Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-997/12/BG
z 7 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 07 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu ujawnienia środków trwałych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu ujawnienia środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka przeprowadziła inwentaryzację środków trwałych. W wyniku inwentaryzacji stwierdzono, że istnieją środki trwałe, które nie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych. Spółka przeprowadziła wnikliwą analizę dokumentów, ale nie udało się ustalić kiedy zostały one nabyte lub kiedy zostały wytworzone, a następnie oddane do użytku. W związku z powyższym zlecono biegłemu rzeczoznawcy wycenę przedmiotowych środków trwałych i wprowadzono je do ewidencji bilansowej (zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej) z wartością początkową bilansową zgodną z wyceną biegłego. Spółka nie wykazała przychodu podatkowego z tytułu ujawnienia środków trwałych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wartość rynkowa ujawnionych środków trwałych stanowi przychód podatkowy na dzień ich ujawnienia?

Zdaniem Spółki, z tytułu ujawnienia środków trwałych nie powstaje przychód podatkowy na dzień ujawnienia.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397, dalej „updop”) nie definiuje pojęcia przychodów podatkowych lecz wskazuje jedynie przykładowe źródła przychodów (art. 12 ust. 1 updop). Tym samym, poszukując znaczenia pojęcia przychodu podatkowego należy odnieść się do orzecznictwa i interpretacji organów podatkowych.

Zgodnie z jednolitą linią orzeczniczą i interpretacjami organów podatkowych przychód podatkowy stanowią przysporzenia o definitywnym charakterze, które powiększają aktywa podatnika. Przykładowo można wskazać wyrok NSA z dnia 19 października 2010 r. sygn. II FSK 1047/09 cyt.: "Wypada zgodzić się z poglądem, ze stosownie do wypracowanych w orzecznictwie sądowym i w doktrynie ustaleń, przychodem jest tylko takie przysporzenie majątkowe, które ma charakter trwały (definitywne), a przez to - prawnie uchwytny". Podobnie wypowiedział się WSA w Krakowie w wyroku z dnia 25 maja 2010 r. sygn. I SA/Kr 360/10 cyt.: "Na tle zawartego w ustawie ogólnego pojęcia przychodu, zajęto w orzecznictwie stanowisko, iż "z istoty podatku dochodowego wynika, te jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem - jako źródłem dochodu - jest taka wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa" (por. wyrok NSA z dnia 14 maja 1998 r., sygn. akt SA/Sz 1305/97, niepubl.)."

Stanowisko takie potwierdzają również następujące wyroki oraz interpretacje organów podatkowych:

  • wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 maja 2011 r. sygn. I SA/Po 312/11,
  • wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 stycznia 2011 r. sygn. I SA/Wr 1294/10,
  • wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 lutego 2011 r. sygn. I SA/Wr 1461/10,
  • wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 czerwca 2010 r. sygn. II SA/Wa 26/10,
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 marca 2012 r. sygn. IPPB3/423-1078/11-2/GJ,
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 25 marca 2010 r. sygn. ITPB3/423-56d/10/DK,
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 sierpnia 2010 r. sygn. IBPBI/2/423-1086/10/JD

i wiele innych.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego należy zauważyć, iż inwentaryzacja ma na celu jedynie weryfikację zgodności stanu faktycznego ze stanem wykazanym w księgach rachunkowych. Inwentaryzacja przeprowadzona przez Spółkę wykazała, iż na terenie Spółki znajdują się środki trwałe, które nie są ujęte w ewidencji księgowej (ujawnione środki trwałe).

Należy podkreślić, iż Spółka od początku jest właścicielem wytworzonych przez siebie i obecnie ujawnionych środków trwałych. Inwentaryzacja wykazała jedynie, iż niniejsze środki trwałe nie były dotąd ujęte w ewidencji księgowej Spółki.

Ujawnienie środka trwałego oznacza jedynie techniczne wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych w terminie późniejszym niż miesiąc przekazania do używania, zgodnie z art. 16d ust. 2 updop. W tym stanie rzeczy, na skutek inwentaryzacji nie doszło do powstania przysporzenia po stronie Spółki skutkującego powiększeniem aktywów, stanowiącego przychód podatkowy w rozumieniu updop. De facto bowiem nastąpiło techniczne ujawnienie wytworzonych wcześniej środków trwałych.

Fakt braku powstania przychodu podatkowego z tytułu ujawnienia środków trwałych potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 maja 2011 r. sygn. ILPB4/423-71/11-4/ŁM cyt. "Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego wskazać należy, iż Spółdzielnia była już wcześniej w posiadaniu przedmiotowego gruntu, zatem nie można twierdzić, że w dacie jego ujawnienia (późniejszego wpisu do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych) otrzymała jakąkolwiek wartość skutkującą wzrostem majątku. Tym samym, ujawnienie w wyniku inwentaryzacji gruntów nie zwiększa faktycznie otrzymanych przychodów Spółdzielni oraz przychodów należnych, w myśl powołanych przepisów art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Reasumując, ujawnienie gruntu oznacza wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, która to czynność nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego dla Spółdzielni."

Ponadto, po stronie Spółki nie powstał również przychód z tytułu nieodpłatnego nabycia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 updop, zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (...). Teren, na którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą jest terenem zamkniętym i chronionym. Tym samym nie ma żadnej możliwości aby bez wiedzy i zgody Spółki na terenie Spółki znalazły się środki trwałe przekazane nieodpłatnie przez inny podmiot

Stanowisko, iż przychód podatkowy powstanie jedynie w sytuacji ujawnienia środków trwałych nabytych nieodpłatnie potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 kwietnia 2010 r. sygn. IBPBI/2/423-49/10/SD cyt.:

"W większości przypadków czynność polegająca na wprowadzeniu środków do ewidencji nie skutkuje powstaniem przychodu. W celu ustalenia czy w związku z ujawnieniem środka trwałego ewentualnie powstał przychód podatkowy niezbędne jest jednoznaczne ustalenie sposobu nabycia składników majątku. Przychód podatkowy mógłby powstać, gdy w wyniku dokonanej inwentaryzacji zostanie ustalone, iż składnik majątku został nabyty nieodpłatnie, a przychód z tego tytułu nie został rozpoznany, przy czym moment ujawnienia środka trwałego nie zmienia daty powstania tego przychodu. Jeżeli składnik majątku został nabyty nieodpłatnie, przychód winien zatem być odniesiony do okresu w którym został on nabyty."

Reasumpcja

Nie ulega wątpliwości, iż po stronie Spółki nie powstał przychód podatkowy z tytułu ujawnionych podczas inwentaryzacji środków trwałych na dzień ich ujawnienia ponieważ:

  • na skutek inwentaryzacji doszło jedynie do ujawnienia wytworzonych wcześniej i stanowiących własność Spółki środków trwałych. Brak jest zatem jakiegokolwiek przysporzenia po stronie Spółki skutkującego powiększeniem aktywów.
  • nie doszło do nieodpłatnego przejęcia przez Spółkę ujawnionych środków trwałych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397, dalej „updop”), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 updop, przchodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

W myśl art. 12 ust. 5 updop, wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 5a updop, wartością rzeczy lub praw częściowo odpłatnych stanowiącą przychód podatnika jest różnica między wartością tych rzeczy lub praw, ustaloną według zasad określonych w ust. 5, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Przepis art. 14 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

W tym miejscu warto również wskazać, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu, jednakże z istoty podatku dochodowego wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem - jako źródłem dochodu - jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.

Zgodnie z art. 16d ust. 2 updop, składniki majątku, o których mowa w art. 16a - 16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4 updop. Ujawnienie środka trwałego oznacza zatem wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w terminie późniejszym niż wynikający z cyt. art. 16d ust. 2 updop.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka przeprowadziła inwentaryzację środków trwałych. W wyniku inwentaryzacji stwierdzono, że istnieją środki trwałe które nie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych. Spółce nie udało się ustalić kiedy zostały one nabyte lub kiedy zostały wytworzone, a następnie oddane do użytku. W związku z powyższym zlecono biegłemu rzeczoznawcy wycenę przedmiotowych środków trwałych i wprowadzono je do ewidencji bilansowej. Ponadto we własnym stanowisku Spółka wskazała, że od początku jest właścicielem wytworzonych przez siebie i obecnie ujawnionych środków trwałych. Teren, na którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą jest terenem zamkniętym i chronionym i nie ma żadnej możliwości aby bez wiedzy i zgody Spółki na terenie Spółki znalazły się środki trwałe przekazane nieodpłatnie przez inny podmiot.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego wskazać należy, iż jeżeli Spółka była już wcześniej w posiadaniu środków trwałych, a środki trwałe nie zostały nabyte nieodpłatnie, to w dacie ich ujawnienia nie otrzymała jakiejkolwiek wartości skutkującej wzrostem majątku. Tym samym wartość rynkowa ujawnionych w wyniku inwentaryzacji środków trwałych nie zwiększa przychodów Spółki.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy podatkowe i przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj