Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-438/10-2/TW
z 14 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-438/10-2/TW
Data
2010.07.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
najem
najem
odszkodowania
odszkodowania
ugody
ugody


Istota interpretacji
1. Czy otrzymane odszkodowanie stanowi przychód z tytułu najmu pomieszczeń i należy rozliczyć w firmie płatności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w zeznaniu rocznym PIT-28?
2. Czy otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w jakiej pozycji należy ująć niniejszy przychód w zeznaniu rocznym za rok 2009, tj. w zeznaniu PIT-37?
3. Czy w ogóle otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu jeżeli ta umowa najmu nie była zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 449 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana , przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2010 r. (data wpływu 15 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne z tytułu przychodów z umów najmu. Rozlicza się z osiągniętych przychodów deklaracją PIT-28. Jeden z najemców zawarł umowę na czas określony do dnia 31 lipca 2011 r. Ze względu na zmianę polityki gospodarczej firmy zdecydował się na przeniesienie swojego oddziału w inny rejon miasta. Najemca nie chcąc płacić przez następne 2 lata czynszu, za nieużytkowany lokal, zaproponował Zainteresowanemu dobrowolne odszkodowanie za wcześniejsze odstąpienie od umowy. Wnioskodawca wyraził na to zgodę. Zaznacza On, że odszkodowanie nie wynikało z żadnego wyroku sądowego ani też ugody sądowej – było dobrowolnie zaproponowane przez najemcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy otrzymane odszkodowanie stanowi przychód z tytułu najmu pomieszczeń i należy rozliczyć w firmie płatności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w zeznaniu rocznym PIT-28...
  2. Czy otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w jakiej pozycji należy ująć niniejszy przychód w zeznaniu rocznym za rok 2009, tj. w zeznaniu PIT-37...
  3. Czy w ogóle otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu jeżeli ta umowa najmu nie była zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej...


Zdaniem Wnioskodawcy, umowa najmu nie była zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i w związku z powyższym, uważa że otrzymane odszkodowanie jest zwolnione od podatku dochodowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ze zm. Natomiast zgodnie z otrzymaną odpowiedzią Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego, otrzymane odszkodowanie powinno być rozliczone na zasadach ogólnych.

Jeżeli przychód miałby być opodatkowany, to winien podlegać rozliczeniu w ramach zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych czyli w zeznaniu PIT-28.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy źródłem przychodów są „inne źródła”.

Zatem do przychodów z innych źródeł należy zaliczyć każdy przychód, który spełnia łącznie dwa warunki: po pierwsze – nie jest zaliczany do źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy, a po drugie – nie jest wyłączony z przedmiotowego zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych.

W myśl art. 20 ust. 1 powołanej ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie do regulacji art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b cytowanej ustawy, wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania (inne niż te, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów prawa) lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:

  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.


Z treści wskazanych wyżej przepisów wynika wyraźnie, że nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Ze zwolnienia przedmiotowego korzystają jedynie te odszkodowania, których wysokość lub prawo do otrzymania wynika wprost z przepisów rangi ustawowej lub aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie bądź też wyroków czy ugód sądowych, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.

Tymczasem z analizy wniosku nie wynika, że Wnioskodawca zawarł ugodę przed sądem, lecz samodzielnie, w zamian otrzymując rekompensatę finansową. Zapłacona kwota pieniężna przez najemcę ma za zadanie zrekompensować wcześniejsze odstąpienie od umowy, a zatem stanowi wynagrodzenie za poniesioną przez Wnioskodawcę stratę. Zatem ani wysokość otrzymanego przez Wnioskodawcę odszkodowania, ani zasady jego ustalenia nie wynikają z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, ponieważ wynikają z zawartej między stronami umowy (ugody).

W świetle powyższego należy uznać, iż podstawą do wypłaty określonego świadczenia pieniężnego na rzecz Wnioskodawcy są postanowienia wynikające z umowy pomiędzy stronami a nie unormowania prawne. Z tego względu uzyskana kwota tytułem rekompensaty finansowej za wcześniejsze ustanie stosunku najmu nie korzysta z przedmiotowego zwolnienia.

Ponadto kwota otrzymana przez Zainteresowanego od najemcy lokalu za wcześniejsze odstąpienie od umowy najmu nie stanowi przychodu z najmu lecz odszkodowanie. Jak wskazano powyżej przedmiotowe odszkodowanie należy zaliczyć do źródła przychodów – określonego w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – gdyż nie mieści się w katalogu źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 cyt. ustawy. Kwota ta nie może zatem zostać opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Winna być opodatkowana na zasadach ogólnych.

Wskazać również należy, iż zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Reasumując, przedmiotowe odszkodowanie nie stanowi przychodu z tytułu najmu lokalu opodatkowanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi przychód, który zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-37 w poz. 57 – jako przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu według skali progresywnej określonej w art. 27 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj