Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP/443-16/07/EN
z 23 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP/443-16/07/EN
Data
2007.03.23



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
działka pod budowę
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży działek budowlanych koniecznym jest uiszczenie podatku VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz.60 z 2005r. ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, Pani X, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 12.02.2007r. (data wpływu do Urzędu 15.02.2007r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: W roku 1995 Pani X kupiła dwie działki budowlane, niezabudowane, znajdujące się w gminie Słupno, w Y przy ul. Leśnej (pierwsza; nr ew.203/9 i 204/10 oraz druga nr ew. 203/10 i 204/11) o łącznej powierzchni 1757 m². Każda z działek geodezyjnie podzielona jest na dwie, ale nie mogą one funkcjonować samodzielnie ponieważ ta druga nie ma dostępu do drogi. W 2002 roku rodzice Pani X podarowali jej i jej mężowi jedną niezabudowaną działkę (nr ew. 203/11 i 204/12) o pow. 903 m², sąsiadującą z działkami Strony. Jako, że rodzice mieszkają w XXX, Strona nosiła się zamiarem w przyszłości wybudować na posiadanych działkach dom, jednakże plany uległy zmianie, ponieważ Wnioskodawca wraz z mężem znalazła pracę w Poznaniu. Wobec powyższego w 2005 roku Pani X sprzedała jedną działkę (nr ew. 203/9 i 204/10) a obecnie wraz z mężem planuje sprzedać pozostałe dwie działki (jedna tylko Strony i druga wspólna z mężem).

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, iż dokonując sprzedaży działek budowlanych nie będzie ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług ponieważ; 1. Strona wraz z mężem nie prowadzi działalności gospodarczej, 2. sprawa dotyczy tylko 3 działek, 3. Strona i jej mąż nie posiadają żadnych innych działek budowlanych i nie planują kupna innych działek, 4. nabycie działek nastąpiło w związku z planami zamieszkania tam, 5. od nabycia pierwszej działki do sprzedaży ostatniej upłynie około 12 lat.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: • art.2 pkt 6, art.5 ust.1 pkt 1, art.7 ust.1, art. 15 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Za towary w świetle art. 2 pkt. 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art.7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Od chwili wejścia w życie tych przepisów, tj. 1 maja 2004r. zasadą jest więc opodatkowanie dostawy gruntów podatkiem od towarów i usług.

Art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z wniosku Strony wynika, że Pani X zakupiła 2 działki budowlane, z czego jedną sprzedała w 2005 roku oraz 1 działkę otrzymała wraz z mężem od swoich rodziców. Organ I instancji uznał, że ocena tego typu transakcji powinna być dokonana jednostkowo, gdyż okoliczność odpłatnej dostawy towarów, nie jest wystarczającą przesłanką do opodatkowania podatkiem VAT. Sprzedaż działek będzie opodatkowana tylko wówczas, gdy podmiot jej dokonujący działa w charakterze podatnika, to znaczy, gdy czynność dokonywana jest w ramach działalności gospodarczej. Działalność ta powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

Działalnością gospodarczą jest także pojedyncza czynność, jeżeli wiąże się z nią zamiar wykonywania w sposób częstotliwy (czyli stały i powtarzalny, w nieokreślonej liczbie) przez osobę działającą w charakterze podatnika VAT.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż nie prowadzi ona żadnej działalności gospodarczej a działki budowlane stanowią majątek osobisty podatnika i jej męża. Zatem, sprzedaż mienia osobistego, które Strona nabyła w celu budowy własnego domu i częściowo otrzymała od swoich rodziców, bez zamiaru jego dalszej odsprzedaży, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nawet jeśli jest dokonywana dwukrotnie czy trzykrotnie. Sprzedaż ww. działek będzie zatem podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Mając na względzie powyższe ustalenia faktyczne i prawne postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj