Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1071/10/TK
z 11 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-1071/10/TK
Data
2011.02.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
odpłatne zbycie
odpłatne zbycie
udział w zyskach osób prawnych
udział w zyskach osób prawnych
umorzenie udziałów
umorzenie udziałów
umowa darowizny
umowa darowizny


Istota interpretacji
1. Czy Wnioskodawca w przypadku nabycia własnych udziałów celem ich umorzenia od udziałowca, który nabył przedmiotowe udziały w drodze darowizny, powinien, jako płatnik, pobrać podatek od dochodu obliczonego jako różnica pomiędzy zapłaconym udziałowcowi wynagrodzeniem z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia, a wartością rynkową udziałów z dnia nabycia darowizny?
2. Czy w razie przekształcenia Wnioskodawcy w spółkę akcyjną znajdą zastosowanie te same zasady ustalania wysokości podatku do pobrania t.j. czy Wnioskodawca w przypadku nabycia własnych akcji celem ich umorzenia od akcjonariusza, który nabył przedmiotowe akcje w drodze darowizny, powinien jako płatnik, pobrać podatek od dochodu obliczonego jako różnica pomiędzy zapłaconym akcjonariuszowi wynagrodzeniem z tytułu odpłatnego zbycia akcji w celu umorzenia, a wartością rynkową akcji z dnia nabycia darowizny?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2010 r. (data wpływu 15 listopada 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z nabyciem udziałów w celu ich umorzenia – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie obowiązków płatnika w związku z nabyciem udziałów w celu ich umorzenia.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Grupa Kapitałowa jest spółką prawa handlowego. Wnioskodawca, rozważa wykupienie od jednego ze swoich udziałowców posiadane przez niego udziały celem ich umorzenia w trybie przewidzianym w art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej KSH), czyli umorzeniu przymusowym, gdzie nastąpi umorzenie udziałów lub umorzeniu dobrowolnym, gdzie Wnioskodawca nabędzie od udziałowca posiadane przez niego udziały w celu umorzenia. Udziałowiec Wnioskodawcy jest osobą fizyczną, która nabędzie przedmiotowe udziały w drodze darowizny zgodnie z art. 888 i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93). Wnioskodawca rozważa również zmianę formy prawnej poprzez przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną zgodnie z procedurą określoną w art. 577 i następne KSH.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy Wnioskodawca w przypadku nabycia własnych udziałów celem ich umorzenia od udziałowca, który nabył przedmiotowe udziały w drodze darowizny, powinien, jako płatnik, pobrać podatek od dochodu obliczonego jako różnica pomiędzy zapłaconym udziałowcowi wynagrodzeniem z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia, a wartością rynkową udziałów z dnia nabycia darowizny...
  2. Czy w razie przekształcenia Wnioskodawcy w spółkę akcyjną znajdą zastosowanie te same zasady ustalania wysokości podatku do pobrania t.j. czy Wnioskodawca w przypadku nabycia własnych akcji celem ich umorzenia od akcjonariusza, który nabył przedmiotowe akcje w drodze darowizny, powinien jako płatnik, pobrać podatek od dochodu obliczonego jako różnica pomiędzy zapłaconym akcjonariuszowi wynagrodzeniem z tytułu odpłatnego zbycia akcji w celu umorzenia, a wartością rynkową akcji z dnia nabycia darowizny...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku skupienia własnych udziałów celem ich umorzenia od udziałowca, który nabył przedmiotowe udziały w drodze darowizny, Wnioskodawca jako płatnik, powinien pobrać podatek od dochodu obliczonego jako różnica pomiędzy zapłaconym udziałowcowi wynagrodzeniem z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, a wartością rynkową udziałów z dnia nabycia darowizny.

W razie zmiany formy prawnej przez Wnioskodawcę podatek powinien zostać pobrany na takich samych zasadach t.j. podatek powinien zostać pobrany przez Wnioskodawcę, jako płatnika, od dochodu obliczonego, jako różnica pomiędzy zapłaconym akcjonariuszowi wynagrodzeniem z tytułu odpłatnego zbycia akcji, a wartością rynkową akcji z dnia nabycia darowizny.


W ocenie Wnioskodawcy na gruncie kodeksu spółek handlowych umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, t.j. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym, które są z nimi związane. Zasady umarzania udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością zawarte są w art. 199 § 1-7 KSH. Stosownie do wspomnianych regulacji, udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może być umorzony jedynie po uzyskaniu wpisu spółki do rejestru i tylko w przypadku gdy umowa spółki tak stanowi. Umorzenie może być przeprowadzone:


  1. za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę – jest to tzw. umorzenie dobrowolne,
  2. bez zgody wspólnika – tzw. umorzenie przymusowe,
  3. w razie ziszczenia się określonego zdarzenia – tzw. umorzenie automatyczne.


Na gruncie kodeksu spółek handlowych umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności: podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wyjątkowo, w ramach umorzenia dobrowolnego, wspólnik może wyrazić zgodę na nieodpłatne umorzenie. Podkreślić również należy, że w przypadku umorzenia dobrowolnego ustawodawca pozostawił wspólnikom do swobodnego uznania ustalanie kwot wypłaconych za umorzony udział.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych ustanawia zasadę powszechności opodatkowania dochodów osób fizycznych podatkiem dochodowym. Według niej opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody osiągane przez podatnika z wyjątkiem dochodów zwolnionych od opodatkowania tym podatkiem, a wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r., Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ww. ustawy, w myśl którego, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Przez pojęcie „odpłatnego zbycia” należy rozumieć wszystkie przypadki, w których w sposób odpłatny następuje zmiana właściciela udziałów (akcji). Doprecyzowanie pojęcia „przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych” zawarte w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego przychodem takim jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, należy stwierdzić, iż kwota, którą otrzyma udziałowiec z tytułu zawarcia umowy sprzedaży udziałów na rzecz Wnioskodawcy w celu ich umorzenia będzie dla udziałowca przychodem. Stosownie do regulacji przepisów art. 24 ust. 5 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód ten wystąpi z chwilą otrzymania przez udziałowca wynagrodzenia za umarzane udziały.

W zakresie zasad poboru podatku przez płatnika Wnioskodawca wskazuje że, w myśl art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Na podstawie art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zryczałtowany podatek dochodowy m.in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, w tym od odchodów z odpłatnego zbycia udziałów w celu ich umorzenia pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zastrzeżenie zawarte w przepisie art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że w określonych sytuacjach opodatkowaniu podlega dochód rozumiany jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Stosownie do art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnik jest obowiązany pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5. Natomiast w myśl art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnik powinien przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Podstawę opodatkowania w przypadku umorzenia udziałów w spółce mającej osobowość prawną reguluje art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jest przepisem szczególnym w stosunku do uregulowań zawartych w art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 jeżeli nabycie nastąpi w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie do ustalenia dochodu (podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu dobrowolnego odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia) zarówno w przypadku umorzenia dobrowolnego jak i przymusowego należy stosować zasadę zawartą w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będącą normą o charakterze szczególnym w stosunku do norm o charakterze ogólnym, zarówno w zakresie ustalania dochodu (art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), jak i podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych który stanowi, iż w sytuacji kiedy nabycie udziałów nastąpiło w drodze spadku i darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny. W związku z tym, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „wartość udziałów z dnia nabycia”, pojęcie to należy interpretować dokonując wykładni prawa podatkowego.

Sposób ustalania kosztów uzyskania przychodu w sytuacji umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny został określony przez ustawodawcę w art. 24 ust. 5 in fine ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewiduje, że w takim przypadku kwotę kosztu uzyskania przychodu ustala się do wysokości wartości udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny. Oznacza to, że koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości wartości udziałów z dnia dokonania darowizny chyba, że przychody z tytułu umorzenia są niższe niż ta wartość. W tym drugim przypadku, koszty ustala się w wysokości przychodu z umorzenia udziałów. Innymi słowy, koszty uzyskania przychodu, z tytułu umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powinny zostać ustalone w wysokości przychodu z tytułu umorzenia, jednakże nie większej niż wartość z dnia nabycia w drodze darowizny.

Wniosek taki potwierdza również wykładnia historyczna przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie uchylonego art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od podatku dochodowego były przychody otrzymane w związku z umorzeniem udziałów lub akcji w spółce mającej osobowość prawną w tym także z odpłatnym zbyciem udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu ich umorzenia w części stanowiącej koszt nabycia, z zastrzeżeniem ust. 17 i 18, a jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny – do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zastąpienie więc artykułu 21 ust. 1 pkt 50 lit. b) art. 25 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych miało jedynie charakter porządkujący. Zdecydowano się na uchylenie przepisu quasi-kosztowego z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przenosząc go do rozdziału 5 zatytułowanego „Szczególne zasady ustalania dochodu”, gdyż w istocie również przed zmianą norma ta wskazywała szczególny sposób ustalania dochodu. W tym miejscu Wnioskodawca powołuje decyzję w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 3 lipca 2007 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr 1401/BF-II/415-14/07/GT, gdzie stwierdzono, że: „nie należy ze zmianą, jaka miała miejsce z dniem 1 stycznia 2005 r. wiązać skutku w postaci zmiany sposobu obliczania podstawy opodatkowania z tytułu umorzenia udziałów w spółce posiadającej osobowość prawną i twierdzić, iż płatnik nie jest uprawniony do uwzględnienia omawianych kosztów”.

Zdaniem Wnioskodawcy wniosek taki potwierdza również analiza przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, dotyczących określania wartości darowizny na potrzeby ustalenia podstawy opodatkowania tym podatkiem. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. z 2009 r. Dz. U. Nr 93, poz. 768) podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Przepis art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsyła więc przy ustalaniu wartości udziałów na potrzeby tego artykułu do ich wartości rynkowej z dnia powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadku i darowizn, którym to dniem będzie dzień zawarcia umowy darowizny udziałów. Ponadto użyte w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określenie „wartość udziałów z dnia nabycia darowizny" z całą pewnością nie odnosi się do ich wartości nominalnej ponieważ wartość nominalna jest stała i nie ma możliwości jej różnicowania na różne momenty (na przykład na dzień otrzymania darowizny). W związku z tym, dokonując wykładni omawianego przepisu, należy stwierdzić, że ustawodawca miał w tym przepisie na uwadze wartość rynkową udziałów z dnia nabycia darowizny, a więc wartość, po jakiej nastąpiło nabycie udziałów od poprzednika prawnego.

Wnioskodawca wskazuje, że zaprezentowany pogląd znajduje potwierdzenie zarówno w doktrynie oraz indywidualnych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego. Wnioskodawca wskazuje na interpretację indywidualną z dnia 23 września 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB2/415-647/10-2/AS, gdzie stwierdzono, że: „w przypadku nabycia udziałów w drodze darowizny ustawodawca zastosował swoistą fikcję prawną uznając w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że kosztami uzyskania przychodów są „nakłady” w wysokości nabytych udziałów w drodze darowizny”. Wnioskodawca cytuje również interpretację indywidualną z dnia 18 stycznia 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPB2/415-1036/09-2/WM, gdzie stwierdzono, że: w przypadku zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny celem ich umorzenia kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych udziałów z dnia nabycia.” Ponadto Wnioskodawca wskazuje na interpretację z dnia 15 stycznia 2010 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB4/415-702/09-5/JK, w której stwierdzono, że: „Jeżeli nabycie nastąpiło w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodu ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia tej darowizny.

Zatem: (i) w razie umorzenia przymusowego udziałów nabytych przez podatnika w drodze spadku lub darowizny, kosztem w podatku dochodowym od osób fizycznych jest wartość rynkowa udziałów z dnia ich nabycia w drodze spadku lub darowizny, (ii) w razie umorzenia dobrowolnego udziałów nabytych przez podatnika w drodze spadku lub darowizny, kosztem w podatku dochodowym od osób fizycznych jest wartość rynkowa udziałów z dnia ich nabycia w drodze spadku lub darowizny."


Wnioskodawca podnosi, że stanowisko takie znajduje również odzwierciedlenie w najnowszych interpretacjach prawa podatkowego wskazując na:


  • interpretację indywidualną z dnia 13 sierpnia 2010 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/415-481/10-4/MG)
  • interpretację indywidualną z dnia 9 sierpnia 2010 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPB1/415-491/10/TK)
  • interpretację indywidualną z dnia 5 sierpnia 2010 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/415-527/10-2/MG)
  • interpretację indywidualną z dnia 5 sierpnia 2010 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/415-526/10-2/AS)
  • interpretację indywidualną z dnia 2 września 2010 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( sygn. IBPBII/2/415-726/10/MM)
  • interpretację indywidualną z dnia 30 sierpnia 2010 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( sygn. IBPBII/2/415-700/10/HS )
  • interpretację indywidualną z dnia 1 lipca 2010 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( sygn. IBPBII/2/415-473/10/ŁCz)


Zdaniem Wnioskodawcy, jako płatnik zobowiązany będzie do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy wynagrodzeniem należnym udziałowcowi z tytułu skupienia posiadanych przez niego udziałów, a wartością rynkową skupionych udziałów z dnia nabycia darowizny przez udziałowca. Ze względu na fakt, iż cytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadzają rozróżnienia pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a spółką akcyjną odnosząc się jedynie do przychodu z udziału w zyskach osób prawnych, należy uznać, iż w sytuacji zmiany formy prawnej przez Wnioskodawcę ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną zasady ustalenia wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych pozostaną takie same t.j. Wnioskodawca, jako płatnik zobowiązany będzie do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy wynagrodzeniem należnym akcjonariuszowi z tytułu skupienia posiadanych przez niego akcji, a wartością rynkową skupionych akcji z dnia nabycia darowizny przez akcjonariusza.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.


Natomiast w myśl art. 24 ust. 5 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:


  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji);
  2. uchylony
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej;
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej;
  5. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych;
  6. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;
  7. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem;
  8. wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.


W tym miejscu należy zauważyć, że art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowił, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) został uchylony przez art. 1 pkt 16 lit. d) ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wyżej wskazana zmiana weszła w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. i ma zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionych strat) od 1 stycznia 2011 r.

Mając powyższe na uwadze w związku z uchyleniem art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2011 r. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu na zasadach, jakie obowiązują w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Zatem rozliczenie ww. dochodów w obecnym stanie prawnym następuje na zasadzie samoopodatkowania.

Reasumując, w związku z planowanym uzyskaniem przez udziałowca (akcjonariusza), który jest osobą fizyczną, przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w celu ich umorzenia na Spółce nie będą ciążyły obowiązki wynikające z pełnienia funkcji płatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja została wydana zgodnie z zakresem określonym w części B.2 poz. 13 kwadrat 2 wniosku ORD-IN t.j. w zakresie pełnienia funkcji płatnika przez Wnioskodawcę.

Jednocześnie wskazać należy, iż - z uwagi na fakt, iż we wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe - stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku zostało ocenione w świetle przepisów w brzmieniu znowelizowanym od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania interpretacji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

W tym miejscu należy wskazać, iż jeżeli zdarzenie przyszłe, o którym mowa w przedmiotowym wniosku ziściło się do dnia 31 grudnia 2010 r., a Wnioskodawca chciałby uzyskać interpretację odnośnie stanu faktycznego, który nastąpił przed dniem 31 grudnia 2010 r. wówczas może wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w świetle stanu faktycznego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia.

W odniesieniu do powołanych we wniosku indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj