Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-82/07-4/AZ
z 13 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-82/07-4/AZ
Data
2007.11.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
spadek
sprzedaż
własność lokalu


Istota interpretacji
Podatku dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do #188; udziału we własności do dwóch lokali mieszkalnych nabytych w drodze spadku



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art.14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j.Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 09.08.2007 r. (data wpływu 20.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do #188; udziału we własności do dwóch lokali mieszkalnych nabytych w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.09.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego, przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do #188; udziału we własności do dwóch lokali mieszkalnych nabytych w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 09.03.2005 r. zmarła siostra Wnioskodawczyni pozostawiając spadek (dwa mieszkania).

Do podziału majątku należały cztery siostry, sprawa o podział majątku była założona 29.04.2005 r. Rozstrzygnięcie o podział majątku nastąpiło dopiero w dniu 16 stycznia 2007 r. Na podstawie postanowienia Sądu Wnioskodawczyni orzeczono #188; części spadku. Podatek od spadku w wyliczonej kwocie Wnioskodawczyni wpłaciła do Urzędu Skarbowego.

Prawo własności do mieszkań Wnioskodawczyni otrzymała w wyniku orzeczenia sądu. Sprzedaż jednego mieszkania nastąpiła w dniu 28.05.2007 r.

Pismem z dnia 24.10.2007 r. Nr IPPB2/415-82/07-2/AZ wezwano Panią o uzupełnienie wniosku poprzez wyjaśnienie czy nabycie prawa własności nastąpiło w drodze spadku czy działu spadku oraz czy sprzedaży lokalu mieszkalnego dokonują wszyscy współspadkobiercy.

Przedstawiony stan faktyczny został uzupełniony pismem (data wpływu 07.11.2007 r.) w którym wyjaśniono co następuje:

Nabycie prawa własności do mieszkań nastąpiło w wyniku postanowienia sądu. Nie było działu spadku. Sprzedaży dokonali wszyscy współspadkobiercy wymienieni w postanowieniu sądu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni musi zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży mieszkań otrzymanych w spadku po zmarłej siostrze...

Zdaniem wnioskodawczyni :

Wnioskodawczyni uważa, że nie powinna płacić podatku dochodowego od sprzedaży mieszkań

które otrzymała w spadku po siostrze. Podatek od tych mieszkań już zapłaciła obowiązujący wg daty śmierci zmarłej siostry.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Jednym ze źródeł przychodów, wskazanym przez ustawodawcę w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych do dnia 31.12.2006 roku zastosowanie mają przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 roku.

Powyższe wynika z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz.1588), zgodnie z którym do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do zapisu art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia.

W przedstawionym stanie faktycznym śmierć siostry Wnioskodawczyni nastąpiła w marcu 2005 r. Zatem nabycie prawa, o którym mowa wyżej nastąpiło z dniem śmierci spadkodawcy, t.j w marcu 2005 r. i zostało potwierdzone sądowym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku - w styczniu 2007r. Jako, że nabycie nastąpiło przed 1 stycznia 2007 roku, to w takiej sytuacji do odpłatnego zbycia odziedziczonego w drodze spadku mieszkania własnościowego, na podstawie powołanego wyżej art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku.

Na podstawie stanu prawnego obowiązującego do dnia 31.12.2006 r. przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) były zwolnione z podatku dochodowego w całości – jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Stanowił o tym art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując przychód ze sprzedaży prawa do #188; udziału we własności dwóch lokali mieszkalnych nabytych przez Panią w drodze spadku przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie będzie zwolniony z podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku.

Krańcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr153, poz.1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art.47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art.53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj