Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-796/10/MO
z 1 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-796/10/MO
Data
2010.09.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
koszt
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
przekształcanie
przekształcanie
spółka akcyjna
spółka akcyjna
spółka kapitałowa
spółka kapitałowa
sukcesja prawna
sukcesja prawna


Istota interpretacji
Czy wydatki związane z przekształceniem spółki komandytowej w spółkę akcyjną, którymi w części została obciążona spółka komandytowa (przed dniem przekształcenia) a w części spółka akcyjna (po dniu przekształcenia), powinny być zaliczone do kosztów podatkowych wnioskodawcy (spółki przekształconej-spółki akcyjnej)?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09 czerwca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 16 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki związane z przekształceniem spółki komandytowej w spółkę akcyjną, którymi w części została obciążona spółka komandytowa (przed dniem przekształcenia) a w części spółka akcyjna (po dniu przekształcenia), powinny być zaliczone do kosztów podatkowych wnioskodawcy (spółki przekształconej-spółki akcyjnej) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki związane z przekształceniem spółki komandytowej w spółkę akcyjną, którymi w części została obciążona spółka komandytowa (przed dniem przekształcenia) a w części spółka akcyjna (po dniu przekształcenia), powinny być zaliczone do kosztów podatkowych wnioskodawcy (spółki przekształconej-spółki akcyjnej).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, która w dniu 1 czerwca 2010 r. została wpisana do krajowego rejestru sadowego - rejestru przedsiębiorców. Spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki komandytowej. Spółka komandytowa do dnia przekształcenia poniosła szereg wydatków związanych z procesem przekształcenia obejmujących w szczególności obowiązkowe opłaty sądowe, notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, a także wynagrodzenie biegłego rewidenta za zbadanie planu przekształcenia spółki. Wydatki te zostały ujęte na rozliczeniach międzyokresowych kosztów spółki komandytowej (nie zostały one uwzględnione przy ustaleniu dochodu wspólników spółki komandytowej). Spółka akcyjna również poniosła koszty związane z przekształceniem, m.in. wynagrodzenie firmy doradczej za doradztwo związane z procesem przekształcenia oraz funkcjonowaniem nowo utworzonej spółki akcyjnej. Zakres prac realizowanych przez firm doradczą obejmował w szczególności dokonanie analizy skutków prawnych i podatkowych przekształcenia, udzielenie wsparcia w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rejestracji przekształcenia i nadzór na przebiegiem procesu, a także bieżące konsultacje związane z rozpoczęciem działalności przez spółkę akcyjną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki związane z przekształceniem spółki komandytowej w spółkę akcyjną, którymi w części została obciążona spółka komandytowa (przed dniem przekształcenia) a w części spółka akcyjna (po dniu przekształcenia), powinny być zaliczone do kosztów podatkowych wnioskodawcy (spółki przekształconej-spółki akcyjnej)...

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przekształceniem, którymi w części została obciążona spółka komandytowa (przed dniem przekształcenia) a w części spółka akcyjna (po dniu przekształcenia). Koszty, którymi została obciążona spółka komandytowa powinny zostać aktywowane i potrącone (rozliczone) w spółce akcyjnej. Koszty, którymi została obciążona spółka akcyjna powinny natomiast zostać potrącone przez tę spółkę w momencie ich poniesienia, tj. w momencie zaksięgowania ich w księgach rachunkowych spółki akcyjnej.

Uzasadniając swoje stanowisko, Wnioskodawca wskazał, iż w przedmiotowej sprawie decydujące znaczenie mają przepisy art. 16 ust. 1 updop (odnoszące się do kosztów uzyskania przychodów), przepisy art. 93a ustawy - Ordynacja podatkowa (regulujące kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych), a także przepisy działu III Kodeksu spółek handlowych (dotyczące przekształcenia spółek), a także przepisy ustaw o podatkach dochodowych.

Zgodnie z art. 551 § 1 Ksh, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo -akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 Ksh).

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Ksh powoduje zmianę formy prowadzenia działalności przez spółkę handlową od dnia przekształcenia dalsza działalność jest prowadzona spółkę handlową innego typu. Nie dochodzi przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej. Należy mieć na względzie fakt, iż wspólnik spółki przekształcanej staje się - z dniem przekształcenia - wspólnikiem spółki przekształconej, a działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przez następcę prawnego.

W myśl przepisu art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. dalej: Ordynacja podatkowa) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. Przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. Przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Co do zasady przekształcenie osobowej spółki handlowej w trybie przepisów Ksh, powoduje zatem, ze spółka powstała w wyniku przekształcenia wstępuje - zgodnie z § 93a ust. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej - we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki przekształconej. W omawianej sytuacji nie mamy jednak do czynienia z klasyczną transformacją- skutkującą pełną sukcesją podatkową spółka przekształcana (spółka komandytowa), której byt prawny ustaje z dniem przekształcenia, nie jest bowiem podatnikiem podatku dochodowego, podatnikami są bowiem wspólnicy spółki komandytowej. W wyniku przekształcenia powstała natomiast spółka akcyjna, która zgodnie z art. 1 ust. 1 updop jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W myśl art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 updop. Zatem, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi on zostać rzeczywiście poniesiony w związku z prowadzoną działalnością, a celem poniesienia wydatku musi być osiągnięcie przychodów, zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, a także wydatek ten nie może być wymieniony w art. 16 ust 1 updop.

Koszty uzyskania przychodów mogą mieć charakter kosztów bezpośrednich, jak również pośrednich. Zgodnie z art. 15 ust. 4 updop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c ustawy). Kwestię kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami, reguluje przepis art. 15 ust. 4d updop, który stanowi, iż koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, uważa się w myśl art. 15 ust. 4a updop dzień, (z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h), na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Oceniając charakter kosztów związanych z procesem przekształcenia, którymi została obciążona spółka przekształcana (spółka komandytowa) przed dniem przekształcenia, należy zauważyć, że wydatki te są w szczególny sposób związane z przychodami spółki powstałej w wyniku przekształcenia (tu spółki akcyjnej), nie zaś z przychodami wspólników spółki przekształcanej (tu spółki komandytowej). Nie można bowiem przyjąć, że wydatki te nakierowane były na uzyskanie przychodów ze źródła w postaci działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę przekształcaną. Nie zmierzały one do zachowania lub zabezpieczania tego źródła przychodów. Można wręcz uznać, że celem tych wydatków było zakończenie działalności prowadzonej przez Wspólników w ramach spółki osobowej i w konsekwencji ustanie bytu wspólników jako podatników podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowej. Wydatki te były ściśle związane z zaistnieniem nowej osoby prawnej (spółki akcyjnej), nowego podatnika i w konsekwencji powiązane - co prawda pośrednio - ale z przychodami uzyskiwanymi przez spółkę akcyjną, przedmiotowe wydatki powinny więc być traktowane jako związane z powstaniem i zabezpieczeniem nowego źródła przychodów.

W tym miejscu warto powołać stwierdzenie zawarte w sentencji wyroku NSA z dnia 6 grudnia 2006 r., sygn. Akt I FSK 349/06, iż: „koszty uzyskania przychodu związane są zawsze z konkretnym źródłem przychodu i nie mogą pomniejszać przychodu uzyskanego z innego źródła, tym bardziej więc ze źródła będącego źródłem przychodu innego podatnika". Wnioskodawca podkreślił, że zasadniczym celem poniesienia omawianych kosztów było i jest umożliwienie dalszego rozwoju działalności gospodarczej (w formie spółki akcyjnej), zwiększenie generowanych przez nią przychodów. Zaistnienie nowego podatnika podatku dochodowego można natomiast utożsamiać z utworzeniem źródła przychodu i dlatego koszty związane z jego utworzeniem (z procesem przekształcenia) powinny obciążać tego właśnie nowego podatnika wybór spółki akcyjnej jako docelowej formy prowadzenia działalności miał ponadto na celu zwiększenie zaufania przyszłych kontrahentów spółki. W ocenie Wnioskodawcy, przepisu art. 15 ust. 4d updop nie można interpretować w oderwaniu od normy przewidującej sukcesję podatkową zawartej w art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. W przedmiotowym stanie faktycznym chodzi o prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które przed przekształceniem nie stanowiły dla wspólników kosztów uzyskania przychodów (brak było bowiem związku przyczynowego z przychodami wspólników), a które faktycznie zostały poniesione z majątku spółki komandytowej w celu uzyskania przychodów przez spółkę akcyjną (w celu utworzenia i zabezpieczenia źródła przychodów). Tak więc zdaniem Wnioskodawcy, koszty związane z przekształceniem, którymi została obciążona spółka komandytowa przed dniem przekształcania powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki akcyjnej w podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze, że omawiane koszty są ściśle powiązane z przychodami spółki akcyjnej - zatem ta spółka powinna dokonać ich potrącenia - wnioskodawca stoi na stanowisku, że:

  • do momentu przekształcenia powinny one były zostać aktywowane w spółce komandytowej (na rozliczeniach międzyokresowych kosztów),
  • koszty te - jako koszty pośrednie - będą stanowiły koszty uzyskania przychodów spółki akcyjnej z momentem ich poniesienia tj. z dniem przeksięgowania ich z rozliczeń międzyokresowych kosztów spółki komandytowej i zaksięgowania ich jako koszty w księgach rachunkowych spółki akcyjnej.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w wyroku WSA w Szczecinie z dnia 13 maja 2009 r. (I Sa/Sz 35/09) oraz WSA w Bydgoszczy z dnia 29 grudnia 2008 r. (I Sa/Bd 638/08).

Odnosząc się do kosztów związanych z procesem przekształcenia którymi została bądź zostanie obciążona spółka przekształcona (spółka akcyjna), Wnioskodawca stoi na stanowisku - zgodnie z wcześniejszym uzasadnieniem - koszty te spełniają warunki określone w art. 15 ust. 1 updop ich zasadniczym celem jest utworzenie i zabezpieczenie źródła przychodów a także uzyskanie przychodów w ramach rozwijającej się działalności spółki akcyjnej. Nie zostały ona również wymienione w art. 16 updop, jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy będą one stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, tj. w momencie ujęcia ich w księgach rachunkowych spółki. W ocenie wnioskodawcy, rozstrzygając analizowaną kwestię, bez wątpienia należy uwzględnić sygnalizowane przez spółkę orzecznictwo i dokonywać interpretacji z uwzględnieniem zasad przyjętych w orzecznictwie i doktrynie, uwzględniając ponadto nie tylko literalne brzmienie przepisu, ale również aspekty systemowe i celowościowe. Spółka jest świadoma faktu, iż zgodnie z Konstytucją RP, źródłami powszechnie obowiązującego prawa są: konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Powyższe nie zmienia jednak faktu, że dokonując interpretacji przepisów prawa podatkowego nie można pomijać orzecznictwa. Takie stanowisko wprost potwierdził m.in. WSA w Warszawie, który w wyroku z dnia 20 stycznia 2009 r. (sygn. III Sa/Wa 1916708) uznał, że pomimo, iż orzecznictwo sądowe w Polsce nie ma charakteru precedensowego, to jednak stało się ono przesłanką formułowania oceny poprawności funkcjonujących w obrocie prawnym interpretacji. Na tej podstawie sąd uznał, że nie można przyjąć takiej wykładni powyższych przepisów, że z jednej strony ustawodawca nie nakłada na organ wydający interpretacje indywidualne obowiązku analizowania orzecznictwa zapadłego w innych sprawach, dotyczącego analogicznych sytuacji prawno-podatkowych, a z drugiej strony przyjmuje jednocześnie, że pominięcie takiego orzecznictwa może być przyczyną zmiany tak wydanej interpretacji. Nieuzasadnione pominięcie orzeczeń, zwłaszcza tych, które podatnik lub płatnik powołał we wniosku o wydanie interpretacji, narusza wyrażoną w art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej zasadę prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych. W konsekwencji, dokonując wykładni pojęcia przedsiębiorstwa w kontekście przedmiotowej sprawy bez wątpienia należy brać pod uwagę sygnalizowane przez spółkę bogate orzecznictwo i literaturę w tym zakresie. Powyższe stanowisko zostało wyrażone również w wyrokach wydanych przez WSA w Warszawie z dnia 25 marca 2009 r. (III Sa/Wa 3373/08), WSA w Rzeszowie z dnia 4 marca 2010 r. (I Sa/Rz 39/10), WSA we Wrocławiu z dnia 24 lutego 2010 r. (I Sa/Wr 1843/09), WSA w Poznaniu z dnia 23 lutego 2010 r. (I Sa/Po 1124/09), WSA w Krakowie z dnia 9 lutego 2010 r. (I Sa/Kr 1755/09), WSA we Wrocławiu z dnia 28 stycznia 2010 r. (I Sa/Wr 1555/09). Wnioskodawca ponadto zwrócił uwagę, że powyższe stanowisko zajął również NSA w prawomocnym wyroku z dnia 30 października 2001 r. (III Sa 1409/00), w którym stwierdził, że jeżeli organ podatkowy nie podziela argumentacji podatnika, powinien szczegółowo odnieść się do uzasadnienia wyroku sądowego i ustosunkować się do wyrażonych tam poglądów, wyjaśniając, dlaczego je odrzuca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego zostały uregulowane w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo – akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). W myśl natomiast art. 552 Kodeksu spółek handlowych, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Należy również zwrócić uwagę na art. 553 ww. Kodeksu, który wyraża zasadę sukcesji generalnej (sukcesji uniwersalnej) na gruncie prawa prywatnego, zgodnie z którą spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Na gruncie prawa podatkowego skutki omawianej transformacji reguluje przepis art. 93a § 1 pkt 2 ww. ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Sukcesja podatkowa na gruncie podatków dochodowych oznacza, że na spółkę przekształconą przejdą skutki podatkowe zdarzeń zaistniałych w spółce przekształcanej i ujętych w prowadzonych przez nią ewidencjach dla celów podatkowych, które wystąpiłyby w tej spółce, gdyby przekształcenie nie miało miejsca. Innymi słowy, jeżeli w spółce przekształconej pojawią się określone przychody, koszty lub wydatki, które są konsekwencją zdarzeń zaewidencjonowanych w spółce przekształcanej, to spółka przekształcona powinna je potraktować podatkowo tak, jak uczyniłaby to spółka przekształcana, gdyby przekształcenie nie miało miejsca.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. dalej: „ustawa o pdop”), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zatem, do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o pdop, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W myśl art. 15 ust. 4e ustawy o pdop, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f – 4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki komandytowej. Spółka komandytowa do dnia przekształcenia poniosła szereg wydatków związanych z procesem przekształcenia obejmujących w szczególności obowiązkowe opłaty sądowe, notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, a także wynagrodzenie biegłego rewidenta za zbadanie planu przekształcenia spółki. Wydatki te zostały ujęte na rozliczeniach międzyokresowych kosztów spółki komandytowej (nie zostały one uwzględnione przy ustaleniu dochodu wspólników spółki komandytowej). Spółka akcyjna również poniosła koszty związane z przekształceniem, m.in. wynagrodzenie firmy doradczej za doradztwo związane z procesem przekształcenia oraz funkcjonowaniem nowo utworzonej spółki akcyjnej.

Reasumując, Wnioskodawca (spółka akcyjna) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z przekształceniem spółki komandytowej w spółkę akcyjną:

  • poniesione przez spółkę komandytową przed dniem przekształcenia, o ile nie były one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki do dnia przekształcenia jako dotyczące innego okresu podatkowego,
  • poniesione przez Nią po przekształceniu w momencie poniesienia.

Stanowisko Spółki uznać zatem należy za prawidłowe.

Jednocześnie należy stwierdzić, iż zagadnienie dotyczące zaliczenia do rozliczeń międzyokresowych poniesionych wydatków regulują przepisy o rachunkowości, do interpretacji których nie jest uprawniony tut. Organ. Przepisy tej ustawy nie są bowiem przepisami prawa podatkowego, a zatem nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Tym samym zasady i prawidłowość zapisów w księgach rachunkowych nie były weryfikowane przez tut. Organ.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj