Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
DD/406-3/07
z 5 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/406-3/07
Data
2007.02.05



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
alimenty
małżonek
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy alimenty od byłego małżonka otrzymywane w 2007 roku są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z tytułu otrzymywanych alimentów w 2007 roku - stwierdza, że stanowisko Podatniczki zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 19.01.2007 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Podatniczki o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczący zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z tytułu otrzymywanych alimentów w 2007 roku. Wniosek został uzupełniony w dniu 29.01.2007r. o dokumenty potwierdzające otrzymywane alimenty oraz oświadczenie o nie toczącym się postępowaniu podatkowym lub kontroli podatkowej albo postępowaniem przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz przedłożonych dokumentów wynika, że Podatniczka otrzymywała alimenty zasądzone wyrokiem Sądu Powiatowego Wydział Cywilny. W miejsce alimentów orzeczonych w/w wyrokiem, począwszy od 1 stycznia 2004r. na podstawie ugody zawartej w Sądzie Rejonowym III Wydział Rodzinny i Nieletnich /protokół Sygn.akt z dnia 29.12.2003r./ Podatniczka otrzymuje od byłego męża za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych alimenty w podwyższonej kwocie po 700,00 złotych miesięcznie.

W ocenie Podatniczki alimenty od 2007 roku są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionej przez Wnioskodawcę sytuacji oraz w oparciu o przedłożone dokumenty, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn.zm./ informuje.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm./ opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które ustawodawca wymienil w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia Ministra Finansów.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz.U.Nr 217, poz.1588/ wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodany w ustawie w art. 21 ust. 1 nowy pkt 127 zwalnia od podatku dochodowego alimenty:
a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,
b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), zasądzone przez sąd, do wysokości nie przekraczającej miesięcznie 700 zł.
Powyższa zmiana obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 roku.

W obowiązującym od 1 stycznia 2007 roku stanie prawnym i faktycznym alimenty zasądzone przez sąd, otrzymywane przez Podatniczkę w 2007 roku są wolne od podatku dochodowego do wysokości nie przekraczającej miesięcznie 700 zł.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego postanawia jak na wstępie.

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj