnych - autorskich lub pokrewnych praw majątkowych), od miesiąca następnego po miesiącu otrzymania tego składnika majątku jako składnika aportu przedsiębiorstwa (zawarcia aktu notarialnego) i wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych...
  5. Czy spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia Spółki w trybie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych, jako następca prawny Spółki, będzie korzystała z praw wynikających z interpretacji indywidualnej wydanej Spółce w odpowiedzi na niniejszy wniosek...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze, drugie, trzecie i czwarte. Odnośnie zagadnienia zawartego w pytaniu nr 5 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stanowisko Wnioskodawcy

Ad. 1

Spółka stoi na stanowisku, że do zdarzeń gospodarczych zaistniałych w jej pierwszym roku podatkowym, tj. od dnia 2 września 2010 roku do dnia 31 grudnia 2011 roku, obowiązana jest stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych według stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r.

Artykuł 12 ust. 1 Ustawy zmieniającej updop stanowi, iż podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2 (tj. ustawy updop), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., z tym że:

  1. art. 19a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietni 2011 r. stosuje się do tego dnia;
  2. art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym Ustawą zmieniającą updop, stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

Zdaniem Wnioskodawcy pierwszy rok podatkowy obowiązujący w spółce jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., zatem w uwarunkowaniach niniejszej sprawy zastosowanie znajdzie ww. art. 12 ust. 1 Ustawy zmieniającej updop, z zastrzeżeniem wyłączeń zawartych w ust. 1 pkt 1 i 2 tego artykułu.

Zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w art. 8 ust. 1 updop: „rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych”.

Natomiast art. 8 ust. 2a updop ustawodawca expressis verbis przewidział możliwość przedłużenia pierwszego roku podatkowego, stwierdzając, że: „W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.” Z takiej możliwości skorzystała spółka, przedłużając swój pierwszy rok podatkowy do końca 2011 r.

W ocenie Wnioskodawcy w sytuacji wybrania przez podatnika roku podatkowego pokrywającego się z kalendarzowym, skorzystanie z możliwości połączenia pierwszego i drugiego roku prowadzenia działalności w jeden rok powoduje, że ten pierwszy rok podatkowy nie jest rokiem kalendarzowym.

Należy dodać, że powyższe w pełni koresponduje ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Ministerstwo Finansów. Jak wynika bowiem z odpowiedzi Ministerstwa Finansów z dnia 25 stycznia 2011 r. na pytanie skierowane przez Dziennik „Rzeczpospolita”: „Podatnicy, którzy podjęli po raz pierwszy działalność w drugiej połowie 2010 r. i wybrali rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, i przyjęli iż pierwszy rok podatkowy będzie trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca 2011 r. mają obowiązek stosowania do końca pierwszego roku podatkowego przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.” (ww. odpowiedź została również opublikowana w artykule pt.: „Przepisy przejściowe dla nowych spółek”, Rzeczpospolita” z dnia 26 stycznia 2011 r.).

Prezentowane stanowisko Spółki jest zgodne z wydanymi przez Ministra Finansów interpretacjami przepisów prawa podatkowego w analogicznych sprawach (nr IPPB5/423-828/10-4/MB, nr IPPB5/423-832/10-4/MB).

Ad. 2

Zdaniem Spałki nabyte w drodze wkładu niepieniężnego niezarejestrowane znaki towarowe stanowiące przedmiot prawa autorskiego podlegają amortyzacji w księgach Spółki jako wartości niematerialne i prawne autorskie lub pokrewne prawa majątkowe

Zgodnie z art. 16b ust 1 ustawy updop amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 16c nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe
  5. licencje
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 Nr 19 poz. 1117 z późn. zm.)
  7. wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej handlowej naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji) umowy najmu dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi

Aby więc znak towarowy mógł zostać uznany za wartość niematerialną i prawną w rozumieniu przepisów podatkowych muszą być spełnione następujące warunki:

  • znak towarowy można zakwalifikować jako jeden z rodzajów wartości niematerialnych i prawnych wymienionych w art. 16b ust 1 ustawy o CIT
  • znak towarowy musi zostać nabyty przez podatnika
  • znak towarowy może być wykorzystywany wprowadzonej działalności gospodarczej
  • znak towarowy będzie wykorzystywany przez podatnika a przewidywany okres wykorzystywaniu znaku towarowego wynosi minimum rok.

Zdaniem Spółki niezarejestrowany znak towarowy stanowi przedmiot autorskiego prawa majątkowego o którym mowa w art. 16b ust 1 pkt 4 updop Zgodnie bowiem z art. 1 ust 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631 ze zm. - dalej zwana upa ) przedmiotem prawa autorskiego jest utwór rozumiany jako każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem symbolami matematycznymi znakami graficznymi (art. 1 ust 2 pkt 1 upa) Jednocześnie na podstawie art. 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1117 ze zm.) (dalej pwp) znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż niezarejestrowany znak towarowy o którym mowa w przepisach pwp może stanowić utwór w odniesieniu do którego przysługują prawa ochronne wynikające z przepisów upa niezależnie od objęcia lub nieobjęcia ich ochroną wynikającą z rejestracji w Urzędzie Patentowym. Dlatego tez nabywane przez Wnioskodawcę w ramach aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa znaki towarowe stanowiące zbiór określonych elementów słownych, graficznych lub słowno graficznych stanowią podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne, o których mowa w art. 16b ust 1 pkt 4 updop

Podobne stanowisko potwierdzające stanowisko Spółki zajął Minister Finansów w wydanej interpretacji przepisów prawa podatkowego nr IPPB3/423 932/10-4/MS.

Ad. 3

Zdaniem Spółki w sytuacji, gdy w uwarunkowaniach zaprezentowanego zdarzenia przyszłego wartość składników majątku (w postaci m.in. znaku towarowego nie zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej) wchodzącego w skład wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostanie w 2011 r. wniesiona w całości na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego i przy tym, gdy wartość firmy ustalona zgodnie z art. 16g ust 2 updop wykaże wartość dodatnią Spółka będzie uprawniona do przyjęcia za łączną wartość początkową tych składników majątku maksymalnie sumę ich wartości rynkowej Od tak ustalonej wartości poszczególnych składników majątkowych Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodów.

Na wstępie uzasadnienia należy przyjąć, że w konsekwencji pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 do oceny planowanego zdarzenia przyszłego należy stosować stan prawny regulowany updop w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2010 roku. W planowanym zdarzeniu przyszłym zorganizowana część przedsiębiorstwa Osoby Trzeciej zostanie wniesiona jako wkład niepieniężny do Spółki. Ze względu na fakt że w jego skład będzie wchodzić m.in. znak towarowy, Spółka dokona nabycia tego znaku w drodze aportu. Ponadto, w chwili otrzymania aportu przedmiotowe prawa będą nadawały się do gospodarczego używania przez Spółkę w toku jej działalności, a okres używania tych praw na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej przekroczy rok. Tym samym, zdaniem Spółki, prawa do znaków towarowych i/lub wzorów przemysłowych wniesione aportem do Spółki przez Osobę Trzecią będą spełniały wszystkie warunki do uznania ich za wartości niematerialne i prawne podlegające w Spółce amortyzacji podatkowej.

Kolejno należy odnieść się do statuującego zasadę kontynuacji przepisu art. 16g ust 9 updop, zgodnie z którym za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego. Jednocześnie art. 16g ust 10a updop nakazuje odpowiednie stosowanie wspomnianego przepisu art. 16g ust 9 updop w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Oznacza to, iż podmiot otrzymujący aport jest zobowiązany ująć w swojej ewidencji takie środki trwale i wartości niematerialne i prawne w wartościach początkowych wynikających z ewidencji wnoszącego aport i kontynuować amortyzację takich składników majątku z uwzględnieniem metody przyjętej przez ich zbywcę oraz z uwzględnieniem dokonanych przez niego odpisów amortyzacyjnych.

Jednocześnie Ustawodawca nakazuje odmienne postępowanie w przypadku otrzymania w drodze wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa składników rzeczowych majątku czy praw majątkowych, które nie zostały wprowadzone przez wnoszącego aport do jego ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. W tym przypadku zastosowanie znajduje zdanie drugie przepisu art. 16g ust 10a updop, który nakazuje stosowanie wyceny wartości początkowej takiego aportu zgodnie z dyspozycją przepisu art. 16g ust 10 updop. Biorąc pod uwagę założenia prezentowanego zdarzenia przyszłego, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie się wiązało z powstaniem dodatniej wartości firmy tzn. wartość nominalna udziałów Spółki wydanych w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa przewyższy wartość rynkową składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszonego do Spółki. Wobec powyższego w przypadku nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części łączną wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych I prawnych ustala się w wysokości sumy ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy ustalonej zgodnie z art. 16g ust 2 updop.

Reasumując z uwagi na fakt, że:

  • Spółka została zarejestrowana w drugiej połowie 2010 r. i przyjęła, że pierwszy rok podatkowy będzie trwał od dnia rozpoczęcia działalności do końca 2011 roku co wymusza uwzględnienie do oceny planowanego zdarzenia przyszłego stanu prawnego regulowanego updop w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2010 roku;
  • składniki majątku wnoszone do Spółki jako element wkładu niepieniężnego (aportu) nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Osoby Trzeciej wnoszącej ten wkład niepieniężny (aport);
  • ze wstępnych szacunków wynika ze wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie się wiązało z powstaniem dodatniej wartości firmy tzn. wartość nominalna udziałów Spółki wydanych w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa przewyższy wartość rynkową składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszonego do Spółki

- Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku od sumy ich wartości rynkowej (jako wartości początkowej w związku z powstaniem dodatniej wartości firmy) wskazanej w akcie notarialnym dotyczącym podwyższenia kapitału zakładowego Spółki. Innymi słowy łączną wartość początkową nabytych przez Spółkę w drodze aportu składników majątku stanowić będzie suma ich wartości rynkowej.

Podobne stanowisko w analogicznym stanie faktycznym zajął Minister Finansów w wydanych interpretacjach przepisów prawa podatkowego (nr IPPB3/423-753/10-5/DP, nr IPPB3/423-784/10-4/MS)

Ad. 4.

Spółka będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej wniesionych do niej w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa znaku towarowego od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie tych praw do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Spółkę.

W uzasadnieniu stanowiska należy oprzeć się na brzmieniu przepisu art. 16h ust. 1 pkt 1 updop, który stanowi że odpisów amortyzacyjnych od wartości materialnych i prawnych dokonuje się co do zasady od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wartości te wprowadzono do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Wynika z tego, iż miesiącem, w którym Spółka będzie mogła rozpocząć amortyzowanie przedmiotowych praw będzie miesiąc następujący po miesiącu wprowadzenia praw do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W założeniu do zdarzenia przyszłego, wniesienie aportu nastąpi w formie aktu notarialnego. A zatem skuteczne przeniesienie znaku towarowego na Spółkę nastąpi w momencie zawarcia aktu notarialnego.

Podobne stanowisko, potwierdzające stanowisko Spółki zajął Minister Finansów w wydanych interpretacjach przepisów prawa podatkowego (nr IPPB3/423-784/10-4/MS, nr IPPB5/423-1 12/09-2/MB).

Podsumowując, Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, wniesionego do niej w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa znaku towarowego, od miesiąca następnego po miesiącu otrzymania tych składników majątku jako składników aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zawarcia aktu notarialnego) i wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj