Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ciechanowie
1403-PP/4430-2/07
z 7 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1403-PP/4430-2/07
Data
2007.05.07



Autor
Urząd Skarbowy w Ciechanowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
zaliczka na poczet ceny


Pytanie podatnika
„W dniu 12 stycznia 2007 r. moja jednoosobowa firma wpłaciła ostatnią ratę za zakup lokalu użytkowego, zgodnie z przedwstępną umową sprzedaży. Z datą 15 stycznia 2007 otrzymałam fakturę VAT końcową uwzględniającą wpłaty zaliczek, które były dokumentowane fakturami VAT, z których został odliczony VAT. W styczniu nastąpiło przekazanie lokalu protokołem zdawczo-odbiorczym. Podpisanie aktu notarialnego nastąpi w marcu br. Kiedy należy odliczyć podatek naliczony z faktury końcowej wystawionej w styczniu?”


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a par. 1, 3, 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. b, ust. 10 pkt 1, ust. 11, ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie, po rozpatrzeniu wniosku podatnika: Pani .......................(do tutejszego urzędu wpłynął w dniu 19.02.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, postanowił:- uznać stanowisko podatnika, zawarte we wniosku z dnia 19.02.2007r., dotyczące momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury końcowej, dotyczącej nabycia lokalu użytkowego, przed podpisaniem aktu notarialnego, za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Jak stanowi art. 86 ust. 10 pkt 1, ust. 11, ust. 12 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. W przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

W przedmiotowej sprawie podatnik otrzymał w styczniu 2007r. fakturę VAT końcową, uwzględniającą wcześniejsze wpłaty zaliczek na zakup lokalu użytkowego, zgodnie z zawartą umową przedwstępną. Również w miesiącu styczniu nastąpiło przekazanie podatnikowi lokalu na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, lecz przed sporządzeniem aktu notarialnego.

W uzasadnieniu swojego stanowiska podatnik powołał się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich dotyczące rozumienia pojęcia “przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel”.

Regulacja zawarta w przepisie art. 86 ust 12 ustawy o podatku od towarów i usług uzależnia powstanie prawa do odliczenia od nabycia prawa do rozporządzania towarem. Przepis ten nie dotyczy jednak faktur, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy, czyli faktur potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

W sprawie niniejszej podatnik dokonał wpłat rat wynikających z umowy przedwstępnej oraz otrzymał wszystkie faktury dokumentujące ich dokonanie, łącznie z ostatnią fakturą dotyczącą wpłaty raty z dnia 12 stycznia 2007r. Jak wynika z pisma podatnika ostatnią fakturę otrzymał on również przed wydaniem (przekazaniem) lokalu użytkowego.

Zatem, w sprawie niniejszej, nie znajdzie zastosowania ograniczenie z art. 86 ust. 12 ustawy, w postaci nabycia prawa do rozporządzania towarem.

Prawo do odliczenia powstało w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Z prawa tego podatnik może również skorzystać obniżając kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Stanowisko podatnika w sprawie niniejszej, mimo błędnego uzasadnienia, należy uznać zatem za prawidłowe.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie postanowił jak w sentencji.

Według art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Organ podatkowy nie dokonuje więc oceny poprawności stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj