Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-446/10-2/AF
z 25 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-446/10-2/AF
Data
2011.01.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
aport
aport
Cypr
Cypr
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od czynności cywilnoprawnych
podwyższenie kapitału zakładowego
podwyższenie kapitału zakładowego
wkłady niepieniężne
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
wniesienie do spółki kapitałowej G. S.A. wkładu niepieniężnego w postaci większościowego (co do prawa głosu i co do prawa udziału w majątku spółki) pakietu akcji B. S.A. nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z zapisem art. 2 pkt 6 lit. c) powyższej ustawy.



Wniosek ORD-IN 240 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09.11.2010 r. (data wpływu 18.11.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepienieżnego w postaci większościowego pakietu akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.11.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci większościowego pakietu akcji.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

G. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. prowadzi działalność statutową, której głównym przedmiotem działalności jest pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD 64.99.Z). Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela pożyczek innym podmiotom. Ponadto w chwili obecnej spółka posiada udziały i akcje w innych spółkach kapitałowych, w tym posiada 1 akcję w firmie B. S.A., która ma siedzibę w Polsce. W roku bieżącym planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego podmiotu G. S.A. poprzez wniesienie do tej spółki wkładu niepieniężnego przez inną spółkę kapitałową, mającą siedzibę w Republice Cypru. Spółka cypryjska będzie posiadaczem większościowego pakietu akcji w B. S.A. Przedmiotem wymienionego wyżej aportu wnoszonego przez spółkę z Cypru do G. S.A. będzie 75% akcji w B. S.A. W zamian za wniesiony aport spółka cypryjska otrzyma akcje spółki G. S.A. i stanie się jej głównym akcjonariuszem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, opisane zdarzenie, polegające na wniesieniu do spółki kapitałowej G. S.A. wkładu niepieniężnego w postaci większościowego (co do prawa głosu i co do prawa udziału w majątku spółki) pakietu akcji B. S.A. nie będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy

Wprowadzona w życie z dniem 01.01.2009 r. ustawa o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. 08.209.1319), poszerzyła katalog wyłączeń z opodatkowania umów spółki i ich zmiany związane z:

  1. łączeniem spółek kapitałowych,
  2. przekształcenie spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
  • oddziału spółki kapitałowej,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje posiada już większość głosów.

Wdrażając postanowienia dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z dnia 21 lutego 2008 r., s. 11), wprowadzono nowe regulacje dla spółek kapitałowych, w wyniku których ograniczono katalog czynności podlegających podatkowi kapitałowemu. Literalne brzmienie nowo dodanego artykułu 2 pkt 6 lit. c) tiret 2 potwierdza wyłącznie z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych takich zmian w umowach spółki kapitałowej, które są związane z wniesieniem udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów.

Ponieważ opisane w stanie faktycznym niniejszego wniosku planowane podwyższenie kapitału zakładowego w G. S.A. w zamian za wkład niepieniężny w postaci większościowego pakietu akcji innej spółki kapitałowej B. S.A. spełnia przesłanki, wynikające z literalnego brzmienia art. 2 pkt 6 lit. c) tiret 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zdaniem Wnioskodawcy czynność taka wyłączona będzie z opodatkowania tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 101 poz. 649 ze zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej - uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Definicja spółki kapitałowej została zawarta w art. 1a pkt 2 ustawy, zgodnie z którą użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną i spółkę europejską.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna to spółki utworzone na podstawie ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Spółka europejska została określona w rozporządzeniu Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. UE L z 2001 Nr 294, str. 1, z późn. zm.) i ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz. U. Nr 63 poz. 551, z późn. zm.)

W myśl art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy.

Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość kapitału zakładowego (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Natomiast w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy podstawę opodatkowania przy podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stosownie do uregulowań art. 6 ust. 9 cyt. ustawy, od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:

  1. kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;
  2. opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;
  3. opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

  1. łączeniem spółek kapitałowych,
  2. przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
  3. wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Należy wskazać, iż Dyrektywa Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotycząca podatków pośrednich od gromadzenia kapitału nakazuje nieopodatkowywanie czynności restrukturyzacyjnych, do których zalicza między innymi wniesienie do spółki kapitałowej, w zamian za udziały lub akcje, udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej, dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że G. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. prowadzi działalność statutową, której głównym przedmiotem działalności jest pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD 64.99.Z). Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela pożyczek innym podmiotom. Ponadto w chwili obecnej spółka posiada udziały i akcje w innych spółkach kapitałowych, w tym posiada 1 akcję w firmie B. S.A., która ma siedzibę w Polsce. W roku bieżącym planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego podmiotu G. S.A. poprzez wniesienie do tej spółki wkładu niepieniężnego przez inną spółkę kapitałową, mającą siedzibę w Republice Cypru. Spółka cypryjska będzie posiadaczem większościowego pakietu akcji w B. S.A. Przedmiotem wymienionego wyżej aportu wnoszonego przez spółkę z Cypru do G. S.A. będzie 75% akcji w B. S.A. W zamian za wniesiony aport spółka cypryjska otrzyma akcje spółki G. S.A. i stanie się jej głównym akcjonariuszem.

Reasumując należy stwierdzić, iż wniesienie do spółki kapitałowej G. S.A. wkładu niepieniężnego w postaci większościowego (co do prawa głosu i co do prawa udziału w majątku spółki) pakietu akcji B. S.A. nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z zapisem art. 2 pkt 6 lit. c) powyższej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj