Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1566/12-2/EC
z 12 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-1566/12-2/EC
Data
2013.02.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
czynsz
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
najem
nieruchomości
spółka jawna
spółka osobowa
wspólnik


Istota interpretacji
Czy zapłacony Podatnikowi z tytułu najmu czynsz przez spółkę jawną, w której jest on wspólnikiem stanowić będzie dla Podatnika koszt uzyskania przychodu w rozliczeniach podatkowych Podatnika z tytułu udziału w zyskach spółki nie posiadającej osobowości prawnej — w części, w jakiej przysługuje mu udział w zysku? (pyt. 1)



Wniosek ORD-IN 391 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17.12.2012r. (data wpływu 19.12.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu czynszu najmu nieruchomości oraz opłat eksploatacyjnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.12.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu czynszu najmu nieruchomości oraz opłat eksploatacyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług spedycji i przewozu towarowego. Jako przedsiębiorca dysponuje zabudowaną nieruchomością, która wykorzystywana jest na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Wraz z synem planują nową, odrębną od dotychczasowej działalności Podatnika, aktywność gospodarczą i w tym celu założyli spółkę jawną (w trakcie rejestracji). Spółka ma prowadzić myjnię samochodów ciężarowych oraz świadczyć usługi poboczne. Spółka, jako odrębny podmiot prawa nie dysponuje własnymi składnikami majątkowymi, które pozwalałyby na samodzielne prowadzenie planowanej działalności. Stąd też istnieje konieczność wynajęcia nieruchomości, na której zorganizowana zostanie myjnia wraz z dodatkowymi pomieszczeniami wykorzystywanymi na potrzeby spółki. Ponieważ Podatnik dysponuje nieruchomością, którą mógłby wynająć, to planowane jest zawarcie pomiędzy spółką jawną (w której jest on wspólnikiem) oraz Podatnikiem umowy najmu nieruchomości. Z tytułu najmu spółka płacić będzie Podatnikowi czynsz na warunkach rynkowych oraz opłaty eksploatacyjne (media itp.). Ponadto Podatnik będzie korzystał z usług spółki dla potrzeb prowadzonej przez niego indywidualnie działalności gospodarczej (mycie ciągników siodłowych i naczep Podatnika itp.). Z tytułu tych usług Podatnik będzie płacił spółce wynagrodzenie w rynkowej wysokości. Wobec powyższego spółkę i Podatnika będą łączyły umowy obligacyjne, z tytułu których strony będą sobie wypłacać wzajemnie świadczenia pieniężne, co implikuje określone konsekwencje podatkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy zapłacony Podatnikowi z tytułu najmu czynsz przez spółkę jawną, w której jest on wspólnikiem stanowić będzie dla Podatnika koszt uzyskania przychodu w rozliczeniach podatkowych Podatnika z tytułu udziału w zyskach spółki nie posiadającej osobowości prawnej — w części, w jakiej przysługuje mu udział w zysku...
  2. Czy uzyskany przez Podatnika przychód z tytułu czynszu zapłaconego przez spółkę, w której jest on wspólnikiem stanowić będzie dla niego przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej...
  3. Czy zapłacone spółce jawnej wynagrodzenie za świadczone na rzecz Podatnika usługi (umycie aut itp.) stanowić będzie dla Podatnika koszt uzyskania przychodu w rozliczeniach podatkowych Podatnika z tytułu prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej...
  4. Czy uzyskane przez tę spółkę jawną od Podatnika wynagrodzenie za świadczone na jego rzecz usługi stanowić będzie dla Podatnika przychód z tytułu udziału w zyskach spółki nie posiadającej osobowości prawnej — w części, w jakiej przysługuje mu udział w zysku...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1. W zakresie pytania nr 2, 3 i 4 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jawna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Spółka jawna, jako osobowa spółka prawa handlowego, nie posiada osobowości prawnej i nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają natomiast poszczególni wspólnicy spółki osobowej, a podstawę ich opodatkowania stanowi art. 8 ustawy o PDOF, na którego postawie przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku takiej spółki.

Ze względu jednak na przyjętą w ustawie o PDOF konstrukcję przypisywania poszczególnych dochodów do określonych źródeł przychodów, w art. 5b ust. 2 powołanej ustawy określone zostało, że jeżeli spółka niemająca osobowości prawnej prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (zdefiniowaną w art. 5a pkt 6 ustawy o PDOF), to przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF, czyli za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Podatnika, koszty czynszu oraz koszty mediów i inne koszty związane z eksploatacją wynajmowanej spółce nieruchomości dla celów prowadzonej przez spółkę jawną działalności gospodarczej mogą być uwzględniane przez wspólników spółki jawnej przy ustalaniu dochodu z działalności gospodarczej jako koszty uzyskania przychodu proporcjonalnie do udziału w zysku spółki.

Należy mieć na uwadze, że umowa najmu będzie zawarta pomiędzy odrębnymi uczestnikami obrotu gospodarczego, tj. pomiędzy właścicielami nieruchomości (tu Wnioskodawcą) i spółką jawną, która jako osobowa spółka prawa handlowego może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Spółka jawna posiada, więc odrębny od jej wspólników majątek. Nie zachodzi w tym przypadku tożsamość podmiotów pomiędzy wynajmującym (właściciel nieruchomości) a najemcą (spółka jawna).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PDOF przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku, przy czym zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 22 ustawy o PDOF kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów łub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PDOF (brak w tym katalogu kosztów z tytułu czynszu czy eksploatacji nieruchomości stanowiącej prywatny majątek wspólników spółki jawnej wynajmowanej spółce na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej).

Skoro zatem ustawodawca nie wymienił w katalogu negatywnym przedmiotowych kosztów oraz koszty te są poniesione w celu osiągnięcia przez spółkę jawną przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów należy stwierdzić, że będą stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu z udziału w spółce jawnej proporcjonalnie do jej prawa do udziału w zysku tej spółki.

Wnioskodawca wskazuje jednocześnie, że powyższa wykładnia przepisów jest zgodna z linią interpretacyjną przedstawianą przez organy podatkowe np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu sygnatura ILPB1/415-1143/10-5/AGr z 10.01.2011 r., interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygnatura IBPBI/1 /415-314/10/ZK z 14.06.2010 r. czy interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygnaturach: IPPB1/415-776/10-7/KS z 15.12.2010 r., IPPB1/415-142/12-4/MS z 03.04.2012r. i IPPB1/415-571/12-2/AM z 14.08.2012r.

W konsekwencji należy przyjąć, że ponoszone przez spółkę jawną koszty z tytułu najmu nieruchomości od jej wspólnika — Wnioskodawcy będą stanowić koszt uzyskania przychodu po stronie Wnioskodawcy w części odpowiadającej jego udziałowi z zysku. Zasada ta znajdzie zastosowanie także w przypadku nabycia usług przez spółkę jawną od Wnioskodawcy innych usług, które będą związane z prowadzeniem działalności przez spółkę i uzyskiwaniem przez nią przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych we wniosku indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnej sprawie i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj