Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-278/10-2/MC
z 27 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-278/10-2/MC
Data
2011.01.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
amortyzacja
aport
aport
odpisy amortyzacyjne
odpisy amortyzacyjne
wartości niematerialne i prawne
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa
wartość początkowa
wkłady niepieniężne
wkłady niepieniężne
znak towarowy
znak towarowy


Istota interpretacji
Czy otrzymane w drodze wkładu niepieniężnego Znaki Towarowe stanowić będą po stronie Spółki wartości niematerialne i prawne, od których Spółka będzie mogła dokonywać podatkowych odpisów amortyzacyjnych, zaś wartość początkową poszczególnych Znaków Towarowych w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki (dalej: Ewidencja) stanowić będzie wartość ustalona na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa od ich wartości rynkowej?



Wniosek ORD-IN 378 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2010 r. (data wpływu 29.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej wniesionych do Spółki w formie wkładu niepieniężnego znaków towarowych zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej wniesionych do Spółki w formie wkładu niepieniężnego znaków towarowych zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W związku z planowaną restrukturyzacją prowadzonych przedsięwzięć biznesowych, do Spółki może zostać wniesiony w przyszłości wkład niepieniężny w postaci wartości niematerialnych i prawnych, tj. znaków towarowych, które zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym. Na każdy ze znaków towarowych zostało udzielone prawo ochronne, zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo Własności Przemysłowej (Dz. U. Nr 49, poz. 508 ze zm.; dalej: PWP) (dalej: w odniesieniu do praw ochronnych na znaki towarowe, łącznie: Znaki Towarowe). Znaki Towarowe wchodzą obecnie w skład przedsiębiorstwa przyszłego udziałowca - osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: Przyszły Udziałowiec). Znaki Towarowe nie zostały nabyte przez Przyszłego Udziałowca (tj. nie został spełniony warunek, określony w art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), lecz wytworzone. W konsekwencji, Znaki Towarowe nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (dalej: WNiP) w działalności gospodarczej Przyszłego Udziałowca.

Przyszły Udziałowiec przewiduje, iż Znaki Towarowe mogą zostać w przyszłości wniesione do Spółki w formie wkładu niepieniężnego. Przyszły Udziałowiec rozważa wniesienie aportu przy wykorzystaniu mechanizmu agio.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymane w drodze wkładu niepieniężnego Znaki Towarowe stanowić będą po stronie Spółki wartości niematerialne i prawne, od których Spółka będzie mogła dokonywać podatkowych odpisów amortyzacyjnych, zaś wartość początkową poszczególnych Znaków Towarowych w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki (dalej: Ewidencja) stanowić będzie wartość ustalona na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa od ich wartości rynkowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, należy uznać, iż otrzymane w drodze wkładu niepieniężnego Znaki Towarowe stanowić będą po stronie Spółki wartości niematerialne i prawne, podlegające amortyzacji podatkowej na mocy art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, których wartość początkowa zostanie określona na dzień wkładu niepieniężnego na poziomie nie wyższym od wartości rynkowej Znaków Towarowych - na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym kontekście Spółka zauważa, iż dla celów określenia wartości początkowej Znaków Towarowych bez znaczenia pozostanie fakt, czy Przyszły Udziałowiec wniesie je w formie aportu przy wykorzystaniu mechanizmu agio, czy też mechanizm ten nie znajdzie zastosowania w tym przypadku (Spółka pozostaje świadoma, iż w przypadku wniesienia Znaków Towarowych przy wykorzystaniu mechanizmu agio, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tych wartości niematerialnych i prawnych nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu od tej części ich wartości, która nie została przekazana na podwyższenie / utworzenie kapitału zakładowego).

Uzasadnienie stanowiska Spółki.

WNiP

Zdaniem Spółki, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, otrzymane przez Spółkę Znaki Towarowe (tj. prawa ochronne do znaków towarowych) stanowić będą w Spółce WNiP podlegające amortyzacji podatkowej, albowiem spełnione zostaną warunki przewidziane w art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mianowicie:

  • Znaki Towarowe mieszczą się w katalogu art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako prawa określone w ustawie o PWP (pkt 6);
  • Znaki Towarowe zostaną przez Spółkę nabyte (w formie wkładu niepieniężnego) i będą nadawały się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania;
  • Znaki Towarowe będą wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (przewidywany okres przekracza rok).

Mając na uwadze powyższe, Spółka uważa, że będzie uprawniona do ujęcia ww. Znaków Towarowych w Ewidencji oraz do dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych od Znaków Towarowych.

Ustalenie wartości początkowej

Przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych oraz WNiP, nabytych poprzez wkład niepieniężny, zastosowanie znajdzie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z brzmieniem tej regulacji: „Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, (...), uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej (...) - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej”.

Nie ulega wątpliwości, iż dyspozycje zawarte w przywołanej regulacji obejmują swoim zakresem sytuację przedstawioną w analizowanym zdarzeniu przyszłym, ponieważ:

  • Znaki Towarowe stanowią wartości niematerialne i prawne,
  • Znaki Towarowe zostaną nabyte przez Spółkę w formie wkładu niepieniężnego (aport),
  • aport zostanie wniesiony do spółki kapitałowej.

Mając powyższe na uwadze, należy uznać, iż na mocy dyspozycji art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, poszczególne Znaki Towarowe zostaną przyjęte w Ewidencji w wartości ustalonej przez Spółkę na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego, jednakże nie wyższej niż ich wartość rynkowa.

Pogląd taki wynika z literalnego brzmienia przepisów i został również potwierdzony w doktrynie prawa podatkowego. Przykładowo, w Komentarzu Wojciecha Dmocha czytamy:

„Ostatnim z przytoczonych powyżej przypadków, gdy za wartość początkową danego środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) uznaje się wartość rynkową jest ten, gdy środek trwały (wartość niematerialna i prawna) został wniesiony aportem do podatnika będącego spółką kapitałową. Wtedy, podatnik ten rozpozna wartość początkową środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) w swojej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w następującej wysokości:

  • gdy w uchwale wspólników stanowiącej podstawę wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) wartość środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) ustalono poniżej wartości rynkowej, w wysokości wynikającej z tej uchwały,
  • gdy w uchwale wspólników stanowiącej podstawę wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) wartość środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) ustalono powyżej wartości rynkowej, w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej,
  • gdy w uchwale wspólników stanowiącej podstawę wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) wartość środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) ustalono w wartości rynkowej, w wysokości wynikającej z tej uchwały” (Wojciech Dmoch, Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, C.H. Beck).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto, co do poglądów występujących w doktrynie prawa podatkowego, zaznaczyć należy, że odzwierciedlają one indywidualne stanowiska ich autorów na dany temat.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj