Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-898/10/AJ
z 19 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-898/10/AJ
Data
2010.11.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane
czynności opodatkowane
dokumentowanie
dokumentowanie
działalność gospodarcza
działalność gospodarcza
faktura VAT
faktura VAT
grunty rolne
grunty rolne
podatnik
podatnik
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia podatkowe
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Sprzedaż gruntu rolnego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, korzysta jednocześnie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9. Czynność taka powinna zostać udokumentowana fakturą.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2010 r. (data wpływu 31 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym dnia 5 listopada 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do czynności dostawy działki oraz sposobu jej dokumentowania - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do czynności dostawy działki oraz sposobu jej dokumentowania.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W sierpniu 2004 r. nabył Pan jako osoba fizyczna do majątku prywatnego, dwie działki rolne na podstawie jednego aktu notarialnego. Jedna z działek została następnie przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele mieszkaniowe i podzielona na mniejsze działki. Powstałe w ten sposób działki budowlane sprzedał Pan i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wystawił faktury VAT i odprowadził należne podatki (podatek dochodowy i podatek od towarów i usług). Druga z nabytych działek nie zmieniła przeznaczenia i nie została podzielona. W takim stanie chce Pan ją sprzedać. Działka została zakupiona z zamiarem dalszej sprzedaży. Nie była wykorzystywana do prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej i jest przeznaczona na cele leśne. Prowadzi Pan działalność developerską, w ramach której sprzedaje nieruchomości. Działka będzie oferowana do sprzedaży w internecie i w prasie. W chwili obecnej nie posiada Pan innych nieruchomości gruntowych przeznaczonych do sprzedaży.

Wniosek dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy z tytułu sprzedaży działki powinien Pan wystawić fakturę VAT, biorąc pod uwagę, że przedmiotową działkę zakupiono jednocześnie (tj. na podstawie jednego aktu notarialnego) z działką, która po podziale została sprzedana w postaci wielu działek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej...
  2. Jakie podatki i w jakich stawkach powinien Pan zapłacić...


Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, powinien dokonać sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej odprowadzając 22% podatek od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są zobowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2,4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z ust. 4 powołanego artykułu, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawienia faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są zobowiązani do wystawienia faktury.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w sierpniu 2004 r. zakupił Pan do majątku prywatnego dwie działki rolne z zamiarem dalszej sprzedaży. Jedna z nich została przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele mieszkaniowe. Po jej podziale sprzedał Pan działki budowlane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (działalność developerska w ramach której sprzedaje Pan nieruchomości). Transakcja została udokumentowana fakturą VAT i odprowadził Pan podatek od towarów i usług. Druga z działek jest przeznaczona na cele leśne i również planuje Pan ją sprzedać.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego i treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że skoro przedmiotowa działka została przez Pana nabyta w celu sprzedaży, to sprzedaż ta będzie dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a Pan występował będzie w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. O ile w chwili sprzedaży jej przedmiotem będzie w dalszym ciągu grunt rolny – co będzie potwierdzone dokumentami wydanymi na podstawie przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – a więc grunt inny niż budowlany bądź przeznaczony na cele budowlane - jego dostawa – wbrew twierdzeniom zawartym w treści wniosku - będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Jako podatnik podatku od towarów i usług, będzie Pan zobligowany do udokumentowania tej dostawy fakturą VAT, chyba, że kupującym będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej i nie zażąda wystawienia faktury.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj