Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD1/415/18D/06/TK
z 5 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD1/415/18D/06/TK
Data
2006.08.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dofinansowanie
Europejski Fundusz Społeczny
koszty uzyskania przychodów
przychód
wydatek
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
- Czy uzyskiwane kwoty dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego do realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) 2004-2006, stanowią dochód (przychód) przedmiotowo wolny od podatku dochodowego
- czy z chwilą otrzymania dofinansowania , należy wystornować, z podatkowej księgi przychodów i rozchodów, poniesione wydatki na realizacje w/w projektu, jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z póżn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.05.2006 r. (wpływ do tut. organu 05.06.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i łuznać, za nieprawidłowe stanowisko Pani wyrażone we wniosku z dnia 31.05.2006 r. (wpływ do tut. organu 05.06.2006r.).) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 31.05.2006 r. (wpływ do tut. organu 05.06.2006r.) wystąpiła Pani w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o zajęcie stanowiska:

  • Czy uzyskiwane kwoty dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego do realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) 2004-2006, stanowią dochód (przychód) przedmiotowo wolny od podatku dochodowego
  • czy z chwilą otrzymania dofinansowania , należy wystornować, z podatkowej księgi przychodów i rozchodów, poniesione wydatki na realizacje w/w projektu, jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 09.12.2005 r. zawarła Pani umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w Warszawie ul. Pańska 81/83 zwaną dalej "Instytucja Wdrażającą", o dofinansowanie projektu "Program rozwoju kadry zarządzającej i pracowników Sokołów S.A. oraz kontrahentów spółki" - w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) 2004-2006, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na podstawie zawartej umowy, Instytucja Wdrażająca (PARP) przyznała Pani środki finansowe z EFS w kwocie nie większej niż 71,45 % kosztów kwalifikowanych realizowanego projektu.

Pierwsza transza dofinansowania (nie więcej niż 20 % kwoty przewidzianej na pierwsze 12 miesięcy) przekazana zostaje Firmie po 60 dniach od dnia złożenia poprawnego wniosku i spełnienia dodatkowych warunków.

Kolejne wypłaty będą dokonywane transzami co 1 miesiąc, o ile spełnione zostaną liczne warunki m.in.: Firma rozliczy conajmniej 80 % już otrzymanej transzy, projekt zaawansowany będzie w odpowiednim stopniu.

W sytuacji gdy Firma wykorzysta środki niezgodnie z przeznaczeniem, pobierze je w nienależnej lub nadmiernej wysokości lub w przypadku gdy w okresie pięciu lat od dnia podpisania umowy projekt ulegnie znaczącej modyfikacji, Firma zobowiązana jest do zwrotu odpowiedniej części lub całości otrzymanych środków wraz z odsetkami.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Firma osiąga przychody z wielu innych projektów nie objętych żadną umową o dofinansowanie.Przychody realizowane przez Firmę bezpośrednio od uczestników współfinansowanych szkoleń wynoszą 28,55 %. Na moment ponoszenia kosztów podatnik nie wie czy będą one refundowane czy też będą służyć jego przychodom opodatkowanym. Umowa zastrzega sobie, że w sytuacji gdy 15 % uczestników nie ukończy formy wsparcia, wydatków poniesionych w tym zakresie nie uznaje się za kwalifikowane.

Zdaniem Pani Firma spełnia wszystkie przesłanki do zwolnienia od podatku na podstawie umowy zawartej z Instytucja Wdrażająca PARP, a zatem;

1. otrzymane kwoty dofinansowania do realizowanego projektu w wysokości nie większej niż 71,45 %, są na podstawie art. 21 ust.1 pkt.46 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, przedmiotowo wolne od podatku dochodowego

2. ponoszone koszty związane z projektem współfinansowanym z EFS w momencie uzyskania przychodu zwolnionego tj. w momencie fizycznego otrzymania środków, należy wystornować z kosztów działalności gospodarczej i ująć informacyjnie w rubryce 16 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w rubryce tej należy również wykazać otrzymaną kwotę dotacji.

Działając na podstawie art. 14 a, wymienionej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa Organ podatkowy informuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymywane przez podatnika, jeżeli:

- pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, oraz

- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca bez względu na rodzaj umowy wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym wyżej przepisie może być zatem zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną dwie przesłanki:

- środki finansowe muszą pochodzić od rządów państw obcych, oranizacji międzyrządowych, międzynarodowych instytucji finansowych (...); dotyczy to także sytuacji, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy,

- prace wykonywane przez podatnika służą realizacji celu określonego programem finansowanym z bezzwrotnej pomocy.

Z przepisu tego wynika, iż dochody na podstawie zawartej umowy z podmiotem, który ( pierwszy) otrzymał bezzwrotną pomoc, a której przedmiotem jest bezpośrednia realizacja celu programu, spełniają przesłanki do zastosowania przedmiotowego zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 46 do powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powołane wyżej zwolnienie nie dotyczy środków pochodzących z funduszy strukturalnych.

Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego wypłacane w ramach wsparcia kadrowego m.in. dla beneficjentów końcowych, pochodzą z funduszy strukturalnych i stanowią refundację wcześniej poniesionych wydatków na realizację projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL), otrzymanych na zasadzie dotacji z budżetu państwa lub innych środków publicznych.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt. 46 w/w ustawy o pdof nie może mieć zatem zastosowania do przychodów osób fizycznych finansowanych (współfinansowanych) ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, gdyż pomoc ta stanowi refundację poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były środki własne.

Z tych względów przychody otrzymywane przez osoby realizujące w/w projekt, finansowane są ze środków krajowych i jako takie nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, w związku z czym poniesione wydatki na realizacje projektu, zgodnie z art. 22 ust. 1 updof. - w myśl którego kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, stanowią koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, a otrzymana refundacja stanowi przychód z prowadzonej działalności gospodarczej w myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podarku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym dnia 31.05.2006 r. (wpływ do tut. organu 05.06.2005r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj