Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1500/12/CzP
z 20 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie w zakresie skutków podatkowych ujawnienia środków trwałych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych ujawnienia środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia otrzymała nieodpłatnie grunt przez zasiedzenie na własność na podstawie postanowienia sądu (zasiedzenie nastąpiło w dniu 1 października 2005 r.). W dniu 9 marca 2012 r. dział finansowo-księgowy Spółdzielni zlecił przeprowadzenie inwentaryzacji aktywów trwałych: gruntów i budynków, w związku z aktualizacją wyceny nieruchomości przez Urząd Miasta w celu naliczenia nowych opłat od prawa wieczystego użytkowania gruntów na rok 2012, 2013, 2014 będących w posiadaniu spółdzielni. Dokonano rozliczenia inwentaryzacji, w wyniku czego ujawniono, iż grunt nabyty nieodpłatnie przez zasiedzenie w dniu 1 października 2005 r. nie został wprowadzony do ksiąg rachunkowych w dacie nabycia, tj. 1 października 2005 r. W związku z powyższym Spółdzielnia dokonała księgowania ujawnionego środka trwałego /gruntu/ w księgach rachunkowych pod datą 31 marca 2012 r. w wartości początkowej w oparciu o dokonaną wycenę przez rzeczoznawcę wg cen rynkowych. Spółdzielnia nadmienia, iż dokonuje płatności podatku dochodowego od osób prawnych w formie zaliczek miesięcznych - obowiązek rozliczenia rocznego podatku dochodowego za rok 2012 następuje do dnia 31 marca 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy ujawnienie środka trwałego/działki/ w dniu 9 marca 2012 r., a nabytej nieodpłatnie przez zasiedzenie w dniu 1 października 2005 r., wprowadzonej do ksiąg rachunkowych na dzień 31 marca 2012 r. wg cen rynkowych jest czynnością opodatkowaną - stanowi przychód podatkowy w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? /pytanie oznaczone we wniosku Nr 1/

W jakiej dacie wystąpi przychód od ujawnionego środka trwałego? /pytanie oznaczone we wniosku Nr 2/

Zdaniem Spółdzielni, była ona już wcześniej w posiadaniu przedmiotowego gruntu, zatem nie można twierdzić, że w dacie jego ujawnienia /późniejszego wpisu do ewidencji środków trwałych oraz ksiąg rachunkowych pod datą 31 marca 2012 r./ otrzymała jakąkolwiek wartość skutkującą wzrostem majątku. Tym samym, ujawnienie w wyniku inwentaryzacji gruntów nie zwiększa faktycznie otrzymanych przychodów Spółdzielni oraz przychodów należnych do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ujawnienie środka trwałego - gruntu nabytego nieodpłatnie w drodze zasiedzenia w dniu 1 października 2005 r., a następnie jego wprowadzenie do ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych w dniu 31 marca 2012 r. wg wyceny rzeczoznawcy /ceny rynkowej/ (czynność ujawnienia) nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego dla Spółdzielni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397, dalej „updop”), przychodem z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

W myśl art. 12 ust. 5 updop, wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 5a updop, wartością rzeczy lub praw częściowo odpłatnych stanowiącą przychód podatnika jest różnica między wartością tych rzeczy lub praw, ustaloną według zasad określonych w ust. 5, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Przepis art. 14 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

W tym miejscu warto również wskazać, iż updop nie zawiera definicji przychodu, jednakże z istoty podatku dochodowego wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem - jako źródłem dochodu - jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółdzielnia otrzymała nieodpłatnie grunt przez zasiedzenie na własność na podstawie postanowienia sądu (zasiedzenie nastąpiło w dniu 1 października 2005 r.). W dniu 9 marca 2012 r. dział finansowo-księgowy Spółdzielni zlecił przeprowadzenie inwentaryzacji aktywów trwałych: gruntów i budynków, w związku z aktualizacją wyceny nieruchomości przez Urząd Miasta w celu naliczenia nowych opłat od prawa wieczystego użytkowania gruntów na rok 2012, 2013, 2014 będących w posiadaniu spółdzielni. Dokonano rozliczenia inwentaryzacji, w wyniku czego ujawniono, iż grunt nabyty nieodpłatnie przez zasiedzenie w dniu 1 października 2005 r. nie został wprowadzony do ksiąg rachunkowych w dacie nabycia, tj. 1 października 2005 r. W związku z powyższym Spółdzielnia dokonała księgowania ujawnionego środka trwałego /gruntu/ w księgach rachunkowych pod datą 31 marca 2012 r. w wartości początkowej w oparciu o dokonaną wycenę przez rzeczoznawcę wg cen rynkowych.

Rozstrzygając kiedy powstanie przychód należy w pierwszej kolejności ustalić moment nabycia prawa własności w drodze zasiedzenia. W celu prawidłowego określenia, kiedy następuje nabycie nieruchomości w drodze zasiedzenia należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). W myśl art. 172 k.c. posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od dwudziestu lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie trzydziestu lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Z powyższego przepisu wynika, że na skutek zasiedzenia dotychczasowy posiadacz samoistny, czyli ten, który faktycznie włada rzeczą jak właściciel ex lege nabywa własność na skutek upływu czasu i może żądać, aby stwierdził to sąd w orzeczeniu. Nabycie własności jest tu tzw. nabyciem pierwotnym, a orzeczenie sądu ma charakter deklaratoryjny, a nie konstytutywny i stanowi podstawę wpisu nowego właściciela do księgi wieczystej. Orzeczenie sądu nie jest warunkiem nabycia prawa własności, nabywa się je bowiem po spełnieniu przesłanek określonych w przepisach kodeksu cywilnego. Orzeczenie sądu stanowi jednak dowód takiego nabycia, na który będzie się można powołać w celu wykazania prawa własności rzeczy.

Zgodnie z art. 16d ust. 2 updop, składniki majątku, o których mowa w art. 16a - 16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4 updop. Ujawnienie środka trwałego oznacza zatem wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w terminie późniejszym niż wynikający z cyt. art. 16d ust. 2 updop.

Skoro przedmiotowa nieruchomość została nabyta w 2005 r. (co wynika z postanowienia sądu) to sama techniczna czynność wprowadzenia środka trwałego do ewidencji (ujawnienie) nie rodzi obowiązku rozpoznania przychodu. W wyniku tej czynności nie dochodzi bowiem do wzrostu aktywów Spółdzielni, co jest warunkiem koniecznym dla powstania przychodu. Tym samym ujawnienie składnika majątku na dzień wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie zwiększa przychodów Spółdzielni.

Stanowisko Spółdzielni w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 jest zatem prawidłowe.

Rozstrzygnięcie, iż czynność ujawnienia środka trwałego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także w księgach rachunkowych Spółdzielni nie generuje przychodu podatkowego odnosi m.in. ten skutek, że dywagowanie na temat momentu jego powstania jest bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj