Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-670/10/EA
z 5 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-670/10/EA
Data
2010.10.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
gastronomia
gastronomia
nocleg
nocleg
odliczenia
odliczenia
odliczenia od podatku
odliczenia od podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
podatek naliczony
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
usługi
usługi
usługi gastronomiczne
usługi gastronomiczne
usługi hotelarskie
usługi hotelarskie
usługi noclegowe
usługi noclegowe
usługi organizowania
usługi organizowania
usługi pomocnicze
usługi pomocnicze


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia kwoty VAT, wykazanej na fakturze VAT, dokumentującej kompleksową usługę organizacji konferencji jubileuszowej, wystawionej przez Organizatora.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2010r. (data wpływu 19 lipca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty VAT, wykazanej na fakturze VAT, dokumentującej kompleksową usługę organizacji konferencji jubileuszowej, wystawionej przez Organizatora – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty VAT, wykazanej na fakturze VAT, dokumentującej kompleksową usługę organizacji konferencji jubileuszowej, wystawionej przez Organizatora.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest producentem opakowań z tworzyw sztucznych. Od 2001r. Wnioskodawca działa nieprzerwanie w obszarze produkcji i sprzedaży opakowań przemysłowych dla branży petrochemicznej, nawozowej, budowlanej, higienicznej oraz spożywczej. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych określonych w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535, ze zm.; dalej: ustawa o VAT), tj. w szczególności dokonywania odpłatnych dostaw towarów i odpłatnych świadczeń usług na terytorium kraju, eksportu towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Z okazji nadchodzącego jubileuszu działania przez Wnioskodawcę na rynku od 10 lat, Wnioskodawca postanowił zorganizować konferencję jubileuszową, na którą zostało zaproszone bardzo szerokie grono obecnych i potencjalnych klientów Wnioskodawcy. W konferencji jubileuszowej Wnioskodawca będzie reprezentowany przez kilku jego pracowników.

Organizacja konferencji jubileuszowej zostanie powierzona zewnętrznemu podmiotowi, profesjonalnie zajmującemu się tego typu działalnością (dalej: Organizator). Organizator zorganizuje konferencję w sposób kompleksowy, tj. będzie odpowiedzialny za niemalże każdy jej element składowy, tak, aby wspólnie tworzyły one całe przedsięwzięcie.

Przedmiotowa konferencja będzie trwała dwa dni, a program i charakter każdego z nich będzie istotnie się od siebie różnił. Konferencja odbędzie się w centrum konferencyjnym Organizatora, przy czym należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie pokrywa kosztów noclegu gości.

Pierwszy dzień konferencji jubileuszowej będzie miał charakter merytoryczny. Tego dnia przewidywane są następujące wydarzenia:

  • odwiedziny fabryki Wnioskodawcy (w tym drobny poczęstunek, tj. kawa, herbata, ciastka, etc.)
  • przejazd z fabryki na konferencję jubileuszową,
  • przerwa kawowa,
  • przemówienie i prezentacja prezentowana przez przedstawicieli Wnioskodawcy,
  • wykład naukowy wygłoszony przez zewnętrznego eksperta (naukowca),
  • posiłek po wykładzie (podczas którego, w niewielkiej ilości, serwowany będzie również alkohol).

Celem organizacji pierwszego dnia konferencji będzie zareklamowanie produktów Wnioskodawcy, rozpowszechnienie marki i logo Wnioskodawcy, zainteresowanie wyrobami Wnioskodawcy, kształtowanie wiedzy o nich, a w szczególności zachęcanie do ich nabywania, ukazywanie ich wyższości nad produktami konkurencji.

Powyższe będzie realizowane w szczególności w drodze dyskusji pracowników Wnioskodawcy z zaproszonymi osobami, przemówień i prezentacji, zwiedzenia fabryki, przekonywania do towarów Wnioskodawcy w indywidualnych rozmowach z poszczególnymi kontrahentami, wysłuchiwania ich uwag. Ponadto, na konferencji jubileuszowej będą się znajdować banery z reklamowym logo Wnioskodawcy. Logo to będzie również prezentowane na drukowanych materiałach reklamowych i informacyjnych, gadżetach, zaproszeniach, agendzie konferencji.

Wydarzenie rozpoczynające konferencję, czyli wizyta w fabryce, zostanie zorganizowane w celu ukazania, iż Wnioskodawca stosuje najlepsze technologie i wyroby do produkcji swoich towarów oraz odpowiednie standardy jakości, przez co kontrahenci dokonujący/planujący zakupy towarów Wnioskodawcy, mogą być przekonani o ich najwyższej jakości. Sama fabryka Wnioskodawcy nie posiada wystawnego ani okazałego charakteru. Wnioskodawca posiada fabrykę w wiejskiej miejscowości o relatywnie małej wielkości, wystrój fabryki jest typowo industrialny, charakterystyczny dla podmiotów z grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca.

W trakcie konferencji (pierwszego dnia) kontrahenci informowani będą również o ofercie handlowej Wnioskodawcy, przekazywane im będą gadżety z logo Wnioskodawcy (np. kubki, długopisy, figurki, zegarki, kalendarze) oraz drukowane materiały reklamowe i informacyjne. Wartość jednostkowa tych gadżetów będzie kształtowała się na poziomie od kilkudziesięciu do około 100 PLN.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż Wnioskodawca wybrał taką właśnie formę reklamy, której celem jest zachęcenie do dokonywania zakupów towarów Wnioskodawcy oraz budowa wartości swojej marki, ze względu na specyfikę branży, w której działa Wnioskodawca. Wnioskodawca, jak podkreślił na wstępie, jest producentem opakowań z tworzyw sztucznych. Posiada tym samym wąski i specyficzny krąg odbiorców, głównie z branż petrochemicznej, nawozowej, budowlanej, higienicznej oraz spożywczej. W opinii Wnioskodawcy, przede wszystkim taka właśnie forma reklamy jak zorganizowanie dla swoich obecnych i potencjalnych kontrahentów konferencji jubileuszowej, powinna przynieść najlepsze rezultaty. W przypadku Wnioskodawcy nie jest bowiem celowym reklamowanie się w prasie, telewizji czy radio, gdyż odbiorcy tych mediów nie znajdują się w kręgu potencjalnych nabywców towarów Wnioskodawcy. Zdaniem Wnioskodawcy, w jego przypadku znacznie lepiej sprawdzają się tzw. bezpośrednie rodzaje reklamy.

Drugi dzień będzie miał natomiast charakter rozrywkowy. Drugiego dnia zorganizowane zostaną:

  • program rozrywkowy polegający na zwiedzaniu okolicy, zabawy towarzyskie oraz kabaret,
  • posiłki pomiędzy poszczególnymi częściami programu rozrywkowego (podczas których, w niewielkiej ilości, serwowany będzie również alkohol).

Drugi dzień konferencji naukowej zostanie zorganizowany z myślą o budowaniu relacji z zaproszonymi kontrahentami, zbudowanie w ich oczach pozytywnego wizerunku Wnioskodawcy.

Wszystkie wskazane powyżej elementy/zdarzenia, mające miejsce zarówno pierwszego jak i drugiego dnia konferencji, zorganizowane zostaną, w ramach kompleksowej usługi organizacji konferencji przez Organizatora.

Wnioskodawca pragnie w tym miejscu podkreślić, iż celem Wnioskodawcy jest nabycie usługi kompleksowej organizacji konferencji jubileuszowej. Świadczenia składowe nie mają dla Wnioskodawcy znaczenia samego w sobie. Wnioskodawca nie zdecydowałaby się przykładowo na nabycie poszczególnych usług od szeregu dostawców. Wnioskodawca wybrał zakup usługi organizacji konferencji jubileuszowej właśnie od Organizatora, ponieważ zapewnił on Wnioskodawcy kompleksowość jej wykonania. W konsekwencji, Wnioskodawca zostanie odciążony z obowiązku organizacji wszystkich czy też nawet niektórych składowych elementów we własnym zakresie (Wnioskodawca nie posiada personelu ani doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach).

Organizator wystawi Wnioskodawcy fakturę VAT opiewającą na jedną kwotę będącą ceną za kompleksowe zorganizowanie konferencji jubileuszowej (faktura będzie zwierać jedną pozycję).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia kwoty VAT, wykazanej na fakturze VAT, dokumentującej kompleksową usługę organizacji konferencji jubileuszowej, wystawionej przez Organizatora...

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia kwoty VAT, wykazanej na fakturze VAT, dokumentującej kompleksową usługę organizacji konferencji jubileuszowej, wystawionej przez Organizatora.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Uregulowanie wynikające z powyżej przywołanego art. 29 ust. 1 ustawy o VAT stanowi odpowiednik art. 73 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. E L.06.347.1, dalej: Dyrektywa 2006/112). Stosownie do art. 73 Dyrektywy 2006/112, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca towarów lub świadczący usługę otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej z tytułu wykonania czynności, łącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takich dostaw.

Przepisy ustawy o VAT oraz regulacje Dyrektywy 2006/112 nie regulują jednak wprost kwestii opodatkowania czynności złożonych. Jednakże, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania VAT oraz na podstawie polskiego i unijnego orzecznictwa, można stwierdzić, iż świadczenie obejmujące z ekonomicznego i gospodarczego punktu widzenia jedną czynność, nie powinno być sztucznie dzielone.

W wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (dalej: ETS) w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd (CPP) vs. Commissioners of Customs and Excise (Wielka Brytania) ETS uznał, że w celu ustalenia, dla potrzeb podatku od towarów i usług, czy świadczenie usług obejmujące kilka części składowych należy traktować jako jedno świadczenie, czy też jako dwa lub więcej świadczeń wycenianych odrębnie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę treść artykułu 2(1) VI Dyrektywy, zgodnie z którym każde świadczenie usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne oraz fakt, że świadczenie obejmujące z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę nie powinno być sztucznie dzielone, co mogłoby prowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu podatku od towarów i usług.

Także w sprawie Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV vs. Staatssecretaris van Financien (C-41/04) ETS stwierdził, że artykuł 2(1) VI Dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że jeżeli dwa świadczenia lub więcej, lub czynności dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jedno świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej.

Uwzględniając przywołane wyżej orzecznictwo ETS należy przyjąć, że dla prawidłowego określenia podstawy opodatkowania konieczne jest ustalenie, czy świadczenie na rzecz Wnioskodawcy należy traktować jako kilka odrębnych usług, czy też jako całość.

Przenosząc powyższe na grunt analizowanego stanu faktycznego, wszystkie usługi/towary składowe, jak organizowanie przejazdów, poczęstunku dla gości, odwiedzin fabryki Wnioskodawcy, programu rozrywkowego nie są celem samym w sobie, nie mają samoistnego bytu ekonomicznego i ich wydzielenie byłoby sztuczne. Służą one jedynie prawidłowemu wykonaniu kompleksowej czynności, jaką jest organizacja konferencji jubileuszowej.

Celem Wnioskodawcy jest nabycie właśnie kompleksowej usługi organizacji konferencji, ponieważ Wnioskodawca nie byłby w stanie samodzielnie jej zorganizować, ze względu na brak odpowiedniego zaplecza logistycznego i personalnego. Co więcej, Organizator, jako podmiot specjalizujący się w tego typu działalności posiada bogatsze doświadczenie w organizowaniu tego typu przedsięwzięć.

Jak Wnioskodawca podkreślał w stanie faktycznym, jest on nastawiony na nabycie jednego, złożonego świadczenia, tj. usługi kompleksowej organizacji konferencji jubileuszowej. Wnioskodawca nie byłby zainteresowany nabyciem poszczególnych usług, np. usługi transportowej, gastronomicznej, wynajmu sali, gadżetów, etc. gdyby nie składały się one na zasadniczą usługę organizacji konferencji jubileuszowej. Osobno, świadczenia te nie miałyby dla Wnioskodawcy żadnej wartości. Organizacja wszystkich wymienionych czynności stanowi zatem w ocenie Wnioskodawcy jedno świadczenie dla celów VAT.

Na podobnych stanowiskach stanęli, m.in.:

  • Dyrektor Izby Skarbowej (dalej: Dyrektor IS) w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27 listopada 2008r., nr IPPP2/443-1457/08-2/Asi, który stwierdził, że „Dzielenie wykonywanej, kompleksowej usługi na dwie odrębne usługi jest niezgodne z powszechnie przyjęta praktyką gospodarczą orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz orzecznictwem Sądu Najwyższego, (...) Zgodnie z powyższym, usługi pomocnicze powinny być opodatkowane na takich samych zasadach jak usługa główna. Należy jednak zauważyć, iż będzie tak wtedy, gdy będą spełnione warunki co do możliwości uznania danej usługi za usługę pomocniczą w stosunku do innej usługi, co do której będą istniały przesłanki do uznania jej za usługę główną.”
  • Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12 listopada 2008r., nr IPPP1-443-1531/08-4/AK, który uznał, że: „aby móc wskazać, iż dana usługa jest usługą złożoną, winna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do innego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności prowadzących do realizacji określonego celu - do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. (...) Zatem pojedyncza usługa jest traktowana jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać bez usługi pomocniczej usługi głównej. (...) Bez znaczenia dla możliwości dokonania odliczenia pozostaje fakt, iż faktura VAT dokumentująca zakup kompleksowej usługi organizacji konferencji zawierać będzie (w formie załącznika) wyszczególnienie kwotowe i rodzajowe zrealizowanej usługi.”
  • Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20 maja 2008r., nr IPPP1-443-804/08-3/JB, który uznał, iż: „Gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być dzielona dla celów podatkowych. Wynika to z samego charakteru usługi, która składa się z różnych świadczeń, prowadzących jednak do osiągnięcia jednego celu, jakim w przypadku Wnioskodawcy jest usługa przeprowadzenia badania statystycznego. W związku z powyższym wszystkie elementy pomocnicze usługi zasadniczej powinny być zaklasyfikowane i opodatkowane tak, jak usługa podstawowa, która nadaje całości zasadniczy charakter. Z uwagi na fakt, iż przedmiotem świadczenia jest jedna usługa złożona nie ma podstaw do refakturowania jej poszczególnych elementów składowych.”
  • Dyrektor IS w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 17 lutego 2009r., nr ILPP2/443-1089/08-2/AD, który uznał, że „W przypadku, gdy wykonywana czynność stanowi dla klienta całość, nie należy jej rozbijać na poszczególne elementy składowe, lecz traktować jako jedno świadczenie, zgodnie z elementem, który nadaje całemu świadczeniu charakter dominujący. Jeśli więc wykonywanych jest więcej czynności a są one ze sobą ściśle powiązane oraz stanowią całość pod względem ekonomicznym i gospodarczym to wówczas dla potrzeb VAT należy potraktować je jako jedną czynność opodatkowaną. Skutkiem powyższego, świadczenie pomocnicze, co do zasady dzieli los prawny świadczenia głównego, w szczególności w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego, miejsca świadczenia oraz stawki podatku od towarów i usług. Stosownie do powyższego, świadczeniami powiązanymi ze sobą pod względem ekonomicznym i gospodarczym będą świadczenia pomocnicze oraz świadczenia główne uzasadniające ekonomiczne istnienie świadczeń pomocniczych.”
  • Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 2 marca 2009r., nr IPPP1-443-2196/08-4/AK, który potwierdził, że: „w ramach usługi organizacji szkolenia/konferencji firma zewnętrzna zapewnia m.in. przelot bezpośredni wynajętym samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, ubezpieczenie, catering na pokładzie z napojami bezalkoholowymi, obsługę pasażerską i bagażową na lotniskach, paliwo; zakwaterowania w hotelu: udział w programie integracyjnym, udział w programie szkoleniowym, wynajem sal konferencyjnych: transfer, lotnisko — hotel - lotnisko; wyżywienie i napoje; ubezpieczenie, opieką miejscowych przewodników na zwiedzanie; opiekę polskich pilotów i przedstawiciela organizatora. Po wykonaniu przez zleceniobiorcę usługi Spółka obciążana zostaje fakturami VAT, np. „organizacja wyjazdu szkoleniowego 21-26.09.2008; „organizacja wyjazdu szkoleniowego świadczenia dodatkowe”; organizacja Bonus Party podczas wyjazdu szkoleniowego w dniu 22.09.2008” i łączną kwotą należną z tytułu zawartej umowy z uwzględnieniem wcześniej wystawionych faktur VAT zaliczka. Nabywana usługa została opodatkowana stawką VAT 22%. (...). Dlatego też nabywane przez Wnioskodawcę usługi w zakresie organizacji szkolenia/konferencji można uznać za usługi kompleksowe, gdzie usługę zasadniczą stanowi organizacja szkolenia/konferencji, zaś inne czynności składające się na usługę główną są traktowane jako usługi pomocnicze. (...) Zatem na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy, w stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, stwierdzić należy, iż przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach z tytułu zakupu kompleksowej usługi organizacji wyjazdu szkoleniowo - integracyjnego, gdyż nabywane przez Spółkę usługi są związane z czynnościami opodatkowanymi przez nią wykonywanymi.”
  • Dyrektor IS w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 19 stycznia 2009r., nr ILPP2/443-978/08-2/MN, który stwierdził, że: „Zainteresowany każdorazowo zawiera umowy ze zleceniobiorcami, z treści których wynika, że przedmiotem usługi jest zorganizowanie i obsługa szkolenia, a w szczególności: wynajęcie obiektu wraz z salą szkoleniową, zapewnienie miejsc noclegowych, przygotowanie konsumpcji i zapewnienie obsługi cateringowej podczas całej imprezy szkolenia, zorganizowanie imprez (atrakcji towarzyszących np. kolacji z występami artystycznymi, przejazdów bryczkami). Po wykonaniu przez zleceniobiorców usług, Spółka obciążana jest fakturami VAT z opisem organizacja szkolenia w ... w dniach i łączną kwotą należną z tytułu zawartej umowy. Ze stanu faktycznego wynika ponadto, że wśród ponoszonych przez Zainteresowanego kosztów znajdują się również wydatki dotyczące usług noclegowych i gastronomicznych. W związku z powyższym, w świetle cyt. wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy i wynikających z tej regulacji ograniczeń w prawie do odliczenia — podatek VAT z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest organizacja całego szkolenia, czyli co do istoty jedna usługa, na która składają się poszczególne elementy, w tym usługi noclegowe, czy gastronomiczne.”

Zgodnie zaś z art. 86 ust 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, (...), przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Stosownie natomiast do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, (...): suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Nabywane przez Wnioskodawcę usługi są związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Wnioskodawcę. W opinii Wnioskodawcy, poniesienie wydatków na organizację konferencji jubileuszowej pozwala przyjąć, że dzięki niej polepszy się znajomość produktów Wnioskodawcy wśród kontrahentów, utrwalone zostaną relacje biznesowe, nawiązane zostaną kontakty z nowymi kontrahentami, etc. W konsekwencji, utrwalony lub zwiększony zostanie popyt na oferowane przez Wnioskodawcę towary i tym samym wykonywane przez nią czynności opodatkowane. Przesłanka art. 86 ust. 1 ustawy o VAT zostanie zatem spełniona, i to zarówno w zakresie pierwszego jak i drugiego dnia konferencji.

Wnioskodawca pragnie również podkreślić, iż podatnikom przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, pod warunkiem spełnienia przesłanki pozytywnej, (zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych) oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Jak Wnioskodawca udowadniał powyżej, nabywane przez Wnioskodawcę usługi w zakresie organizacji konferencji jubileuszowej, należy uznać za kompleksową usługę organizacji konferencji jubileuszowej.

Ponieważ zaś usługi gastronomiczne nie stanowią usługi zasadniczej, a jedynie są elementami pomocniczymi i tym samym na gruncie VAT podzielają los usługi zasadniczej, tj. usługę organizacji konferencji (której nabycie nie stanowi przesłanki wyłączającej prawo do odliczenia), zakaz odliczenia z art. 88 ust 1 pkt 4 ustawy o VAT nie będzie miał zastosowania.

W konsekwencji, na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w całej kwocie określonej na fakturze dokumentującej zakup kompleksowej usługi organizacji konferencji jubileuszowej, ponieważ nabywane przez Wnioskodawcę usługi są związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Wnioskodawcę oraz nie wystąpi żadna z negatywnych przesłanek określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Na podobnym stanowisku stanął, m.in. Dyrektor IS w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 19 stycznia 2009r., nr ILPP2/443-978/08-2/MN, który uznał, że „Ze stanu faktycznego wynika ponadto, że wśród ponoszonych przez Zainteresowanego kosztów znajdują się również wydatki dotyczące usług noclegowych i gastronomicznych. W związku z powyższym, w świetle cyt. wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy i wynikających z tej regulacji ograniczeń w prawie do odliczenia — podatek VAT z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest organizacja całego szkolenia, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi noclegowe, czy gastronomiczne.”

Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż niejednokrotnie Minister Finansów uznawał za prawidłowe stanowiska wnioskodawców, którzy organizowali imprezy integracyjne dla pracowników lub kontrahentów, zgodnie z którymi w związku z nabyciem kompleksowej usługi organizacji imprezy integracyjnej przez zewnętrzny podmiot, Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego, niezależnie od faktu, iż w skład nabywanej usługi wchodzą również usługi gastronomiczne.

Tytułem przykładu, na takim stanowisku stanęli, m.in.:

  • Dyrektor IS w Warszawie, który w interpretacji z dnia 2 marca 2009r., sygn. IPPP1-443-2196/08-4/AK uznał, że: „(...) w ramach usługi organizacji szkolenia/konferencji firma zewnętrzna zapewnia m.in, przelot bezpośredni wynajętym samolotem czarterowym, oploty lotniskowe, ubezpieczenie, catering na pokładzie z napojami bezalkoholowymi, obsługę pasażerską i bagażową na lotniskach, paliwo; zakwaterowania w hotelu; udział w programie integracyjnym; udział w programie szkoleniowym, wynajem sal konferencyjnych; transfery lotnisko - hotel - lotnisko; wyżywienie i napoje; ubezpieczenie; opiekę miejscowych przewodników na zwiedzanie; opiekę polskich pilotów i przedstawiciela organizatora. (...) Na podstawie powyższych uregulowań, w okolicznościach przedstawionych przez Wnioskodawcę, stwierdzić więc należy, iż nabywane przez Spółkę usługi organizacji konferencji/szkolenia należy zaliczyć do usług złożonych, składających się z kombinacji różnych czynności. Można bowiem w powyższych okolicznościach mówić o jednym świadczeniu głównym - organizacji konferencji/szkolenia, na które składają się inne świadczenia pomocnicze, zakwaterowanie w hotelu, wynajem sal konferencyjnych. Dlatego też nabywane przez Wnioskodawcę usługi w zakresie organizacji szkolenia/konferencji można uznać za usługi kompleksowe, gdzie usługę zasadniczą stanowi organizacja szkolenia/konferencji, zaś inne czynności składające się na usługę główną są traktowane jako usługi pomocnicze. Zatem na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy, w stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, stwierdzić należy, iż przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach z tytułu zakupu kompleksowej usługi organizacji wyjazdu szkoleniowo - integracyjnego.”
  • Dyrektor IS w Poznaniu w interpretacji z dnia 19 stycznia 2009r., sygn. ILPP2/443-978/08-2/MN oraz ILPP2/443-978/08-3/MN, który uznał, iż: „Całość organizacji takich szkoleń (rezerwacja hotelu czy ośrodka, wynajem sal konferencyjnych, wyżywienie, organizacja innych atrakcji dla uczestników) zlecana jest podmiotom zewnętrznym sprzedającym kompleksowe usługi w postaci organizacji szkoleń. (...) przedmiotem usługi jest zorganizowanie i obsługa szkolenia, a w szczególności: wynajęcie obiektu wraz z salą szkoleniową, zapewnienie miejsc noclegowych, przygotowanie konsumpcji i zapewnienie obsługi cateringowej podczas całej imprezy szkolenia, zorganizowanie imprez (atrakcji) towarzyszących (np. kolacji z występami artystycznymi, przejazdów bryczkami). Po wykonaniu przez zleceniobiorców usług, Spółka obciążana jest fakturami VAT z opisem „organizacja szkolenia w ... w dniach ...” i łączną kwotą należną z tytułu zawartej umowy. (...) wśród ponoszonych przez Zainteresowanego kosztów znajdują się również wydatki dotyczące usług noclegowych i gastronomicznych. W związku z powyższym, w świetle cyt. wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy i wynikających z tej regulacji ograniczeń w prawie do odliczenia — podatek VAT z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest organizacja całego szkolenia, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi noclegowe, czy gastronomiczne. (...) w odniesieniu do (...) wydatków związanych z organizacją szkolenia, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z tymi zakupami.”
  • Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji z dnia 12 listopada 2008r., sygn. IPPP1-443-1531/08-4/AK, który stwierdził, że: „w ramach usługi organizacji konferencji firma zewnętrzna zapewnia m.in. transport dla uczestników Konferencji, zakwaterowanie w hotelu, zapewnienie miejsc parkingowych w hotelu, wyżywienie, w tym w formie usług gastronomicznych, wynajem sali konferencyjnej, transport z hotelu do miejsca, w którym organizowane są szkolenia, serwis fotograficzny, środki audiowizualne dla celów szkoleniowych, materiały konferencyjne. Wykonanie usługi przez firmę zewnętrzną dokumentowane jest przez nią fakturą VAT, a dodatkowo, w celach informacyjnych do każdej faktury dołączone jest, w formie załącznika, wyszczególnienie kwotowe i rodzajowe zrealizowanej usługi. Na podstawie powyższych uregulowań, w okolicznościach przedstawionych przez Wnioskodawcę, stwierdzić więc należy, iż nabywane przez Spółkę usługi organizacji konferencji należy zaliczyć do usług złożonych, składających się z kombinacji różnych czynności. Można bowiem w powyższych okolicznościach mówić o jednym świadczeniu głównym — organizacji konferencji, na które składają się inne świadczenia pomocnicze, takie jak np. transport dla uczestników Konferencji, zakwaterowanie w hotelu, wynajem sali konferencyjnej, materiały konferencyjne. Dlatego też nabywane przez Wnioskodawcę usługi w zakresie organizacji konferencji można uznać za usługi kompleksowe, gdzie usługę zasadniczą stanowi organizacja konferencji, zaś inne czynności składające się na usługę główną są traktowane jako usługi pomocnicze. Zatem na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy, w stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, stwierdzić należy, iż przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze z tytułu zakupu kompleksowej usługi organizacji konferencji.”

Mając na uwadze powyższe stanowiska, Wnioskodawca uważa, iż jeśli, zgodnie z powyższymi stanowiskami, wydatki ponoszone na nabycie kompleksowej usługi organizacji imprez integracyjnych podlegają odliczeniu w pełnej wysokości jako mające związek z czynnościami opodatkowanymi, to Wnioskodawcy, jako nabywcy kompleksowej usługi zorganizowania konferencji jubileuszowej, tym bardziej przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, w związku z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi. Organizacja konferencji jubileuszowej ma w opinii Wnioskodawcy bezsprzeczny związek z działalnością opodatkowaną Wnioskodawcy. Przemawia bowiem za tym cel organizowanej konferencji jubileuszowej, jakim jest zwiększenie sprzedaży, polepszenie wizerunku Wnioskodawcy, etc.

Podsumowując powyższe, Wnioskodawcy stoi na stanowisku, iż z uwagi na związek nabywanej usługi organizacji konferencji jubileuszowej z działalnością Wnioskodawcy oraz kompleksowość tej usługi, Wnioskodawcy będzie przysługiwać pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT, dokumentującej organizację konferencji jubileuszowej, wystawionej przez Organizatora.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z cyt. wyżej przepisu wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Na podstawie ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego wyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z kolei art. 88 ustawy o VAT określa przypadki, w których nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego. I tak, w myśl ust. 1 pkt 4 lit. b) tego artykułu, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych określonych w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Z okazji nadchodzącego jubileuszu działania przez Wnioskodawcę na rynku od 10 lat, Wnioskodawca postanowił zorganizować konferencję jubileuszową, na którą zostało zaproszone bardzo szerokie grono obecnych i potencjalnych klientów Wnioskodawcy.

Organizacja konferencji jubileuszowej zostanie powierzona zewnętrznemu podmiotowi, profesjonalnie zajmującemu się tego typu działalnością (dalej: Organizator). Organizator zorganizuje konferencję w sposób kompleksowy, tj. będzie odpowiedzialny za niemalże każdy jej element składowy, tak, aby wspólnie tworzyły one całe przedsięwzięcie.

Przedmiotowa konferencja będzie trwała dwa dni, a program i charakter każdego z nich będzie istotnie się od siebie różnił. Konferencja odbędzie się w centrum konferencyjnym Organizatora, przy czym należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie pokrywa kosztów noclegu gości.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż wybrał taką właśnie formę reklamy, której celem jest zachęcenie do dokonywania zakupów towarów Wnioskodawcy oraz budowa wartości swojej marki, ze względu na specyfikę branży, w której działa. Wnioskodawca, jak podkreślił na wstępie, jest producentem opakowań z tworzyw sztucznych. Posiada tym samym wąski i specyficzny krąg odbiorców, głównie z branż petrochemicznej, nawozowej, budowlanej, higienicznej oraz spożywczej. W opinii Wnioskodawcy, przede wszystkim taka właśnie forma reklamy jak zorganizowanie dla swoich obecnych i potencjalnych kontrahentów konferencji jubileuszowej, powinna przynieść najlepsze rezultaty. W przypadku Wnioskodawcy nie jest bowiem celowym reklamowanie się w prasie, telewizji czy radio, gdyż odbiorcy tych mediów nie znajdują się w kręgu potencjalnych nabywców towarów Wnioskodawcy. Zdaniem Wnioskodawcy, w jego przypadku znacznie lepiej sprawdzają się tzw. bezpośrednie rodzaje reklamy.

Wszystkie wskazane w opisie stanu faktycznego elementy/zdarzenia, mające miejsce zarówno pierwszego jak i drugiego dnia konferencji, zorganizowane zostaną, w ramach kompleksowej usługi organizacji konferencji przez Organizatora.

Wnioskodawca podkreślił, iż celem Wnioskodawcy jest nabycie usługi kompleksowej organizacji konferencji jubileuszowej. Świadczenia składowe nie mają dla Wnioskodawcy znaczenia samego w sobie. Wnioskodawca nie zdecydowałaby się przykładowo na nabycie poszczególnych usług od szeregu dostawców. Wnioskodawca wybrał zakup usługi organizacji konferencji jubileuszowej właśnie od Organizatora, ponieważ zapewnił on Wnioskodawcy kompleksowość jej wykonania. W konsekwencji, Wnioskodawca zostanie odciążony z obowiązku organizacji wszystkich czy też nawet niektórych składowych elementów we własnym zakresie (Wnioskodawca nie posiada personelu ani doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach).

Organizator wystawi Wnioskodawcy fakturę VAT opiewającą na jedną kwotę będącą ceną za kompleksowe zorganizowanie konferencji jubileuszowej (faktura będzie zwierać jedną pozycję).

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, iż zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do świadczenia zasadniczego, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem w skutecznym wykorzystaniu świadczenia zasadniczego. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie jest wykluczone z tego powodu, że do poszczególnych elementów wykazane są odrębnie ceny. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Na podstawie powyższych uregulowań, w okolicznościach przedstawionych we wniosku, stwierdzić należy, że jeżeli nabyta usługa obiektywnie tworzy - w aspekcie gospodarczym - jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach dokumentujących jej wykonanie, o ile nie zachodzą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy oraz faktycznie – jak podano we wniosku – organizacja przedmiotowej konferencji przekłada się na całokształt działalności Wnioskodawcy, ma dla niego i jego produktów wymiar promocyjny i powinna spowodować zwiększenie sprzedaży.

Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji konferencji, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne.

Zatem Wnioskodawca może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim poniesione wydatki są związane z wykonywanymi z tytułu prowadzonej przez niego działalności czynnościami opodatkowanymi.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto należy zauważyć, iż powoływane przez Wnioskodawcę interpretacje indywidualne niewątpliwie kształtują sytuację prawną podatników w ich indywidualnych sprawach, lecz dotyczą konkretnego stanu faktycznego i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego. Powyższe oznacza, że interpretacje przepisów prawa podatkowego należy traktować indywidualnie.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj