Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-262/11-4/AGr
z 27 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-262/11-4/AGr
Data
2011.05.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
korekta
podatek dochodowy od osób fizycznych


Istota interpretacji
Czy prawidłowe jest dokonanie korekty PIT-11 za poszczególne lata 2008, 2009, 2010 w poz. 78 składki zdrowotne?



Wniosek ORD-IN 363 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2011 r. (data wpływu 3 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 10 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korekty PIT-11 – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korekty PIT-11.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 2 maja 2011 r. nr ILPB1/415-262/11-2/AGr wezwano Zainteresowanego do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 4 maja 2011 r., natomiast w dniu 10 maja 2011 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zwany zleceniodawcą zawarł umowę zlecenia w dniu 15 grudnia 2008 r. i zmienioną 1 października 2009 r. ze zleceniobiorcą na kompleksową obsługę prawną. Z otrzymanego wynagrodzenia miesięcznego obliczono składkę zdrowotną i podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatnik otrzymał PIT-11 o wysokości przychodów w poz. 56 (działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13…) i w poz. 78 wysokość składek zdrowotnych. Płatnik (Wnioskodawca) otrzymał protokół kontroli ZUS i dokonał wyrejestrowania z kodu ZUS 9 grudnia 2010 r. i rozliczył przez korekty składki zdrowotnej. Nadmienia się, że zleceniobiorca oświadczył, że przedmiot umowy zlecenia zawartej z Wnioskodawcą pokrywa się (jest taki sam) z przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej (świadczenie usług prawnych).

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, iż dokonał on korekty składki zdrowotnej w wyniku uznania w protokóle kontroli ZUS z dnia 23 listopada 2010 r. w sprawie składki zdrowotnej zleceniobiorcy jako odpis (nadpłatę). Zleceniobiorca opłacał składkę zdrowotną z zarejestrowanej działalności gospodarczej. Napłata przez płatnika wynikała z błędnego zakwalifikowania umowy zlecenia do kodu (osoba prowadząca działalność w zakresie wolnego zawodu).

Stan faktyczny składki zdrowotnej w okresie od 15 grudnia 2008 r. do 31 października 2010 r. wynosił 1.363,50 zł, a po korekcie „0”.

Zleceniobiorca oświadczył Wnioskodawcy w trakcie kontroli ZUS, tj. 22 listopada 2010 r., że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (po terminie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych), co wpłynęło na wysokość naliczenia i poboru podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest dokonanie korekty PIT-11 za poszczególne lata 2008, 2009, 2010 w poz. 78 składki zdrowotne...

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie uzyskane z tytułu obsługi prawnej na zlecenie należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Podatnik jest emerytem i prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług prawnych i opłaca składkę zdrowotną z tej działalności. Przychody uzyskane z tytułu obsługi prawnej na zlecenie przez osobę prawną należy zaliczyć do źródła, jakim jest działalność wykonywana osobiście, bez względu na fakt, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tego samego przychodu. Płatnik PIT ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wypłacanego wynagrodzenia za obsługę prawną, natomiast podatnik obowiązany jest wykazać przedmiotowe dochody w zeznaniu rocznym na postawie otrzymanych od płatnika informacji. Oznacza to, że przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) nie należy ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca stwierdził, iż w związku z powyższym należy dokonać korekty PIT-11 (informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) za rok 2008, 2009 i 2010 w poz. 78 składki na ubezpieczenie zdrowotne – wysokość „0”. Nadpłatę z ZUS należy wypłacić zleceniobiorcy, który winien rozliczyć odpowiednio podatek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednocześnie ww. ustawa wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 wymienia m.in. wskazane w pkt 2 i 3 tego przepisu:

  • działalność wykonywaną osobiście,
  • pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl definicji zawartej w art. 5a pkt 6 powołanej ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

   - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Definicję powyższą uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, określony został w art. 13 ww. ustawy. Do przychodów tych między innymi należy zaliczyć przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło (art. 13 pkt 8 lit. a ustawy), uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z powyższego przepisu wynika, iż zaliczenie przychodów do źródła – działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ww. ustawy, zależy od łącznego spełnienia następujących warunków:

  1. zleconą usługę podatnik wykona osobiście, tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi,
  2. umowa zlecenia lub umowa o dzieło została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostki organizacyjną niemającą osobowości prawnej,
  3. zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W konsekwencji do przychodów powyższych nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umów zlecenia i dzieło, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Z kolei art. 41 ust. 1 nakłada na płatników, którzy dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 obowiązek pobierania zaliczki na podatek dochodowy pomniejszonej o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe.

Wyjątek od powyższej zasady zawiera art. 41 ust. 2, gdzie stwierdzono, iż płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenie, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Przepisy prawa podatkowego nie ograniczają podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą prawa do zawierania umów zlecenia, czy o dzieło. Różnicują jednakże zasady opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach tych umów w zależności od tego czy wykonywane na jej podstawie dzieła lub usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, czy też nie.

Jeżeli więc podatnik ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i zawiera jednocześnie umowę zlecenia w takim zakresie jak prowadzona działalność gospodarcza, to mając na uwadze cytowany wyżej art. 41 ust. 2, ma obowiązek złożyć płatnikowi oświadczenie, że wykonywane usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, co zwalnia płatnika z obowiązku pobierania zaliczki na podatek. Natomiast podatnika zobowiązuje do zaliczenia przychodów z tej umowy do przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Z informacji przedstawionej we wniosku wynika, iż Wnioskodawca zawarł umowę zlecenia ze zleceniobiorcą na kompleksową obsługę prawną. Wnioskodawca z miesięcznego wynagrodzenia obliczył składkę zdrowotną i podatek dochodowy od osób fizycznych. Zleceniobiorca otrzymał od Wnioskodawcy PIT-11 o wysokości przychodów w poz. 56 (działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13…) i w poz. 78 wysokość składek zdrowotnych. Po kontroli ZUS Wnioskodawca dokonał korekty składki zdrowotnej. Napłata wynikała z błędnego zakwalifikowania umowy zlecenia do kodu (osoba prowadząca działalność w zakresie wolnego zawodu). Zleceniobiorca opłacał składkę zdrowotną z zarejestrowanej działalności gospodarczej. Zleceniobiorca oświadczył Wnioskodawcy w trakcie kontroli ZUS, tj. 22 listopada 2010 r., że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, czyli po terminie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, co wpłynęło na wysokość naliczenia i poboru podatku.

Ustawodawca nałożył na płatnika obowiązek prawidłowego obliczenia, poboru i odprowadzenia w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń i innych świadczeń wypłaconych lub postawionych do dyspozycji pracownika, a także sporządzenia i przekazania podatnikowi i urzędowi skarbowemu w ustawowym terminie informacji według ustalonego wzoru.

Zagadnienia związane z korektą deklaracji regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 5 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach, rozumie się przez to również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Z przepisu art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej wynika, iż jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Natomiast z § 2 tego artykułu wynika, iż skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Z treści art. 81 Ordynacji podatkowej wynika zatem, że korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji - o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Może więc ona dotyczyć m.in. błędów rachunkowych, oczywistych omyłek, a także gdy wypełniono ją niezgodnie z wymaganiami lub istnieją wątpliwości co do prawidłowości danych w niej zawartych.

W przedmiotowym wniosku Zainteresowany wskazał, iż zleceniobiorca oświadczył Wnioskodawcy w trakcie kontroli ZUS, tj. 22 listopada 2010 r., że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, a więc po terminie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w związku z faktem, iż Wnioskodawca w momencie potrącenia zaliczek na podatek dochodowy w poszczególnych latach 2008, 2009, 2010 nie posiadał od zleceniobiorcy oświadczenia, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, to w informacji PIT-11 za poszczególne lata Zainteresowany prawidłowo wykazał w poz. 78 potrąconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie ze stanem rzeczywistym. W związku z czym Wnioskodawca nie ma obowiązku dokonania korekty PIT-11 za lata 2008, 2009 i 2010 w poz. 78 składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W przedmiotowym wniosku tut. organ nie odniósł się do kwestii obowiązku wypłaty zleceniobiorcy nadpłaty z ZUS, gdyż nie było to przedmiotem zapytania.

Należy dodać, iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj