Skorowidz hasłowy interpretacji
Hasło: różnice kursowe

 

różnice kursowe 3609 / 481753  │  a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   z  

76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

2009.02.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1104/08/AM
     ∟1. Czy w obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. brzmieniu art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwrot „przepisów o rachunkowości”, powinien być interpretowany szeroko, tj. interpretacja powinna obejmować nie tylko przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, ale również Międzynarodowe Standardy Rachunkowości oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej, do których stosowania Bank jest zobowiązany? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) 2. Czy wycena winna być uznawana za przychód/koszt z tytułu różnic kursowych w rachunku podatkowym, jeżeli wycena dotyczy składników aktywów/pasywów w walucie obcej, które nie są uznawane za przychód/koszt dla celów podatkowych, a wartości te są różnicami kursowymi w rozumieniu przepisów rachunkowych? Przykładem takich aktywów mogą być kredyty denominowane/indeksowane w walucie obcej. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

2009.02.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-210/08-2/IŚ
     ∟Według jakiego kursu należy przeliczać na złote polskie poniesione koszty oraz uzyskane przychody w walutach obcych w myśl przepisów updop, w przypadku wyboru ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości?

2009.02.10 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-758/08-3/HS
     ∟1. Czy odsetki wypłacane w ramach Umowy …-CashSweep nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji, tj. nie ma do nich zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?2. Czy odsetki wypłacane w ramach Umowy ..-CashSweep przez Spółkę na rzecz Y AG podlegają w Polsce podatkowi u źródła zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z uwzględnieniem postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?3. Jeśli Spółka stosuje podatkową metodę obliczania różnic kursowych (tzn. na podstawie przepisu art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), to w ramach Umowy …-CashSweep przenoszenie salda pomiędzy rachunkiem prowadzonym w X, a rachunkiem prowadzonym w … AG jak i pomiędzy rachunkiem prowadzonym w … AG, a Rachunkiem Agenta nie spowoduje powstania różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe?

2009.02.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-183/08-2/IŚ
     ∟Czy Spółka – w związku ze spłatą kredytu – powinna odpowiednio skorygować przychody podatkowe lub koszty podatkowe o różnice kursowe powstałe między dniem otrzymania aportu a dniem faktycznej spłaty tego kredytu, obliczone według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, tj. kursu waluty zastosowanego przez Spółkę do wyceny waluty obcej z dnia otrzymania aportu oraz spłaty kredytu?

2009.02.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-182/08-2/IŚ
     ∟Czy Spółka – w związku ze spłatą kredytu – powinna odpowiednio skorygować przychody podatkowe lub koszty podatkowe o różnice kursowe powstałe między dniem otrzymania aportu a dniem faktycznej spłaty tego kredytu, obliczone według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, tj. kursu waluty zastosowanego przez Spółkę do wyceny waluty obcej z dnia otrzymania aportu oraz spłaty kredytu?

2009.02.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-181/08-2/IŚ
     ∟Czy Spółka – w związku ze spłatą kredytu – powinna odpowiednio skorygować przychody podatkowe lub koszty podatkowe o różnice kursowe powstałe między dniem otrzymania aportu a dniem faktycznej spłaty tego kredytu, obliczone według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, tj. kursu waluty zastosowanego przez Spółkę do wyceny waluty obcej z dnia otrzymania aportu oraz spłaty kredytu?

2009.02.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-179/08-2/AS
     ∟1) Czy w wyniku przelewu środków pieniężnych z konta walutowego w euro na konto w polskich złotych dokonanego przez Spółkę powstaną różnice kursowe na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - a jeżeli tak, to według jakich kursów walut należy wycenić środki pieniężne w celu obliczenia różnic kursowych? 2) Jakie kursy walutowe należy uwzględnić w celu obliczenia wysokości różnic kursowych w dniu spłaty Pożyczki?

2009.02.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-178/08-2/AS
     ∟1) Czy w wyniku przelewu środków pieniężnych z konta walutowego w euro na konto w polskich złotych dokonanego przez Spółkę powstaną różnice kursowe na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - a jeżeli tak, to według jakich kursów walut należy wycenić środki pieniężne w celu obliczenia różnic kursowych2) Jakie kursy walutowe należy uwzględnić w celu obliczenia wysokości różnic kursowych w dniu spłaty Pożyczki?

2009.02.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-654d/08/AM
     ∟Czy w świetle art. 15 ust. 4b, ust. 4c i ust. 4d w związku z art. 16 ust. 1 pkt 11, pkt 12 ustawy, prawidłowe jest stanowisko, iż podatnik (Spółka) całość odsetek, naliczonych ujemnych różnic kursowych i prowizji od kredytów, innych niż kredyty inwestycyjne (tj. od Kredytu B oraz od Kredytu A – w części tego kredytu przeznaczonej na finansowanie remontu postojowego 2009 r., refinansowanie Spółce poniesionych nakładów na inwestycje przed dniem zawarcia umowy kredytowej z 2008 r. w części przekraczającej udział Spółki w finansowaniu inwestycji ustalony w umowie kredytowej z 2008 r., oraz finansowanie zapłaty odsetek oraz prowizji związanych z kredytem A oraz Kredytem B) powinien ująć: - odsetki – w dacie zapłaty odsetek (zapłaty rozumianej również jako uregulowanie zobowiązania z tytułu odsetek w każdy inny sposób, w tym poprzez skapitalizowanie odsetek, tj. dopisanie kwoty odsetek do kwoty długu), - ujemne różnice kursowe i prowizje – w dacie ujęcia w księgach rachunkowych (zaksięgowania), bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów?

2009.02.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-654a/08/AM
     ∟Czy w świetle art. 9 ust. 2 ustawy prawidłowe jest stanowisko, iż podatnik (Spółka), który wybrał, na podstawie art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy, metodę rachunkową ustalania różnic kursowych, nie stosuje art. 16g ust. 5 ustawy, tj. nie koryguje kosztu wytworzenia, o którym mowa w art. 16 ust. 4 ustawy, o różnice kursowe (w tym od wyceny kredytu – niezrealizowane, od spłaty kredytu oraz od wyceny i wyników na transakcjach forward i opcja walutowa – zrealizowane przed zakończeniem finansowanych zadań inwestycyjnych) naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego, a różnice kursowe (w tym od wyceny kredytu – niezrealizowane, od spłaty kredytu oraz od wyceny i wyników na transakcjach forward i opcja walutowa – zrealizowane przed zakończeniem finansowanych zadań inwestycyjnych) ujmuje w dacie ich poniesienia bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1, ust. 4d oraz ust. 4e ustawy albo zalicza do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy, tj. identycznie, jak na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości?

2009.02.05 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-756/08-2/DS
     ∟Czy dokonanie przewalutowania pożyczki i kredytu z euro na polskie złote według kursu niższego niż kurs po jakim przedmiotowe zobowiązanie zostało przeliczone na polskie złote w księgach Spółki w dacie zaciągnięcia tego zobowiązania spowoduje powstanie w którymkolwiek momencie dodatnich różnic kursowych stanowiących przychód na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Czy na dzień spłaty zobowiązania, po przewalutowaniu, z tytułu wyrażonych w polskich złotych pożyczki i kredytu, może powstać dla Spółki przychód podatkowy wynikający z różnicy pomiędzy wartością zobowiązania na dzień zaciągnięcia pożyczki / kredytu przez Spółkę (w przeliczeniu na polskie złote) a wartością / kwotą na dzień spłaty?

2009.02.05 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB1/415-948/08-4/AG
     ∟1. Czy firma, o której mowa, choć zagraniczna ale posiadająca swoją filię w Polsce, posiadająca polski numer NIP, może dokonywać zapłat za usługi w walucie, która nie obowiązuje jeszcze w Polsce, czyli w EUR?2. Czy istnieje obowiązek dla firm polskich, bo do takich zdaniem Wnioskodawczyni zalicza się powyższa firma, dokonywania zapłat dla polskich kontrahentów w walucie polskiej? Jeśli tak, to czy powstałe różnice kursowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jeśli nie, to czy Wnioskodawczyni może dochodzić zwrotu różnicy pomiędzy wystawioną fakturą a otrzymaną zapłatą?

2009.02.03 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-171/08-2/AS
     ∟możliwość korekty o różnice kursowe wartości środka trwałego na dzień oddania do użytkowania

2009.02.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-163/08-2/MB
     ∟Czy przy naliczaniu różnic kursowych z wyceny na dzień 31.12.2008 r. jako kurs odniesienia należy przyjąć kurs historyczny (kurs po którym operacja gospodarcza została ujęta w księgach rachunkowych dla pozycji bilansowych i w ewidencji pozabilansowej dla pozycji pozabilansowych). Czy przez użyte w art. 9b ust. 2 updop pojęcie pozabilansowych pozycji w walutach obcych należy rozumieć wszelkie należności i zobowiązania warunkowe (m.in. udzielone/otrzymane poręczenia i gwarancje), przyszłe zobowiązania wynikające z zawartych umów np. leasingu operacyjnego, instrumenty pochodne, dla których prowadzona jest ewidencja pozabilansowa, a wycena prezentowana jest w sprawozdaniu finansowym w notach wyjaśniających (nie zaś w samym bilansie). Czy wycenę instrumentów finansowych pochodnych (wyrażonych w walutach obcych) zabezpieczających kursy walutowe i stopy procentowe ujętą w księgach rachunkowych spółki należy rozumieć jako różnice kursowe z wyceny tych instrumentów i czy stanowić będą one przychody podatkowe lub koszty uzyskania przychodów. Czy można uznać za podatkowe różnice kursowe z wyceny pozycji bilansowych, które nie stanowią przychodów podatkowych lub kosztów uzyskania przychodów.

2009.02.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-989/08/CzP
     ∟„Spółka posiada rachunek bankowy w walucie Euro. Dokonuje zapłat do kontrahentów z tego rachunku oraz otrzymuje zapłaty od swoich odbiorców.Faktury od dostawcy są wystawione w walucie Euro, a zapłaty Spółka dokonuje w PLN. Faktury od dostawcy są wystawione w walucie Euro, a faktury Spółki do tego samego dostawcy są wystawione w PLN. Spółka dokonuje kompensaty tych faktur”

2009.01.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-640c/08/MT
     ∟Czy przenoszenie salda pomiędzy rachunkiem prowadzonym w „P.” a rachunkiem prowadzonym w „D.”, jak i pomiędzy rachunkiem prowadzonym w „D.” a rachunkiem Agenta, nie spowoduje powstania różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe?

2009.01.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-639c/08/AM
     ∟Czy przenoszenie salda pomiędzy rachunkiem prowadzonym w „P.” a rachunkiem prowadzonym w „D.”, jak i pomiędzy rachunkiem prowadzonym w „D.” a rachunkiem Agenta, nie spowoduje powstania różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe?

2009.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-159/08-2/DG
     ∟Czy różnice kursowe występujące między dniem wpływu środków na rachunek dewizowy, a dniem wypływu stanowią koszty uzyskania przychód Spółki bądź powiększają przychód?

2009.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-732/08-3/HS
     ∟Jaki kurs waluty powinien być zastosowany do ustalenia różnic kursowych w momencie otrzymania należności i zapłaty zobowiązań w walutach obcych przy założeniu, że nie dojdzie do faktycznej wymiany waluty obcej na PLN?

2009.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-732/08-2/HS
     ∟Jaki kurs waluty powinien być zastosowany do ustalenia różnic kursowych w momencie otrzymania należności i zapłaty zobowiązań w walutach obcych przy założeniu, że nie dojdzie do faktycznej wymiany waluty obcej na PLN?

2009.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-731/08-5/HS
     ∟Czy powstaną różnice kursowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z przewalutowaniem z EUR na USD, w przypadku gdy powyższa transakcja nie jest związana z żadną transakcją gospodarczą oraz gdy nie nastąpi żadna wymiana walut na PLN?

2009.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-731/08-4/HS
     ∟Czy powstaną różnice kursowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z przelewem waluty obcej z rachunku bankowego na rachunki lokat jednodniowych i terminowych prowadzonych w walucie obcej należących do Spółki, w przypadku gdy powyższa transakcja nie jest związana z żadną transakcją gospodarczą oraz gdy nie nastąpi żadna wymiana walut na PLN?

2009.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-731/08-3/HS
     ∟Czy powstaną różnice kursowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z wypłatą waluty obcej z rachunku bankowego prowadzonego w walucie obcej, w przypadku gdy powyższa transakcja nie jest związana z żadną transakcją gospodarczą oraz gdy nie nastąpi żadna wymiana walut na PLN?

2009.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-731/08-2/HS
     ∟Czy powstaną różnice kursowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z przesunięciem walut pomiędzy różnymi, należącymi do Spółki rachunkami bankowymi prowadzonymi w walutach obcych, w przypadku gdy powyższa transakcja nie jest związana z żadną transakcją gospodarczą oraz gdy nie nastąpi żadna wymiana walut na PLN?

2009.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-730/08-3/HS
     ∟Jaki kurs powinien być zastosowany do ustalenia różnic kursowych w związku z otrzymaniem kredytu (pożyczki) w walutach obcych i jego spłatą w walucie obcej, a także w związku z pobraniem środków w ramach linii kredytowej w walucie obcej ich spłatą w walucie obcej dokonywanych poprzez rachunek walutowy Spółki przy założeniu, że nie dojdzie do faktycznej wymiany waluty obcej na PLN?

2009.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-730/08-2/HS
     ∟Jaki kurs powinien być zastosowany do ustalenia różnic kursowych w związku z otrzymaniem kredytu (pożyczki) w walutach obcych i jego spłatą w walucie obcej, a także w związku z pobraniem środków w ramach linii kredytowej w walucie obcej ich spłatą w walucie obcej dokonywanych poprzez rachunek walutowy Spółki przy założeniu, że nie dojdzie do faktycznej wymiany waluty obcej na PLN?

2009.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-723/08-3/HS
     ∟Czy Spółka właściwie ustala wartość wydatku poniesionego na nabycie wierzytelności posługując się kursem, po jakim nabyła leje rumuńskie w celu uregulowania ceny lub kursem po jakim bank udzielił jej kredytu, z którego sfinansowano zakup pakietu wierzytelności?

2009.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-723/08-2/HS
     ∟Czy Spółka powinna rozpoznać przychód w chwili wpływu zwindykowanych kwot na rachunek bankowy Spółki w Rumunii i rozpoznać różnice kursowe, zgodnie z art. 15a ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też powinna rozpoznać przychód z tego tytułu dopiero w momencie otrzymania należności (zwrot zwindykowanych kwot przez Spółkę w Rumunii na rachunek bankowy Spółki w Polsce) i w tym przypadku brak jest podstaw do rozpoznania różnic kursowych, zgodnie z art. 15a ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2009.01.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-727/08-2/DS
     ∟W świetle przedstawionego wyżej zdarzenia przyszłego Spółka wnosi o potwierdzenie, że:1) odsetki wypłacane w ramach Umowy (…) nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji, tj. nie ma do nich zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;2) odsetki wypłacane w ramach Umowy (…) przez Spółkę na rzecz XX podlegają w Polsce podatkowi u źródła zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z uwzględnieniem postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania;3) jeśli Spółka stosuje podatkową metodę obliczania różnic kursowych (tzn. na podstawie przepisu art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), to w ramach Umowy (…) przenoszenie salda pomiędzy rachunkiem prowadzonym w Dyyy, a rachunkiem prowadzonym w DxxxG jak i pomiędzy rachunkiem prowadzonym w DxxxG, a Rachunkiem Agenta nie spowoduje powstania różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

2009.01.22 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1246/08-2/AG
     ∟Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca będzie rozliczał się z dostawcami krajowymi usług transportowych w walucie euro. Kontrahenci będą wystawiali na rzecz wnioskodawcy faktury VAT, gdzie wartość sprzedaży netto będzie wyrażona w walucie euro. Następnie w innym terminie, zgodnie z wystawioną fakturą, nastąpi zapłata z rachunku walutowego wnioskodawcy również w euro. Zatem zostaną spełnione warunki dla powstania różnic kursowych, które odpowiednio będą stanowić przychód bądź koszt podatkowy.

76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj