Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-128/11/EK
z 27 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-128/11/EK
Data
2011.04.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
kształcenie
szkolenie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Skoro prowadzona przez Wnioskodawcę placówka kształcenia ustawicznego jest jednostką objętą systemem oświaty, tym samym świadczone przez tę placówkę usługi w zakresie kształcenia (szkolenia) korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a).



Wniosek ORD-IN 958 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2011 r. (data wpływu 28 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkoleń świadczonych przez placówkę kształcenia ustawicznego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 stycznia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkoleń świadczonych przez placówkę kształcenia ustawicznego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą "P.". Z działalności wyodrębnił Pan jednostkę lokalną zajmującą się szkoleniami i zarejestrował jako Ośrodek Szkoleniowy. Jednostka lokalna dnia 28 listopada 2008 r. została wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych powiatu. Od tego momentu ośrodek funkcjonuje jako placówka kształcenia ustawicznego (zgodnie z art. 2 ust. 3a ustawy o systemie oświaty), umożliwiająca uzyskanie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, którą nadzoruje kuratorium.

Ponadto posiada Pan potwierdzenia wydane przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, że spełnia wymogi rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r., w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. Nr 118, poz. 1263).

Dodatkowo ośrodek posiada zaświadczenie z Urzędu Dozoru Technicznego o uzgodnieniu programów szkoleniowych do szkoleń z zakresu m.in. ciągniki, suwnice, żurawie, dźwigi, podesty ruchome. Otrzymał również potwierdzenie zarejestrowania w ogólnopolskim rejestrze firm posiadających program nauczania dla kierowców wózków jezdniowych z napędem silnikowym, wydany przez Ośrodek Doskonalenia Kadr. nadzorowany przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ośrodek prowadzi szkolenia opisane w jego statucie, tj. językowe, przyuczające do zawodu, udoskonalające zawodowo, przygotowujące do egzaminów na tytuły kwalifikacyjne, przygotowujące do uzyskania uprawnień zawodowych, kursy pedagogiczne dla instruktorów i wykładowców praktycznej nauki zawodu, z zakresu BHP, organizowane na zlecenie instytucji, urzędów, przedsiębiorców oraz z naboru.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy organizowane przez Pana szkolenia są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 „ § 1 ust. 26” ustawy ...


Zdaniem Wnioskodawcy, szkolenia organizowane przez ośrodek są zwolnione od podatku od towarów i usług. Wskazał Pan, iż zgodnie z art. 43 „ § 1 ust. 26” zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania. Przywołał Pan fakt, iż dnia 28 listopada 2008 r. jednostka lokalna została wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych jako placówka kształcenia ustawicznego, na podstawie art. 2 ust. 3a ustawy o systemie oświaty – tym samym zyskała tytuł placówki oświatowej i podlega bezpośrednio pod ustawę o systemie oświaty, spełniając wszystkie wymogi nałożone przez ustawę o podatku od towarów i usług, umożliwiające skorzystanie ze zwolnienia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonym art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), którego zdanie wstępne zostało zmienione przez art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz możliwość stosowania zwolnień podatkowych.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476). Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku, który w pozycji 7 wymieniał jako zwolnione usługi w zakresie edukacji (ex 80), i przenoszą uregulowania dotyczące tej tematyki do treści ustawy. Zasadnicze znaczenie ma w przypadku tych usług dodanie do art. 43 ustawy punktów 26-29, regulujących zwolnienia od podatku działalności edukacyjnej.

Ponadto, przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 do ustawy, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Zasadniczym powodem odejścia od stosowania klasyfikacji statystycznych przy określaniu zakresu zwolnień od podatku było zapewnienie pełniejszej implementacji przepisów unijnych, w szczególności Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L Nr 347, str. 1 ze zm.).


Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:


  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo – rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym


  • oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.


W treści złożonego wniosku ww. przepis błędnie określił Pan jako art. 43 „ § 1 ust. 26”.


Należy wskazać, iż zakres powyższego zwolnienia adresowany jest m. in. do jednostek objętych systemem oświaty, realizujących usługi kształcenia, do których zalicza się również placówki niepubliczne, które uzyskały wpis do ewidencji prowadzonej przez jednostki samorządu terytorialnego, obowiązane do prowadzenia odpowiedniego typu placówek publicznych.

W myśl art. 2 pkt 3a) ustawy z dnia 17 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), system oświaty obejmuje: placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Zgodnie z art. 82 wskazanej wyżej ustawy o systemie oświaty, osoby fizyczne i prawne mogą zakładać placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu placówek publicznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że z prowadzonej działalności gospodarczej wyodrębnił Pan jednostkę lokalną zajmującą się szkoleniami i zarejestrował ją jako Ośrodek Szkoleniowy. Dnia 28 listopada 2008 r. jednostka ta została wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych powiatu, przez co stała się jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty jako placówka kształcenia ustawicznego, umożliwiająca uzyskanie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Prowadzony przez Pana ośrodek prowadzi szkolenia w następującym zakresie: językowe, przyuczające do zawodu, udoskonalające zawodowo, przygotowujące do egzaminów na tytuły kwalifikacyjne, przygotowujące do uzyskania uprawnień zawodowych, kursy pedagogiczne dla instruktorów i wykładowców praktycznej nauki zawodu, z zakresu BHP.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro prowadzona przez Pana placówka kształcenia ustawicznego jest jednostką objętą systemem oświaty, tym samym świadczone przez tę placówkę ww. usługi w zakresie kształcenia (szkolenia) korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim prowadzone są w ramach wpisu do ewidencji prowadzonej przez powiat., który placówka uzyskała w 2008 r.

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy – Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego. Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów. Wobec powyższego dokumenty załączone do wniosku nie były przedmiotem merytorycznej analizy, a oceny Pana stanowiska dokonano wyłącznie na podstawie opisu stanu faktycznego zawartego we wniosku.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80–219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj