Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-674/08/RSz
z 18 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-674/08/RSz
Data
2008.07.18


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
aport
korekta
odliczenia
przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa indywidualnego przedsiębiorcy do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje skutki podatkowe w podatku VAT w nowopowstałej spółce



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana J. S. reprezentowanego przez pełnomocnika – Pana J. S. przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2008r. (data wpływu 1 kwietnia 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 maja 2008r. (data wpływu 12 czerwca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa indywidualnego przedsiębiorcy do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje skutki podatkowe w podatku VAT w nowopowstałej spółce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa indywidualnego przedsiębiorcy do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje skutki podatkowe w podatku VAT w nowopowstałej spółce. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 maja 2008r. (data wpływu 12 czerwca 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 20 maja 2008r. znak:IBPP2/443-322/08/RSz, IBPB2/415-647/08/MZ, IBPB2/436-71/08/MZ, IBPB3/423-266/08/BG.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe „L." i jest podatnikiem podatku VAT dokonującym sprzedaży opodatkowanej tym podatkiem. Wnioskodawca posiada z żoną ustrój wspólności małżeńskiej. Wnioskodawca zamierza dokonać „przekształcenia" działalności w ten sposób, że zamierza wnieść przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 55#61446;KC) objęte wspólnością majątkową do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki, które objęte zostaną przez Wnioskodawcę i jego małżonkę w ilościach uzgodnionych w terminie późniejszym - przy wnoszeniu przedsiębiorstwa do spółki. Dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o wartość wniesionego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Wnioskodawca rozważa aktualnie ponadto, czy wnieść przedsiębiorstwo do już istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy też dopiero utworzyć nową spółkę, do której wniesie przedsiębiorstwo. Ponadto Wnioskodawca rozważa możliwość wniesienia do spółki przedsiębiorstwa z wyłączeniem niektórych jego składników (najprawdopodobniej nieruchomości).

Natomiast w piśmie z dnia 29 maja 2008r. Wnioskodawca wskazał, iż zamierza wnieść przedsiębiorstwo do już istniejącej spółki z o.o., która jednakże nie podjęła jeszcze działalności (nie zatrudnia pracowników i nie dokonuje sprzedaży). Spółka podejmie działalność dopiero po przeniesieniu na nią przedsiębiorstwa Wnioskodawcy – działalność ta będzie kontynuacją działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę jako osobę fizyczną. Obecnie Spółka nie posiada żadnego majątku. Kapitał zakładowy wynosi 50.000 zł, a całość udziałów należy do Wnioskodawcy, jego żony i córki.Pod pojęciem „składników” rozumie się wyłącznie nieruchomość należącą do Wnioskodawcy i wykorzystywaną w prowadzonej działalności. Po wniesieniu przedsiębiorstwa do Spółki nieruchomość ta będzie wykorzystywana przez Spółkę na podstawie umowy najmu zawartej z Wnioskodawcą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa indywidualnego przedsiębiorcy do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje skutki podatkowe w podatku VAT po stronie nowopowstałej Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, sam fakt wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie rodzi bezpośrednich skutków podatkowych w tej spółce, w szczególności nie jest ona z tego tytułu zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, czy podatku VAT. Niemniej jednak spółka przejmuje wszelkie zobowiązania, w tym podatkowe związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa i w tym sensie istnieje wpływ wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa na sytuację podatkową spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie postawione we wniosku oznaczone numerem 6, tj. odnośnie skutków podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług po stronie nowopowstałej Spółki.Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie przewidują możliwości przekształcenia działalności osoby fizycznej w spółkę prawa handlowego. Przedsiębiorstwo osoby fizycznej ma natomiast zdolność aportową, co oznacza, że może stanowić wkład niepieniężny do nowo powstającej albo już istniejącej dowolnej spółki handlowej.Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych. Powołane przepisy Ordynacji podatkowej nie przewidują sukcesji praw i obowiązków podatkowych w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej do osoby prawnej, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dochodzi jednak do przejęcia odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe związane z funkcjonowaniem nabywanego przedsiębiorstwa (art. 112 Ordynacji podatkowej). Ordynacja podatkowa przewiduje możliwość przeniesienia praw i obowiązków tylko w przypadku wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa stanowiącego własność przedsiębiorcy do spółki niemającej osobowości prawnej. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową, posiada osobowość prawną, co oznacza, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku z dnia 27 marca 2008r. nie ma zastosowania zasada generalnej sukcesji podatkowej.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Art. 91 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych. Stosownie do ust. 4 powołanego artykułu, korekty tej dokonuje się również w przypadku, gdy nastąpi sprzedaż towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym były zaliczone przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także grunty, bądź zgodnie z ust. 7 nastąpi zmiana prawa do odliczenia podatku naliczonego od danego towaru lub usługi.

Obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wcześniej nabytych towarów, środków trwałych wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które są następnie przedmiotem zbycia (aportu) przedsiębiorstwa, reguluje art. 91 ust. 9 ustawy. Zgodnie z tym przepisem w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta określona w ust. 1 - 8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału). Nabywca przedsiębiorstwa (zakładu) będzie w dalszym ciągu wykorzystywał przedmiotowe towary do prowadzenia działalności i dlatego to on ma obowiązek dokonania korekty w okresie jej obowiązywania.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan prawny należy stwierdzić, iż wprowadzenie szczególnych zasad korekt odnoszących się do środków trwałych jest uzasadnione koniecznością jak najpełniejszego odzwierciedlenia faktycznego wykorzystania nabytych składników majątku trwałego do działalności gospodarczej. Ustawa zakłada bowiem, że środki trwałe zużywają się u podatnika w określonym czasie, a nie jednorazowo. W tym czasie stopniowo konsumowane jest również prawo do odliczenia. Wobec czego zbycie środka trwałego w tym okresie, jeśli nie było opodatkowane, musi prowadzić do wniosku, że środek trwały nie został w pełni wykorzystany na cele działalności, w związku z czym podatnikowi nie może w pełni przysługiwać prawo do odliczenia. Dlatego też przyjęta w art. 6 pkt 1 ustawy opcja wyłączenia powoduje, że ich nabywca traktowany jest jako następca prawny podatnika dokonującego ich zbycia, co potwierdzone zostało w art. 91 ust. 9 ustawy o VAT nakładającym na nabywcę obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby zbywca przedsiębiorstwa. Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza dokonać „przekształcenia" swojej działalności w ten sposób, że zamierza wnieść prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 55#61446;KC) objęte wspólnością majątkową do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki, które objęte zostaną przez Wnioskodawcę i jego małżonkę w ilościach uzgodnionych w terminie późniejszym - przy wnoszeniu przedsiębiorstwa do spółki. Dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o wartość wniesionego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż przekazanie aportem przedsiębiorstwa (w rozumieniu w art. 55¹ Kodeksu cywilnego) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nakłada na nabywcę obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby zbywca przedsiębiorstwa, co wynika z art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie w sytuacji, gdy składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu będą wykorzystywane w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wyłącznie do czynności podlegających opodatkowaniu, z uwagi na powyższe obowiązek korekty nie wystąpi.Jednakże w przypadku zmiany wykorzystania towarów, powstanie obowiązek dokonania stosownych korekt.Zauważyć także należy, iż w przypadku gdy przedmiotem aportu nie będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu w art. 55¹ Kodeksu cywilnego, przepis art. 91 ust. 9 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy w ww. zakresie należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku – Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj