Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-178/06
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-178/06
Data
2006.10.23



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek należny
podatek naliczony
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy zapłacony wystawcy rachunku podatek od wartości dodanej jest dla Niej kosztem uzyskania przychodów?


W dniu 24.07.2006 r. wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie był uzupełniany w dniach 22.09.2006r. i 27.09.2006r.

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka wykorzystuje do komunikacji z Prezesem Zarządu w czasie jego pobytu za granicą (jest nierezydentem), a także z niektórymi kluczowymi kontrahentami zagranicznymi, komunikator internetowy SKYPE. Komunikator poza przekazem głosowym w ramach globalnej sieci Internet umożliwia także komunikację z numerami telefonów stacjonarnych i komórkowych. Jest to możliwe tylko po wykupieniu specjalnego pakietu „czasu” rozmów SkypeOut. Czas rozmów uzależniony jest od wartości wykupionego pakietu. Transakcja kupna pakietu SkypeOut dokonywana jest za pośrednictwem Internetu. W ten sam sposób generowany jest rachunek. Na rachunku zawarta jest kwota podatku od towarów i usług w stawce obowiązującej w Luksemburgu – wystawcą rachunku jest podmiot z siedzibą w Luksemburgu zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy zapłacony wystawcy rachunku podatek od wartości dodanej jest dla Niej kosztem uzyskania przychodów?

Wnioskodawca podnosi, iż wykazany na rachunku i zapłacony wystawcy rachunku – firmie z siedzibą w Luksemburgu - podatek od wartości dodanej, wchodzi do ogólnej kwoty otrzymanego rachunku, jaki nabywca usługi zobowiązany jest zapłacić. Podatek od wartości dodanej wykazany na rachunku został obliczony na podstawie przepisów obowiązujących w kraju, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę i nie stanowi on podatku od towarów i usług w rozumieniu przepisów odnoszonych na grunt ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

W opinii Spółki, zapłacony świadczącemu usługę podatek od wartości dodanej nie stanowi podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (art. 4a pkt 7 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych).

Wobec powyższego, w opinii Podatnika, stanowić on będzie koszt uzyskania przychodów jako element globalnej wartości wystawionego rachunku – w części stanowiącej podatek należny na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tutejszy organ podatkowy ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 4a pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o ustawie o podatku od towarów i usług - oznacza to ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy podatkowej, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:

    a) podatek naliczony:
    - jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
    - w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
    b) podatek należny w przypadku:
    - importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
    - przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami,
    c) kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a-16m, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Łączna interpretacja przywołanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prowadzi do wniosku, iż kosztem uzyskania przychodów może być jedynie podatek do towarów i usług (naliczony albo należny), o którym stanowi się w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), tj. w przepisach prawa krajowego.

W opisanym stanie faktycznym, Podatnik dokonuje płatności za świadczoną usługę na rzecz firmy z siedzibą w Luksemburgu, na podstawie rachunku, na którym wykazany został podatek od wartości dodanej, obliczony przez usługodawcę według przepisów obowiązujących w kraju jego siedziby.

Skoro zatem podatek od wartości dodanej, który w ramach płatności za usługę uiszcza Wnioskodawca nie wynika z regulacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, to w zakresie możliwości zaliczenia go do kosztów podatkowych nie znajdą zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności zaś art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b) tej ustawy.

Wydatek na opłacenie opisanej w wniosku usługi może zostać uwzględniony w kosztach uzyskania przychodu w globalnej kwocie, bez znaczenia pozostają przy tym elementy składowe tej kwoty, w tym wynikająca z wewnętrznego prawa obcego państwa kwota podatku od wartości dodanej.

Istotnym jest natomiast by ponoszony przez Podatnika wydatek czynił zadość przesłankom wskazanym przez ustawodawcę w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiącym, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W świetle przywołanego przepisu warunkiem zaliczenia danego wydatku, nie wymienionego w art. 16 ust. 1, do kosztów uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami a przychodami osiąganymi przez podatnika.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj