Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-561/12/MS
z 6 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2012r. (data wpływu 28 maja 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 sierpnia 2012r. (data wpływu 3 września 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy sprzedaż wskazanych we wniosku niezabudowanych działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2012r. do tut. organu, wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy sprzedaż wskazanych we wniosku niezabudowanych działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 sierpnia 2012r. (data wpływu do tut. organu 3 września 2012r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-561/12/MS z dnia 21 sierpnia 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem m.in. następujących nieruchomości gruntowych niezabudowanych:

  1. nieruchomości położonej w miejscowości D., Gmina D., województwo, o powierzchni 1,69 ha, objętej księgą wieczystą nr ..., składającej się z działek o numerach ... do ..., sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako grunty orne. Zgodnie z wypisem z planu miejscowego nieruchomość znajduje się w obszarze przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową oraz tereny usług komunikacyjnych - drogi gminne oraz wewnętrzne.
  2. nieruchomości położonej w miejscowości D., Gmina D., województwo, o powierzchni 0,92 ha, objętej księgą wieczystą nr ..., składającej się z działek o numerach ... do ..., sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako grunty orne oraz rowy. Zgodnie z wypisem z planu miejscowego nieruchomość znajduje się w obszarze przeznaczonym pod usługi techniczne i drobną wytwórczość oraz tereny usług komunikacyjnych - drogi gminne.
  3. nieruchomości położonej w miejscowości K., Gmina D., województwo, o powierzchni 2,13 ha, objętej księgą wieczystą nr ..., składającej się z działki o numerze ..., sklasyfikowanej w ewidencji gruntów jako grunty orne, lasy i grunty leśne. Zgodnie z wypisem z planu miejscowego nieruchomość znajduje się w obszarze przeznaczonym pod usługi techniczne i drobną wytwórczość.
  4. nieruchomości położonej w miejscowości K., Gmina D., województwo, o powierzchni 2,54 ha, objętej księgą wieczystą nr ..., składającej się z działki o numerze ..., sklasyfikowanej w ewidencji gruntów jako grunty orne, lasy i grunty leśne. Zgodnie z wypisem z planu miejscowego nieruchomość znajduje się w obszarze przeznaczonym pod usługi techniczne i drobną wytwórczość.
  5. nieruchomości położonej w miejscowości K., Gmina D., województwo..., o powierzchni 4,22 ha, objętej księgą wieczystą nr ..., składającej się z działek o numerach ... oraz od ... do ..., sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako grunty orne. Zgodnie z wypisem z planu miejscowego nieruchomość znajduje się w obszarze przeznaczonym pod usługi techniczne i drobną wytwórczość (dz. ...) oraz zabudowę mieszkaniową oraz tereny usług komunikacyjnych - drogi gminne oraz wewnętrzne (działki ...).

Wszystkie opisane powyżej nieruchomości były w przeszłości użytkowane rolniczo, obecnie stanowią nieużytki. Nieruchomości te wchodziły w skład gospodarstwa rolnego zbywcy.

Nieruchomości powyższe Wnioskodawca nabył od swojego ojca, na podstawie umów sprzedaży:

  • z dnia 28 czerwca 2010r., akt notarialny Rep. A nr .../2010 (nieruchomości opisane w pkt 1 i 2),
  • z dnia 30 października 2009r., akt notarialny Rep. A nr .../2009 (nieruchomości opisane w pkt 3-5).

Przy nabyciu powyższych nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa ubezpieczeniowo-finansowego i z tego tytułu jest podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat (PKD 66.21.Z), działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych (66.22.Z), pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe (PKD 66.19.Z), pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne (PKD 66.29.Z) oraz działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju (PKD 46.19.Z). Nieruchomości wymienione we wniosku nie były i nie są związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę (nie zostały zaliczone do środków trwałych, nie były w żaden sposób wykorzystywane w działalności gospodarczej), jak również przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie jest związany z obrotem nieruchomościami.

Wnioskodawca zamierza zbyć nieruchomości wymienione w pkt 1-5 powyżej. Zamiar sprzedaży nieruchomości związany jest z sytuacją osobistą i rodzinną Wnioskodawcy. Wnioskodawca zamierza przeznaczyć uzyskane ze sprzedaży środki pieniężne na zaspokojenie wymagalnych zobowiązań swojego ojca wobec podmiotów trzecich, powstałych m.in. w wyniku ciężkiej choroby ojca. Ewentualną nadwyżkę środków Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na budowę domu, w którym zamieszka wraz z rodziną.

W czasie, w którym Wnioskodawca był właścicielem nieruchomości będących przedmiotem wniosku, nie podejmował on żadnych działań związanych z podziałem, uzbrojeniem lub zmianą przeznaczenia nieruchomości. Doprowadził on jedynie do zgodności ze stanem faktycznym i prawnym zapisów w ewidencji gruntów oraz księgach wieczystych. W ciągu ostatnich 5 lat Wnioskodawca nie dokonywał sprzedaży żadnych nieruchomości.

W zależności od sytuacji rynkowej Wnioskodawca zamierza sprzedać opisane nieruchomości w całości lub też sprzedawać poszczególne działki różnym nabywcom. W procesie poszukiwania nabywcy/nabywców nieruchomości Wnioskodawca będzie korzystał z usług agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Nieruchomości będące przedmiotem wniosku wchodziły w skład gospodarstwa rolnego osoby (ojca Wnioskodawcy), od której zostały nabyte przez Wnioskodawcę. Działalność rolnicza nie została jednak rozpoczęta na tych nieruchomościach przez ojca Wnioskodawcy ze względu na początki choroby (które uniemożliwiły mu aktywność zawodową) i sytuację rodzinną (załamanie po śmierci żony).

Nieruchomości zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach ustaleń rodzinnych (chęć uregulowania przez ojca stosunków majątkowych w rodzinie, w związku z jego postępującą ciężką chorobą) oraz w celu zapewnienia ojcu środków finansowych na leczenie i spłatę zobowiązań pozostałych po działalności rolniczej prowadzonej przed chorobą przez ojca Wnioskodawcy, na innych gruntach rolnych gospodarstwa rolnego.

Wnioskodawca nie prowadził działalności rolniczej na gruntach będących przedmiotem wniosku oraz nie dokonywał sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.

Nieruchomości będące przedmiotem wniosku nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę, jak również nie były przedmiotem najmu lub dzierżawy. Wnioskodawca nie czerpał również innych pożytków z nieruchomości, przez cały okres ich posiadania.

Działki składające się na nieruchomości objęte wnioskiem zostaną zbyte w takim stanie faktycznym i prawnym w jakim znajdowały się w momencie ich zakupu przez Wnioskodawcę oraz w jakim znajdują się obecnie. Wnioskodawca nie będzie przed sprzedażą podejmował żadnych czynności zmierzających do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, zmiany przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jak również czynności zmierzających do uatrakcyjnienia nieruchomości dla potencjalnych nabywców (budowa drogi, uzbrojenie, doprowadzenie mediów, itp).

Wnioskodawca nie podejmował ani nie będzie podejmował żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży nieruchomości.

Wnioskodawca oprócz nieruchomości będącej przedmiotem wniosku jest również właścicielem jednej nieruchomości rolnej w miejscowości D. (nieruchomość rolna niezabudowana, przeznaczona w planie miejscowym pod zabudowę) oraz nieruchomości rolnej położonej w gminie G. (grunt rolny, nie przeznaczony pod zabudowę). Wszystkie powyższe nieruchomości zostały nabyte przez Wnioskodawcę w latach 2008-2010, od ojca oraz ojca i sióstr (które nabyły udziały w drodze dziedziczenia), w ramach transakcji rodzinnych oraz w celu opisanym w pkt 2.

Wnioskodawca nie dokonywał sprzedaży żadnych nieruchomości również w okresach wcześniejszych niż 5 lat przed złożeniem wniosku, z wyjątkiem sprzedaży w 1998r. mieszkania, w którym zamieszkiwał, związanej ze zmianą miejsca zamieszkania.

Wnioskodawca nie zamierza w najbliższej przyszłości dokonywać sprzedaży posiadanych nieruchomości innych niż objęte wnioskiem, z wyjątkiem możliwej transakcji przeniesienia własności nieruchomości w celu zwolnienia się ze zobowiązania pieniężnego (datio i solutum – art. 453 Kodeksu cywilnego), której przedmiotem będzie nieruchomość rolna bez prawa do zabudowy położona w Gminie G. Zobowiązanie pieniężne ciążące na Wnioskodawcy, które ewentualnie zostanie zaspokojone w powyższy sposób, jest jego zobowiązaniem osobistym, związanym z życiem prywatnym i nie mającym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca nie zamierza również nabywać na rynku nieruchomości celem ich odsprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w powyższym stanie faktycznym Wnioskodawca będzie zobowiązany do opodatkowania sprzedaży nieruchomości opisanych we wniosku podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, z tytułu transakcji sprzedaży nieruchomości opisanych we wniosku nie będzie on podatnikiem podatku od towarów i usług, a tym samym czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.

W stanie faktycznym opisanym we wniosku przedmiotem transakcji sprzedaży będą nieruchomości stanowiące grunty przeznaczone pod zabudowę. Transakcje te nie będą zatem korzystały ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na ceł lub rezultat takiej działalności, przy czym za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT (art. 15 ust. 2) rozumieć należy wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Dokonując wykładni przepisów ustawy o VAT należy odwołać się ponadto do przepisów Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Dyrektywa powyższa, definiując w art. 2(1)(a) przedmiot opodatkowania podatkiem od wartości dodanej, określa że opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze (… the supply of goods... by a taxable person acting as such). W konkretnym stanie faktycznym czynność wymieniona w art. 5 ustawy o VAT, wykonana przez podatnika podatku od towarów i usług, będzie zatem opodatkowana wyłącznie w przypadku, gdy została dokonana w wykonaniu prowadzonej działalności gospodarczej, rozumianej zgodnie z definicją zawartą w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Zbieżne stanowisko jest również formułowane w orzecznictwie:

  • „Okoliczność, iż podmiot wykonuje czynności wymienione w art. 5 VATU nie jest wystarczającą przesłanką do ich opodatkowania podatkiem VAT bowiem musi działać w charakterze podatnika, a zatem podmiotu wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2” (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, z dnia 6 września 2006r., sygn. akt I SA/Wr 1254/2005),
  • „Przepisy art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) powinny być rozumiane w ten sposób, że warunkiem sine qua non uznania, iż dany podmiot działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, jest ustalenie, że działa on jako producent, handlowiec, usługodawca, pozyskujący zasoby naturalne, rolnik lub jako osoba wykonująca wolny zawód. Ani formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, ani okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości, nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, że w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług” (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, z dnia 29 października 2007r., sygn. akt I FPS 3/2007).

Okoliczność, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie doradztwa ubezpieczeniowo-finansowego, nie przesądza zatem, że opisane w stanie faktycznym transakcje będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W opinii Wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości wymienionych w stanie faktycznym w pkt 1-5 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ Wnioskodawca dokonując tych transakcji nie będzie działał w charakterze podatnika tego podatku. Przedmiotem sprzedaży będą bowiem nieruchomości należące do jego majątku osobistego, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Również okoliczności dokonania zamierzonych transakcji wskazują jednoznacznie, że Wnioskodawca nie będzie działał w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy. Nieruchomości te zostały bowiem nabyte przez Wnioskodawcę od członka najbliższej rodziny, jak również powody uzasadniające obecnie konieczność ich sprzedaży związane są z osobistą i rodzinną sytuacją Wnioskodawcy, nie zaś z zamiarem prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Wnioskodawca nie dokonywał również w przeszłości innych transakcji, których przedmiotem były nieruchomości. Powyższe okoliczności uzasadniają stanowisko, że transakcje będące przedmiotem wniosku będą związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności w ramach zarządu majątkiem prywatnym Wnioskodawcy (por. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach C-180/10 i C-181/10) i jako takie nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Także okoliczność, że sprzedaż nieruchomości potencjalnie zostanie przeprowadzona w ramach wielu transakcji, których przedmiotem będą poszczególne działki ewidencyjne, nie skutkuje uznaniem Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług z tego tytułu. Ilość i zakres transakcji, jak również długość okresu w jakim będą one dokonywane nie mogą stanowić okoliczności przesądzającej, że nie są one przeprowadzane w ramach zwykłego wykonywania prawa własności (por. tezy 37 i 38 wyrok TSUE w sprawach C-180/10 i C-181/10).

Wnioskodawca w celu sprzedaży nieruchomości nie podejmował i nie zamierza również podejmować żadnych aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, ani angażować środków podobnych do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców, w tym podejmować działań marketingowych, ani uzbrajać terenu. Za czynności tego rodzaju nie można bowiem uznać zamiaru skorzystania z usług agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Powierzenie poszukiwania potencjalnych nabywców oraz obsługi transakcji wykwalifikowanemu podmiotowi stanowi bowiem element większości transakcji na rynku nieruchomości i wręcz potwierdza, że Wnioskodawca nie działa samodzielnie jako podmiot profesjonalnie zajmujący się obrotem nieruchomościami.

Uwzględniając powyższą argumentację Wnioskodawca stoi na stanowisku, że z tytułu sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem niniejszego wniosku nie będzie on podatnikiem podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 31 sierpnia 2012r. stwierdzono, że uwzględniając stan faktyczny opisany we wniosku, jak również okoliczności wskazane w niniejszym uzupełnieniu Wnioskodawca podtrzymuje swoje stanowisko, że z tytułu sprzedaży nieruchomości opisanych w pkt 1 -5 stanu faktycznego nie będzie on podatnikiem podatku od towarów i usług. Transakcje sprzedaży (jak również wcześniejszy zakup nieruchomości) nie noszą bowiem cech działalności gospodarczej, lecz mają charakter ściśle osobisty i związany z sytuacją rodzinną Wnioskodawcy, który na skutek okoliczności losowych zmuszony jest do sprzedaży nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek:

  • po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • po drugie - czynność wykonywana jest przez podmiot, który jest podatnikiem VAT.

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych (działki), dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnikami – według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT – są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

W zakresie prawa unijnego, z mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, s. 1 ze zm.), „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta zarówno z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, jak i art. 9 ust. 1 ww. Dyrektywy ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnika” te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „zamiar”. Zgodnie z definicją zawartą we „Współczesnym słowniku języka polskiego” (Wydawnictwo Langenscheidt, Warszawa 2007r.), „zamiar” oznacza „intencje zrobienia czegoś, zamysł, plan, projekt, chęć”.

Wobec powyższego istotą zamiaru są intencje, jakie przyświecają dokonywanym czynnościom oraz cel, który dana osoba ma osiągnąć wykonując dane czynności. Zatem przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności.

W świetle powyżej przytoczonych przepisów dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzonej działalności gospodarczej, co może mieć miejsce również przy czynności dokonanej jednorazowo. Działalność gospodarcza może składać się z kilku następujących po sobie transakcji. Czynności takie jak np. poniesienie wydatków inwestycyjnych w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej należy również uznać za działalność gospodarczą.

Dlatego też, aby uznać, że dany podmiot działa w charakterze podatnika podatku VAT należy ustalić, czy działa on jako producent, handlowiec lub usługodawca.

Wskazać należy, iż ustawodawca nie określił wymogów formalnych, którym odpowiadać ma podatnik, aby mógł być uznany za producenta lub handlowca oraz kiedy zamiar częstotliwego wykonywania czynności ma być ujawniony. Jednakże w okolicznościach niniejszej sprawy uprawniony jest wniosek, że wystarczającym jest, by okoliczności wskazujące na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy zaistniały w chwili ich wykonywania, zaś podmiot ich dokonujący zachowywał się jak handlowiec czy producent. Dla celów podatku VAT nie jest konieczne, aby działalność była działalnością zarobkową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły przez podmioty gospodarcze (przedsiębiorców). Opodatkowaniu tym podatkiem podlega dostawa towarów nie tylko wówczas, gdy dokonywana jest przez podatnika VAT, dla którego wykonywanie działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu. Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, również osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które dokonują dostawy, czy też świadczą usługi stają się podatnikami podatku VAT, jeżeli okoliczności towarzyszące wykonywaniu czynności wskazują na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy.

Kwestia sprzedaży gruntów była również przedmiotem rozważań Trybunału Sprawiedliwości UE. Z treści orzeczeń w sprawach C-180/10 i C-181/10 wynika, że za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, producenta tj. wykazuje aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Analizując przedstawiony przez Wnioskodawcę opis zdarzenia przyszłego w kontekście powyższych orzeczeń TSUE stwierdzić należy, że Wnioskodawca w zakresie odnoszącym się do wskazanych w poz. 1-5 wniosku nieruchomości, nie podejmował działań porównywalnych z działalnością podmiotu profesjonalnie zajmującego się obrotem nieruchomościami. Wnioskodawca jak wynikam z opisu zdarzenia przyszłego nabył wprawdzie wskazane we wniosku nieruchomości z wydzielonymi działkami przeznaczonymi pod zabudowę, jednakże przedmiotowego nabycia nie można uznać za nabycie charakterystyczne dla podmiotu zajmującego się profesjonalnie obrotem nieruchomościami.

Z wniosku wynika, że przedmiotowe nabycie nastąpiło do majątku osobistego Wnioskodawcy.

Nieruchomości powyższe Wnioskodawca nabył bowiem od swojego ojca, na podstawie umów sprzedaży:

  • z dnia 28 czerwca 2010r., akt notarialny Rep. A nr .../2010 (nieruchomości opisane w pkt 1 i 2),
  • z dnia 30 października 2009r., akt notarialny Rep. A nr .../2009 (nieruchomości opisane w pkt 3-5).

Nieruchomości zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach ustaleń rodzinnych (chęć uregulowania przez ojca stosunków majątkowych w rodzinie, w związku z jego postępującą ciężką chorobą) oraz w celu zapewnienia ojcu środków finansowych na leczenie i spłatę zobowiązań pozostałych po działalności rolniczej prowadzonej przed chorobą przez ojca Wnioskodawcy, na innych gruntach rolnych gospodarstwa rolnego.

Jednocześnie z wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa ubezpieczeniowo-finansowego i z tego tytułu jest podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat (PKD 66.21.Z), działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych (66.22.Z), pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe (PKD 66.19.Z), pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne (PKD 66.29.Z) oraz działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju (PKD 46.19.Z). Nieruchomości wymienione we wniosku nie były i nie są związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę (nie zostały zaliczone do środków trwałych, nie były w żaden sposób wykorzystywane w działalności gospodarczej), jak również przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie jest związany z obrotem nieruchomościami.

W świetle powyższego uznać należy, za zasadne stwierdzenie Wnioskodawcy, że przedmiotowe nieruchomości zakupione zostały do jego majątku osobistego Wnioskodawcy.

Ponadto Wnioskodawca nie prowadził działalności rolniczej na gruntach będących przedmiotem wniosku oraz nie dokonywał sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej. Nieruchomości będące przedmiotem wniosku nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę, jak również nie były przedmiotem najmu lub dzierżawy. Wnioskodawca nie czerpał również innych pożytków z nieruchomości, przez cały okres ich posiadania.

Z opisu sprawy wynika, że zamiar sprzedaży nieruchomości związany jest z sytuacją osobistą i rodzinną Wnioskodawcy. Wnioskodawca zamierza przeznaczyć uzyskane ze sprzedaży środki pieniężne na zaspokojenie wymagalnych zobowiązań swojego ojca wobec podmiotów trzecich, powstałych m.in. w wyniku ciężkiej choroby ojca. Ewentualną nadwyżkę środków Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na budowę domu, w którym zamieszka wraz z rodziną.

Działki składające się na nieruchomości objęte wnioskiem zostaną zbyte w takim stanie faktycznym i prawnym w jakim znajdowały się w momencie ich zakupu przez Wnioskodawcę oraz w jakim znajdują się obecnie. Wnioskodawca nie będzie przed sprzedażą podejmował żadnych czynności zmierzających do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, zmiany przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jak również czynności zmierzających do uatrakcyjnienia nieruchomości dla potencjalnych nabywców (budowa drogi, uzbrojenie, doprowadzenie mediów, itp).

Wnioskodawca nie podejmował ani nie będzie podejmował żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży nieruchomości.

W procesie poszukiwania nabywcy/nabywców nieruchomości Wnioskodawca będzie korzystał z usług agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie w celu dokonania sprzedaży działek wchodzących w skład wskazanych we wniosku nieruchomości, Wnioskodawca nie zaangażował (nie będzie angażował) środków podobnych do wykorzystywanych przez handlowca, tj. nie wykazał aktywności w przedmiocie zbycia przedmiotowych działek porównywalnych do działań podmiotów zajmujących profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

Wprawdzie jak wynika z wniosku Wnioskodawca w zależności od sytuacji rynkowej zamierza sprzedać opisane nieruchomości w całości lub też sprzedawać poszczególne działki różnym nabywcom, a w procesie poszukiwania nabywcy/nabywców nieruchomości będzie korzystał z usług agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, jednakże przedmiotowych faktów nie można uznać za środki (a w szczególności za zespół środków) zbliżone do tych jakie podejmują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami lecz za zwykły zarząd prywatną nieruchomością o którym mowa we wskazanych orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10.

Tym samym Wnioskodawca dokonując sprzedaży działek wchodzących w skład wskazanych we wniosku nieruchomości, korzystał będzie z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem osobistym, a zatem czynność ta nie będzie uznana za wykonaną w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a co za tym idzie przedmiotowa sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć zatem należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj