Interpretacja Urzędu Skarbowego w Parczewie
PO.2-415-01/07
z 11 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO.2-415-01/07
Data
2007.09.11



Autor
Urząd Skarbowy w Parczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
gospodarka nieruchomościami
lokal użytkowy
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe


Tożsamy z
150683
Pytanie podatnika
Spółdzielnia Mieszkaniowa uzyskuje dochody z tytułu eksploatacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokali użytkowych.Czy podatkiem dochodowym od osób prawych opodatkowany będzie dochód uzyskiwany z tytułu eksploatacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokali użytkowych?


Postanowienie

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie, w związku z wnioskiem z dnia 29 czerwca 2007 r. uzupełnionym dnia 18 lipca br. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, po analizie stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Spółdzielnia Mieszkaniowa do miesiąca maja 2007r. naliczała podatek dochodowy od osób prawnych uzyskiwanych z eksploatacji spółdzielczych własnościowych praw do lokali użytkowych znajdujących się na parterze budynku mieszkalnego. Zdaniem Spółdzielni działalność ta mieści się w pojęciu gospodarka zasobami mieszkaniowymi i nie podlega opodatkowaniu

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółdzielnia Mieszkaniowa występuje z zapytaniem czy podatkiem dochodowym od osób prawych opodatkowany będzie dochód uzyskiwany z tytułu eksploatacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokali użytkowych.

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Spółdzielni, dochód uzyskiwany z eksploatacji spółdzielczych własnościowych praw do lokali użytkowych znajdujących się na parterze budynku mieszkalnego, tak jak całokształt działalności Spółdzielni jest działalnością w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko tut. organu:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie po dokonaniu analizy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz stanowiska wnioskodawcy, wyrażonego w w/w zapytaniu stwierdza, że jest ono nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Ustawowej definicji pojęcia zasobów mieszkaniowych nie zawiera zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych jak też ustawa o własności lokali oraz ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Pojęcia tego nie definiuje również rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1316 ze zm.). W piśmie Ministerstwa Finansów Nr DD6-8213-438/WK/06/339/391 z 22 grudnia 2006 r. pojęcie zasobów mieszkaniowych definiowane jest następująco:

    #61485; budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami (dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże);
    #61485; pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych (budynki – pomieszczenia administracji biurowe; kotłownie i hydrofornie wolno stojące, osiedlowe warsztaty – zakłady konserwacyjno – remontowe);
    #61485; urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki w/w (zbiorniki – doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne – studnie itp., budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).

Lokale użytkowe – lokale o innym przeznaczeniu niż mieszkalne (tzn. lokale wykorzystywane np. do działalności gospodarczej – lokale handlowe, usługowe, produkcyjne, różne gabinety, lokale wynajmowane na biura lub działalność kulturalno – społeczną i inną) nie należą do żadnej ze wskazanych grup pomieszczeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego lub znajdujących się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Do końca 2006r. zwolnienie, które funkcjonowało w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych rozróżniało wyraźnie dochody z tego typu działalności oraz dochody z pozostałych źródeł, zwalniając obie te grupy dochodów z podatku, pod warunkiem, że zostaną przeznaczone na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi. Zakres tego zwolnienia, od stycznia 2007 r. został ograniczony jedynie do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Dochody z pozostałych źródeł poddane zostały zatem opodatkowaniu. Do korzystania ze zwolnienia wymagane jest więc spełnienie łącznie trzech warunków:

    • aby były to dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej,
    • aby dochody były uzyskane z gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
    • aby były przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Opłaty uzyskiwane z eksploatacji spółdzielczych własnościowych praw do lokali użytkowych nie spełniają warunków zwolnienia, a więc podlegają opodatkowaniu, a sfinansowane z nich koszty stanowią koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym dochody uzyskane z eksploatacji lokali użytkowych należy zaliczyć do dochodów, które bez względu na cel, na jaki zostaną przekazane, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie, stosownie do art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa służy Spółdzielni prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Parczewie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zgodnie z art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj