Interpretacje do przepisu
art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


8163/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234

2010.01.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-934/09-6/ŁM
     ∟1. Czy usługi firmy doradczej stanowią koszty uzyskania przychodów bieżącej działalności spółki czy podwyższają wartość początkowa składników majątku nabytego przy wykorzystaniu dotacji?2. W przypadku uznania usług firmy doradczej za koszty uzyskania przychodów, czy stanowią one koszt podatkowy jednorazowo w momencie poniesienia kosztu?3. Czy w przypadku nie uzyskania dotacji można zaliczyć wydatki na usługi firmy doradczej do kosztów uzyskania przychodów?4. W przypadku uzyskania dotacji, czy jest ona zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

2010.01.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-799/09-3/MS
     ∟2. Czy w przypadku wniesienia przez Spółkę w formie aportu znaku towarowego niezarejestrowanego w Urzędzie Patentowym, a zgłoszonego do rejestracji, Spółka ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej znaków towarowych wniesionych aportem do SpK a odpisy takie będą stanowiły koszt uzyskania przychodu wspólników, w tym Spółki (proporcjonalnie do posiadanego udziału), począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano aportu, tj. od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Spółka złoży oświadczenie o wniesieniu tych znaków aportem do SpK oraz zostanie podjęta uchwała wspólników o zmianie umowy SpK?3. W jaki sposób powinna zostać ustalona wartość wniesionych do SpK poszczególnych znaków towarowych dla potrzeb amortyzacji?

2010.01.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-723/09/MK
     ∟Czy wszystkie wydatki poniesione na organizację imprez z okazji święta branżowego Barbórki w części dotyczącej pracowników oraz byłych pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Czy zaproponowany sposób podziału kosztów jest prawidłowy?

2010.01.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-170/10/AP
     ∟Czy przy zbyciu znaku towarowego przez SpK, w przypadku gdyby nie stanowił on wartości niematerialnej i prawnej, kosztem uzyskania przychodu Spółki (jako wspólnika SpK) ze zbycia znaku towarowego będzie wartość znaku towarowego określona w umowie spółki SpK/uchwale aportowej, pomniejszona o odliczalny podatek VAT, jeśli wystąpił (tj. wartość netto), nie wyższa jednak niż wartość rynkowa tego znaku towarowego z dnia wniesienia wkładu?

2010.01.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-180/10/MO
     ∟Czy przy zbyciu znaku towarowego przez SpK, w przypadku gdyby nie stanowił on wartości niematerialnej i prawnej, kosztem uzyskania przychodu Spółki (jako wspólnika SpK) ze zbycia znaku towarowego będzie wartość znaku towarowego określona w umowie spółki SpK/uchwale aportowej, pomniejszona o odliczalny podatek VAT, jeśli wystąpił (tj. wartość netto), nie wyższa jednak niż wartość rynkowa tego znaku towarowego z dnia wniesienia wkładu (pytanie oznaczone we wniosku Nr 6)?

2010.01.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-795/09-4/MS
     ∟5. W jaki sposób powinien zostać ustalony dochód (przychód i koszt) w przypadku późniejszej ewentualnej sprzedaży przez SpK wniesionych do niej znaków towarowych, w szczególności, w jaki sposób powinny zostać w takim przypadku ustalone koszty uzyskania przychodu?6. Czy przy zbyciu znaku towarowego przez SpK, w przypadku gdyby nie stanowił on wartości niematerialnej i prawnej, kosztem uzyskania przychodu Spółki (jako wspólnika SpK) ze zbycia znaku towarowego będzie wartość znaku towarowego określona w umowie spółki SpK/uchwale aportowej, pomniejszona o odliczalny podatek VAT jeśli wystąpił (tj. wartość netto), nie wyższa jednak niż wartość rynkowa tego znaku towarowego z dnia wniesienia wkładu?

2010.01.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-795/09-3/MS
     ∟Czy w przypadku wniesienia przez Spółkę w formie aportu znaków towarowych nie zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym, a zgłoszonych do rejestracji, Spółka ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej znaków towarowych wniesionych aportem do SpK a odpisy takie będą stanowiły koszt uzyskania przychodu wspólników, w tym Spółki (proporcjonalnie do posiadanego udziału), począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano aportu, tj. od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Spółka złoży oświadczenie o wniesieniu tych znaków aportem do SpK oraz zostanie podjęta uchwała wspólników o zmianie umowy SpK? Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej zarejestrowanego znaku towarowego wniesionego aportem do SpK będą stanowiły koszt uzyskania przychodu wspólników, w tym Spółki (proporcjonalnie do posiadanego udziału ), począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano aportu, tj. od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Spółka złoży oświadczenie o wniesieniu tego znaku aportem do SpK oraz zostanie podjęta uchwała wspólników o zmianie umowy SpK? W jaki sposób powinna zostać ustalona wartość wniesionych do SpK poszczególnych znaków towarowych dla potrzeb amortyzacji?

2010.01.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-798/09-4/MS
     ∟W jaki sposób powinien zostać ustalony dochód (przychód i koszt) w przypadku późniejszej ewentualnej sprzedaży przez SpK wniesionego do niej znaku towarowego, w szczególności, w jaki sposób powinny zostać w takim przypadku ustalone koszty uzyskania przychodu? Czy przy zbyciu znaku towarowego przez SpK, w przypadku gdyby nie stanowił on wartości niematerialnej i prawnej, kosztem uzyskania przychodu Spółki jako wspólnika SpK) ze zbycia znaku towarowego będzie wartość znaku towarowego określona w umowie spółki SpK/uchwale aportowej, pomniejszona o odliczalny podatek VAT, jeśli wystąpił (tj. wartość netto), nie wyższa jednak niż wartość rynkowa tego znaku towarowego z dnia wniesienia wkładu?

2010.01.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-799/09-4/MS
     ∟4. W jaki sposób powinien zostać ustalony dochód (przychód i koszt) w przypadku późniejszej ewentualnej sprzedaży przez SpK wniesionych do niej znaków towarowych, w szczególności, w jaki sposób powinny zostać w takim przypadku ustalone koszty uzyskania przychodu?5. Czy przy zbyciu znaku towarowego przez SpK, w przypadku gdyby nie stanowił on wartości niematerialnej i prawnej, kosztem uzyskania przychodu Spółki (jako wspólnika SpK) ze zbycia znaku towarowego będzie wartość znaku towarowego określona w umowie spółki SpK/uchwale aportowej, pomniejszona o odliczalny podatek VAT, jeśli wystąpił (tj. wartość netto), nie wyższa jednak niż wartość rynkowa tego znaku towarowego z dnia wniesienia wkładu?

2010.01.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-757/09-2/PJ
     ∟Czy wydatki z tytułu „Remontów Kapitalnych” poniesione przez E. zarówno przed podjęciem Uchwały, tj. do końca 2007 roku, jak i w okresie po jej podjęciu, tj. począwszy od 2008 roku, stanowią dla Wnioskodawcy koszt podatkowy, który powinien być rozpoznawany na bieżąco, tj. w latach, w których Remonty Kapitalne mają faktycznie miejsce?

2010.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-1000/09-4/DS
     ∟Czy strata zaistniała w związku z likwidacją nie w pełni umorzonych środków trwałych w postaci inwestycji w obcych środkach trwałych dokonanych przez Spółkę w wynajętych lokalach użytkowych, powstała wskutek rozwiązania umowy najmu przed upływem okresu amortyzacji inwestycji w obce środki trwałe może zostać zaliczona przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów?

2010.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-806/09-2/PD
     ∟Jeżeli spółka komandytowa otrzymany aport w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów, prawo własności gruntu oraz prawo własności budynków i budowli posadowionych na tych gruntach potraktuje jako środek trwały oraz wartości niematerialne i prawne, to jaka będzie wartość początkowa prawa wieczystego użytkowania gruntów, prawa własności gruntu oraz własności budynków i budowli posadowionych na tych gruntach wniesionych do spółki komandytowej? Czy w sytuacji jeżeli prawo wieczystego użytkowania gruntów, prawo własności gruntu oraz własności budynków i budowli posadowionych na tych gruntach wniesione do spółki komandytowej zostanie przez tę spółkę komandytową sprzedane:w stanie identycznym w jakim zostały wniesione albo po zabudowaniu tych gruntów - zostaną sprzedane wraz z prawem własności znajdujących się na tych gruntach po wybudowaniu przez spółkę komandytową budynków i/lub budowli to dla wspólników tej spółki komandytowej kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży takiego prawa użytkowania wieczystego gruntu, własności gruntu oraz budynków i budowli posadowionych na tym gruncie będzie wartość rynkowa z dnia wniesienia aportu i ustalona w akcie notarialnym o powołaniu spółki komandytowej lub podwyższeniu jej kapitału gdyby wprowadzenie aportu miało nastąpić po powstaniu spółki jako podwyższenie jej kapitału?

2010.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-816/09-2/PD
     ∟Jeżeli spółka komandytowa otrzymany aport w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów, prawo własności gruntu oraz prawo własności budynków i budowli posadowionych na tych gruntach potraktuje jako środek trwały oraz wartości niematerialne i prawne, to jaka będzie wartość początkowa prawa wieczystego użytkowania gruntów, prawa własności gruntu oraz własności budynków i budowli posadowionych na tych gruntach wniesionych do spółki komandytowej? Czy w sytuacji jeżeli prawo wieczystego użytkowania gruntów, prawo własności gruntu oraz własności budynków i budowli posadowionych na tych gruntach wniesione do spółki komandytowej zostanie przez tę spółkę komandytową sprzedane:w stanie identycznym w jakim zostały wniesione albo po zabudowaniu tych gruntów - zostaną sprzedane wraz z prawem własności znajdujących się na tych gruntach po wybudowaniu przez spółkę komandytową budynków i/lub budowli to dla wspólników tej spółki komandytowej kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży takiego prawa użytkowania wieczystego gruntu, własności gruntu oraz budynków i budowli posadowionych na tym gruncie będzie wartość rynkowa z dnia wniesienia aportu i ustalona w akcie notarialnym o powołaniu spółki komandytowej lub podwyższeniu jej kapitału gdyby wprowadzenie aportu miało nastąpić po powstaniu spółki jako podwyższenie jej kapitału?

2010.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-805/09-2/PD
     ∟Jeżeli spółka komandytowa otrzymany aport w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów, prawo własności gruntu oraz prawo własności budynków i budowli posadowionych na tych gruntach potraktuje jako środek trwały oraz wartości niematerialne i prawne, to jaka będzie wartość początkowa prawa wieczystego użytkowania gruntów, prawa własności gruntu oraz własności budynków i budowli posadowionych na tych gruntach wniesionch do spółki komandytowej Czy w sytuacji jeżeli prawo wieczystego użytkowania gruntów, prawo własności gruntu oraz własności budynków i budowli posadowionych na tych gruntach wniesione do spółki komandytowej zostanie przez tę spółkę komandytową sprzedane:w stanie identycznym w jakim zostały wniesione albo po zabudowaniu tych gruntów - zostaną sprzedane wraz z prawem własności znajdujących się na tych gruntach po wybudowaniu przez spółkę komandytową budynków i/lub budowli to dla wspólników tej spółki komandytowej kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży takiego prawa użytkowania wieczystego gruntu, własności gruntu oraz budynków i budowli posadowionych na tym gruncie będzie wartość rynkowa z dnia wniesienia aportu i ustalona w akcie notarialnym o powołaniu spółki komandytowej lub podwyższeniu jej kapitału gdyby wprowadzenie aportu miało nastąpić po powstaniu spółki jako podwyższenie jej kapitału?

2010.01.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1307/09/PP
     ∟Czy wykazywanie w bieżącym okresie zapłaconych odsetek od kredytu jako podatkowych kosztów uzyskania przychodów, przy jednoczesnym niewykazywaniu tych kosztów jako kosztów bilansowych w tym samym okresie jest dopuszczalne z punktu widzenia ustawy o PDOP?

2010.01.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-120/10/MS
     ∟W jakim momencie należy zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów?

2010.01.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-838/09-2/JC
     ∟Czy składka członkowska opłacana z tytułu uczestnictwa w Związku Polskiego Towarzystwa… stanowi podatkowe koszty uzyskania przychodów Spółki?

2010.01.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-840/09-2/JC
     ∟Czy składka członkowska opłacana z tytułu uczestnictwa w Związku Pracodawców… stanowi podatkowe koszty uzyskania przychodów Spółki?

2010.01.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-839/09-2/JC
     ∟Czy składka członkowska opłacana z tytułu uczestnictwa w Stowarzyszeniu… stanowi podatkowe koszty uzyskania przychodów Spółki?

2010.01.25 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-630/09-4/DG
     ∟Czy wydatek na nabycie upgrade’u oprogramowania (tj. uaktualnionej i udoskonalonej pod względem użytkowym oraz funkcjonalnym wersji oprogramowania), którego nabycie nie wiąże się z utworzeniem nowego programu, a także z udzieleniem Spółce nowej licencji lub zmianą poprzednio udzielonej licencji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jako tzw. „koszt pośredni”?

2010.01.22 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-792/09-2/MS
     ∟Czy na podstawie art. 15 ust 6 oraz a contrario art. 16c pkt 5 w powiązaniu z art. 5 ustawy o CIT, Spółka będzie miała prawo nadal dokonywać odpisów amortyzacyjnych od Znaków Towarowych i rozpoznawać te odpisy amortyzacyjne jako koszty uzyskania przychodu proporcjonalnie do udziału w zysku Nowej Spółki, w przypadku modyfikacji Znaku Towarowego podlegającego amortyzacji i zgłoszenia nowego prawa ochronnego na zmodyfikowany Znak Towarowy do Urzędu Patentowego.

2010.01.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-677b/09/PS
     ∟Dotyczy sposobu proporcjonalnego rozliczania kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 2 i ust. 2a ustawy.

2010.01.20 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-668/09-4/PJ
     ∟Czy spółka prawidłowo rozlicza koszty napraw głównych i rewizyjnych traktując, że koszty te stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą?

2010.01.20 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-678/09-2/AM
     ∟Czy strata w majątku Wnioskodawcy w kwocie 44.677,74 (czterdzieści cztery tysiące sześćset siedemdziesiąt siedem i siedemdziesiąt cztery setne) złotych stanowiąca równowartość wyłudzonego towaru w postaci urządzeń gastronomicznych, objęta fakturą VAT, stanowi koszt uzyskania przychodu, w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2010.01.20 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1267/09/MS
     ∟Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka w związku z odstąpieniem od realizacji umowy warunkowej z dnia 6 czerwca 2007r. z późn. zm., powinna skorygować zeznanie w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2007, w ten sposób, że:-obniży koszty uzyskania przychodu za ten rok o koszty związane ze zbyciem udziałów w Spółce „A"-obniży przychody za ten rok o kwotę uzyskaną ze sprzedaży 20 udziałów w Spółce "A", za łączną kwotę 2 800 000 zł

2010.01.20 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-791/09-2/MS
     ∟Czy na podstawie art. 5 ust 1 w powiązaniu z art. 15 ust 1 ustawy o CIT, podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Nową Spółkę z tytułu zmiany umowy spółki obejmującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci ZCP do Spółki Osobowej, będzie kosztem uzyskania przychodów Spółki w proporcji odpowiadającej posiadanemu przez Spółkę udziałowi w zyskach Nowej Spółki w dacie poniesienia wydatku przez Nową Spółkę?

2010.01.20 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-510/08/09-S-2/ŁM
     ∟Czy koszty ponoszone, zgodnie z umową najmu lokalu użytkowego numer (…) z dnia 27.10.2006 r., na rzecz najemcy: Urzędu Miasta, równe co do wartości naliczonemu podatkowi VAT od czynszu dzierżawnego, dokumentowane przez wynajmującego notą obciążeniową stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2010.01.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-647/09/PS
     ∟Dotyczy możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych składek z tytułu zakupionej polisy ubezpieczeniowej.

2010.01.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-670/09-2/JC
     ∟CIT - w zakresie ustalenia momentu zakwalifikowania poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów

2010.01.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-683/09-3/DG
     ∟Czy zakup bazy danych, mapy zasadniczej należy potraktować jako zakup usługi elektronicznej i zakwalifikować w koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj