Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415-83/07
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-83/07
Data
2007.06.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
alimenty
przychody z innych źródeł
spłata


Pytanie podatnika
Czy otrzymywane w 2007r. zaległe alimenty jak również otrzymywane co miesiąc alimenty w kwocie 700zł podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Sąd Rejonowy w grudniu 2006r. zasądził na rzecz podatniczki od byłego małżonka alimenty w następujących kwotach:
po 500zł. miesięcznie od lipca 2004r. do października 2005r.,
po 700zł. miesięcznie od listopada 2005r.
Wyrok uprawomocnił się w styczniu 2007r., zatem podatniczka otrzymała zaległe i bieżące alimenty w trzech ratach: w styczniu 2007r. kwotę 9.800zł., w lutym 2007r. kwotę 6.247,30zł. oraz w marcu 2007r. kwotę 6.000zł.

Zajmując własne stanowisko w sprawie podatniczka wskazała, iż zarówno bieżące alimenty w kwocie 700zł. miesięcznie jak również otrzymane zaległe alimenty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie rodzą zobowiązania podatkowego, gdyż składają się na nie sumy alimentów miesięcznych nie przekraczających kwoty jednostkowej 700zł.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, iż zajęte stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 i 1 a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29 -30c, art. 30e oraz art.44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów. Przepis ust. 2 powołanego wyżej art. 9 ustawy stanowi, iż dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.
Należy zatem stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które ustawodawca enumeratywnie wymienił w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 127 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są alimenty:
a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,
b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700zł.

Powyższe zwolnienie zostało nadane przez art. 1 pkt 14 lit.a) ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588), która weszła w życie od 1 stycznia 2007r. (ze wskazanymi wyjątkami). Zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 21 powołanej ustawy zmieniającej, zmienione przepisy mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2007r.
W związku z powyższym, zwolnieniem o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym objęte są uzyskane po 1 stycznia 2007r. alimenty, zasądzone przez sąd, do kwoty 700zł. miesięcznie. W omawianym zwolnieniu ustawodawca wskazał na dwa warunki zwolnienia, które muszą być spełnione łącznie: alimenty muszą być zasądzone przez sąd oraz ich wysokość nie może przekraczać miesięcznie 700zł. Ustalając kwotę zwolnioną od opodatkowania należy jedynie stwierdzić, czy wysokość alimentów nie przekracza miesięcznie 700zł. Bez znaczenia pozostaje okoliczność, czy alimenty wypłacane są za bieżący okres, czy też zostały wypłacone jako zaległe należności, jak również fakt, iż na zaległe alimenty składają się sumy alimentów miesięcznych nie przekraczających kwoty jednostkowej 700zł.

Alimenty, które nie spełniają warunków zwolnienia podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią przychód z innych źródeł. Przychód ten winien być wykazany w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Odnosząc się natomiast do kwestii dotyczącej sposobu obliczenia kwoty alimentów podlegającej opodatkowaniu zaznaczyć należy, iż dla obliczenia wysokości przychodu istotna jest łączna kwota otrzymanych w roku podatkowym alimentów. Po zakończeniu roku podatkowego 2007r. należy zatem zliczyć sumę faktycznie otrzymanych w 2007r. alimentów (zaległych i bieżących). Nadwyżka rocznie ponad kwotę 8400zł.(12 x 700zł. miesięcznie), stanowić będzie przychód do opodatkowania. Przychód ten nie podlega opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego, jednakże winien zostać wykazany i opodatkowany, jako przychód z innych źródeł, w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w 2007r.
Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż stanowisko podatniczki w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.
Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj