Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/415-13/BJ/07
z 25 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-13/BJ/07
Data
2007.09.25



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
podatek dochodowy od osób fizycznych
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy w informacji PIT-11 powinny zostać uwzględnione składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacone do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych, które:
1) zostały odliczone od dochodu opodatkowanego w innym kraju,
2) nie zostały odliczone od dochodu opodatkowanego w innym kraju?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedstawione w piśmie z dnia 22 czerwca 2007 r., jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 22 czerwca 2007 r. (data wpływu do tut. urzędu 25 czerwca 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 sierpnia 2007 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Pracownicy Spółki osiągają dochody opodatkowane w Polsce i za granicą (w krajach, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku), przy czym składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne są odprowadzane do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Przy obliczaniu podatku, od dochodów opodatkowanych za granicą, w niektórych krajach dochód obniżany jest o polskie składki ZUS.

Spółka zwraca się z zapytaniem, czy w informacji PIT-11 powinny zostać uwzględnione składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacone do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych, które:
1) zostały odliczone od dochodu opodatkowanego w innym kraju,
2) nie zostały odliczone od dochodu opodatkowanego w innym kraju.
Z zapytania wynika, że dotyczy ono zarówno sytuacji, gdy w danym roku pracownik osiąga dochody i w Polsce i za granicą, jak też sytuacji, gdy osiąga dochody opodatkowane wyłącznie poza granicami kraju.Spółka uważa, że w żadnym z ww. przypadków składki zapłacone do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych nie powinny być uwzględniane w informacji PIT-11.

W odniesieniu do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia:

Jak wynika z art. 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – płatnicy (w tym pracodawcy) obowiązani są przekazać podatnikowi (w tym pracownikowi) oraz właściwemu urzędowi skarbowemu – imienną informację sporządzoną wg ustalonego wzoru, w terminie do końca lutego roku następującego po danym roku podatkowym, zaś jeżeli obowiązek poboru zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka. Obowiązek sporządzenia tej informacji spoczywa na płatnikach tylko w przypadku, gdy nie dokonują oni rocznego obliczenia podatku obciążającego podatnika.
Informacja, o której mowa w art. 39 ustawy o pdof, nie ma więc charakteru rozliczeniowego, konkretyzującego wielkość zobowiązania podatkowego, lecz – skierowana do podatnika i urzędu skarbowego – ma jedynie charakter informacyjny. Dopiero w oparciu o dane zawarte w tej informacji, w ewentualnych informacjach uzyskanych od innych płatników oraz w oparciu o inne dane, będące w posiadaniu podatnika, podatnik jest obowiązany sporządzić samodzielnie roczne zeznanie podatkowe.
Zgodnie z ogólną dyspozycją powołanego przepisu, informacja ta winna zawierać wszystkie dane, których obowiązek zamieszczenia wskazano w obowiązującym druku. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2006 r. Nr 243, poz.1760 ze zm.) określa wzór informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11), stanowiący załącznik nr 11 do rozporządzenia. Stosownie do zamieszczonego w rozporządzeniu wzoru:
- w pozycji 81 należy wykazać składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o pdof,
- w pozycji 82 należy wykazać składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w art. 27b ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 2 ustawy o pdof.
Oba powołane przepisy odnoszą się do techniki wyliczenia podatku, wskazując:
- w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o pdof, że podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód (...), po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887, z późn. zm), potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika (...); odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,
- w art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy o pdof, że podatek dochodowy (...) w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135), pobraną w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Z informacyjnego charakteru druku PIT-11 oraz z treści przywołanych przepisów wynika, że płatnik winien wykazać w informacji PIT-11 wszystkie składki pobrane na podstawie polskich przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej. Bez znaczenia jest czy były one liczone od dochodów uzyskanych zarówno w kraju, jak i za granicą, czy tylko od dochodów uzyskanych w kraju, czy też tylko od dochodów uzyskanych za granicą. Decydujący jest fakt ich pobrania na podstawie polskich przepisów.

Natomiast odrębną kwestią jest wyliczenie podatku dochodowego należnego od dochodu uzyskiwanego przez podatnika w danym roku podatkowym. Wobec tego, że podatnik jest obowiązany sporządzić samodzielnie roczne zeznanie podatkowe, przy wyliczeniu dochodu i podatku dochodowego winien on uwzględnić ograniczenia wynikające z treści cytowanych wyżej przepisów.
Szczególnym ograniczeniem jest to, które stanowi, że odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21 ustawy o pdof. W przepisie tym wskazano:
- w ust. 1 pkt 20, że wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30 % diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15,
- w ust. 15 pkt 1, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 20, nie ma zastosowania do wynagrodzenia pracownika odbywającego podróż służbową poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Tymczasem szczegółową wiedzę w powyższych kwestiach – wpływających na wysokość kwoty wolnej od podatku, a w konsekwencji wpływającej na wielkość składek możliwych do odliczenia od dochodu – posiada przede wszystkim pracodawca (płatnik). Zdaniem tutejszego urzędu – w związku z tym, że stosowany wzór PIT-11 nie uwzględnia takich sytuacji, pracodawca jako płatnik powinien je przekazywać pracownikowi dodatkowym pismem (np. informacja, zaświadczenie, oświadczenie, itp.).

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym. Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony. Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw niniejsza interpretacja wygasa z mocy prawa w razie zmiany przepisów, które były jej przedmiotem.Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 4 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj