Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1024/12/DM
z 19 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-1024/12/DM
Data
2012.11.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
pierwsze zasiedlenie
sprzedaż nieruchomości
zwolnienie


Istota interpretacji
Zwolnienie z opodatkowania planowanej dostawy budynku



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2012 r. (data wpływu 27 sierpnia 2012 r.) uzupełnionym w dniu 7 listopada 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania planowanej dostawy budynku - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 7 listopada 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania planowanej dostawy budynku.


W złożonym wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, czynny podatnik VAT, wykonujący wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT, zakupił w dniu 5 czerwca 2007 r. (aktem notarialnym od osoby fizycznej nieprowadzącej w tym zakresie działalności gospodarczej) nieruchomość - budynek w stanie surowym zamkniętym wraz z gruntem. Po dokończeniu budowy i otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie, od lutego 2008 r. nieruchomość wprowadzona została do ewidencji środków trwałych. Od poniesionych wydatków na dokończenie budowy Wnioskodawca odliczył podatek VAT. W budynku nie ma wydzielonych osobnych lokali, składa się on z pokoi biurowych ze wspólnym korytarzem i częścią socjalną oraz pomieszczeń przeznaczonych obecnie na zaplecze magazynowo-serwisowe.

W związku z tym, że powierzchnia budynku jest w chwili obecnej za duża dla potrzeb Wnioskodawcy, Wnioskodawca zamierza wynająć część powierzchni budynku innemu podmiotowi gospodarczemu. Część ta ma obejmować 1 lub 2 pokoje biurowe oraz możliwość korzystania z zaplecza socjalnego i części zaplecza magazynowo-serwisowego.

Wnioskodawca nie planuje dokonywania w budynku nakładów na jego ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że intencją zapytania jest ustalenie, czy planowana po 2014 r. dostawa budynku (przekazanie na potrzeby własne wspólników) będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania, czy też będzie to czynność opodatkowana podatkiem VAT.


W związku z powyższym w uzupełnieniu wniosku zadano następujące pytania.


  1. Czy za datę pierwszego zasiedlenia nieruchomości należy uznać dzień pierwszego wydania do użytkowania części budynku w wykonaniu umowy najmu (a zatem czynności opodatkowanej)... Czy ma przy tym znaczenie na jaki okres została zawarta umowa najmu, czy też jest to okoliczność bez znaczenia i nawet w przypadku oddania do użytkowania na bardzo krótki okres czasu również należy uznać, że miało miejsce pierwsze zasiedlenie...
  2. Czy wynajem części powierzchni budynku (niezależnie od wielkości tej części) niezależnemu podmiotowi gospodarczemu skutkuje pierwszym zasiedleniem całego budynku (w myśl art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług), czy też tylko wynajmowanej części...
  3. W związku z powyższym, czy w przypadku późniejszego dokonania dostawy (w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług - np. odpłatnego zbycia, przekazania na potrzeby osobiste etc.) tejże nieruchomości po upływie dwóch lat od wydania części budynku do użytkowania na podstawie wspomnianej wyżej umowy najmu (niezależnie od okresu trwania umowy najmu), taka dostawa będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania w całości (na podstawie „art. 43 ust. 1 pkt 10 b” ustawy o podatku od towarów i usług), czy też zwolnienie będzie miało zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do części oddanej w wynajem...


Stanowisko Wnioskodawcy zostało wyrażone w uzupełnieniu wniosku.


Pytanie 1)


Zdaniem Wnioskodawcy zawarcie umowy najmu części budynku będzie stanowiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Zawarcie umowy najmu części budynku i związane z tą umową oddanie jej do użytkowania najemcy spełnia warunki pierwszego zasiedlenia wskazane w ustawie.

Zdaniem Wnioskodawcy nie można również przyjąć, że pierwsze zasiedlenie nastąpiło wcześniej - nieruchomość w stanie surowym zamkniętym nabyto od osoby prywatnej, nie prowadzącej w tym zakresie działalności gospodarczej (zatem czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług). Ponadto zgodnie z przepisami prawa budowlanego w momencie zbycia budowa nie była zakończona (transakcja miała miejsce przed „wybudowaniem” budynku). Późniejszego przyjęcia budynku do użytkowania przez Wnioskodawcę również nie można uznać za pierwsze zasiedlenie (nie nastąpiło w wykonaniu czynności opodatkowanej).

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku że oddanie w wynajem części powierzchni budynku niezależnemu podmiotowi gospodarczemu skutkuje jego pierwszym zasiedleniem w dniu wydania do użytkowania najemcy, niezależnie od okresu trwania najmu.


Pytanie 2)


Zdaniem Wnioskodawcy, oddanie części budynku w wynajem niezależnemu podmiotowi gospodarczemu skutkuje pierwszym zasiedleniem całego budynku w myśl art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług - niezależnie od tego, jak duża część budynku została oddana w wynajem.

W ocenie Wnioskodawcy wynika to bezpośrednio z brzmienia art. 2 pkt 14 ustawy - sformułowanie „oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części” wskazuje, że aby doszło do pierwszego zasiedlenia wystarczające jest oddanie do użytkowania części nieruchomości. Nie ma w tym przypadku zastrzeżenia, że dochodzi do zasiedlenia tylko w stosunku do części oddanej do użytkowania. Stanowisko takie potwierdzają orzeczenia sądów administracyjnych, np. wyrok WSA w Warszawie o sygnaturze III SA/Wa 1359/10.


Pytanie 3)


Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa wzmiankowanej nieruchomości po upływie dwóch lat od dnia pierwszego zasiedlenia, liczonego w tym przypadku jako dzień wydania części nieruchomości najemcy w wykonaniu umowy najmu, niezależnie od okresu trwania umowy, będzie czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie „art. 43 ust. 1 pkt 10 b” ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku między innymi dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wskazany w ustawie okres dwóch lat należy liczyć począwszy od dnia wydania do użytkowania części nieruchomości najemcy w wykonaniu umowy najmu; po upływie dwóch lat od tego dnia dostawę nieruchomości należy uznać za czynność zwolnioną od podatku. Nie ma przy tym znaczenia ani okres trwania najmu, ani jak duża część została oddana w wynajem - zwolnienie będzie dotyczyło całej nieruchomości (zakładając, że wnioskodawca nie skorzysta z możliwości opodatkowania czynności na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy oraz że w międzyczasie nie dokona nakładów na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej).

Wnioskodawca powołał ponadto interpretacje indywidualne znak ILPP1/443-1451/11-3/KG, ILPP1 /443-65/11-2/MK.

W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, należy stwierdzić, że nawet zawarcie umowy najmu na okres jednego miesiąca skutkować będzie pierwszym zasiedleniem, w związku z czym późniejsza dostawa (po upływie dwóch lat od podpisania umowy najmu) będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie „art. 43 ust. 10 ustawy”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Ponadto, stosownie do art. 7 ust. 2 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
  2. wszelkie inne darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.


Jak stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W myśl art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 1 cyt. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, przewidziane zostały zwolnienia od podatku oraz obniżone stawki.


Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 cyt. ustawy rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Z kolei w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a powołanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:


  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Ponadto, jak wynika z art. 43 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.


Natomiast w myśl art. 43 ust. 10 cyt. ustawy podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:


  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Z kolei art. 43 ust. 11 ww. ustawy stanowi, że oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:


  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.


Podkreślenia wymaga fakt, iż wybór opcji opodatkowania przysługuje jedynie w przypadku, gdy dostawa budynków, budowli lub ich części będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Wybór opodatkowania nie ma zastosowania w przypadku zwolnienia budynków, budowli lub ich części w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem VAT w dniu 5 czerwca 2007 r. nabył budynek w stanie surowym zamkniętym wraz z gruntem, od osoby fizycznej. Od wydatków poniesionych na dokończenie budowy Wnioskodawca odliczył podatek. Nieruchomość została ujęta w ewidencji środków trwałych. Budynek nie ma wydzielonych osobnych lokali, składa się z pokoi biurowych ze wspólnym korytarzem i częścią socjalną oraz pomieszczeń przeznaczonych na zaplecze magazynowo-socjalne. Wnioskodawca zamierza wynająć część powierzchni budynku innemu podmiotowi gospodarczemu, nie planuje ponoszenia nakładów na ulepszenie budynku, przekraczających 30% wartości początkowej, jak również po 2014 r. zamierza dokonać dostawy w „rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług” przedmiotowego budynku.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą rozstrzygnięcia, czy planowana po 2014 r. dostawa wypełniająca warunki z art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 powołanej ustawy.

Odnosząc się do powyższego należy zauważyć, że z przywołanych przepisów wynika co do zasady, że dostawa nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wyjątek następuje w sytuacji, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata. Kluczowym zatem dla ustalenia zasad opodatkowania planowanej przez Wnioskodawcę dostawy budynku jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Uwzględniając definicję art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług wskazać należy, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie nie musi być dostawą towarów. Istotą pierwszego zasiedlenia - jak wynika z powołanego przepisu - jest oddanie do użytkowania, które następuje w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwszym zasiedleniem (poza opodatkowaną sprzedażą danej nieruchomości) może być więc także oddanie nieruchomości do używania innemu podmiotowi np. na podstawie umowy najmu, czy dzierżawy. Zarówno bowiem sprzedaż, jak i najem, dzierżawa, są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Podkreślić jednakże należy, że ustawodawca w definicji ustawowej zawartej w art. 2 pkt 14 ustawy wyraźnie wskazuje, że pierwsze zasiedlenie może dotyczyć zarówno budowli, budynków lub ich części. Intencją ustawodawcy było więc celowe rozróżnienie zastosowania zwolnienia do całych budynków, budowli lub ich części, dopuszczając możliwość objęcia zwolnieniem jedynie części nieruchomości (budynków, budowli). Zatem oddanie do użytkowania jedynie części budynku czy budowli w wykonaniu czynności opodatkowanych - wbrew poglądom Wnioskodawcy - nie stanowi o tym, że cały budynek lub budowla zostały zasiedlone.

Zauważyć ponadto należy, że najem jest umową dwustronnie zobowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, podlegającego na oddaniu rzeczy do używania jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Zatem oddanie w ramach umowy najmu osobie trzeciej nieruchomości (bądź jej części) skutkuje uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie podmiotu dokonującego wynajmu, tym samym podlega opodatkowaniu, jako odpłatne świadczenie usług. Powyższe oznacza jednocześnie, że najem spełnia warunki pierwszego zasiedlenia wynikające z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, a także uwzględniając, że jak powyżej wykazano, oddanie do użytkowania części budynku w wykonaniu czynności opodatkowanych nie stanowi o tym, że cały budynek został zasiedlony, uznać należy, że w analizowanej sytuacji pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nastąpi w odniesieniu do części budynku - w momencie oddania tej części do użytkowania na podstawie umowy najmu, w odniesieniu zaś do pozostałej części budynku - w momencie zbycia przez Wnioskodawcę przedmiotowego budynku.

W związku z powyższym, wbrew stanowisku wyrażonemu we wniosku, iż dostawa nieruchomości będzie czynnością zwolnioną na podstawie „art. 43 ust. 1 pkt 10b ustawy”, czy jak wskazano w reasumpcji „będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy” - w przypadku części nieruchomości (która zostanie oddana w najem), planowana przez Wnioskodawcę dostawa nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. A zatem pierwsza z przesłanek niezbędnych do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zostanie spełniona. Druga z przesłanek uzależniona jest od czasu, jaki upłynie między pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku i od jej spełnienia uzależniona jest możliwość zastosowania zwolnienia od podatku. Z wniosku wynika, że Wnioskodawca rozważa dostawę budynku „po upływie dwóch lat od podpisania umowy najmu”, a zatem między pierwszym zasiedleniem tej części nieruchomości a planowaną dostawą upłynie okres, o którym stanowi ww. przepis, tj. okres dłuższy niż 2 lata. Tym samym zbycie przez Wnioskodawcę tej części budynku po upływie 2 lat od dnia, w którym część ta została po raz pierwszy oddana do użytkowania na podstawie umowy najmu, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy.

Dodatkowo wskazać należy, że w odniesieniu do tej części nieruchomości Wnioskodawca będzie miał możliwość rezygnacji ze zwolnienia od podatku i wyboru opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy – przy spełnieniu warunków ustanowionych w tych przepisach.

W tym miejscu zauważyć należy, że kryterium zwolnienia podatkowego wynikającym z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług jest czas, jaki upłynął od pierwszego zasiedlenia budynku do dokonanej dostawy, ustawodawca w przepisie tym nie wprowadził wymogu odnośnie czasokresu na jaki powinna być zawarta - jak planowana niniejszej sprawie - umowa najmu. Zatem skoro jak wynika z wniosku zamierzona dostawa budynku będzie dokonana po upływie okresu wskazanego ww. przepisie, to jak wykazano powyżej w stosownej części Wnioskodawcy przysługiwać będzie uprawnienie do zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

W odniesieniu natomiast do pozostałej części nieruchomości, która nie będzie przedmiotem najmu lecz będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę na własne potrzeby - Wnioskodawca nie będzie uprawniony do zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż dostawa - jak powyżej wykazano - będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, co skutkuje wyłączeniem z możliwości zastosowania tego przepisu. W takim przypadku pod rozwagę należy wziąć treść art. 43 ust. 1 pkt 10a cyt. ustawy, z którego wynika, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że: w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (lit. a); dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów (lit. b). Odniesienie powyższego przepisu do przedstawionych okoliczności prowadzi do wniosku, iż przepis ten w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania. Co prawda, dostawa części nieruchomości, która odbędzie się w ramach pierwszego zasiedlenia, nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, jednakże nie zostanie spełniona przesłanka określona art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy, ponieważ Wnioskodawca ponosił wydatki na „dokończenie budowy” budynku, z tytułu których odliczył podatek naliczony. Zatem dostawa tej części nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych w ustawie.

Końcowo wyjaśnić należy, iż powołane przez Wnioskodawcę orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 14 września 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1359/10, jak również interpretacje indywidualne zapadły w odniesieniu do indywidualnych i właściwych tylko im stanów faktycznych. Stanowią zatem rozstrzygnięcia w konkretnych sprawach i tylko do nich się zawężają, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa. Niemniej jednak zwrócić należy uwagę na to, że powołany przez Wnioskodawcę wyrok został uchylony w całości przez Naczelny Sąd Administracyjny mocą orzeczenia z dnia 4 października 2011 r. sygn. akt I FSK 1605/10. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż „sąd pierwszej instancji błędnie przyjął, że nie można różnicować oceny prawnej poszczególnych części budynków”.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj