Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/WŁ/415-17/06
z 22 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/WŁ/415-17/06
Data
2006.04.22



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
sprzedaż mieszkania
ulga
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Sprzedaliśmy mieszanie przed upływem pięciu lat od daty jego nabycia. Kwota uzyskana ze sprzedaży mieszkania wydatkowana będzie na cele mieszkaniowe tj. na zakup domu w formie umowy przedwstępnej potwierdzonej aktem notarialnym w okresie dwóch lat od daty sprzedaży natomiast właściwy akt notarialny oraz przekazanie domu nastąpi po upływie dwóch lat od dnia sprzedaży tj. w 2007r. Pierwsza rata w wys. 70.000zł pokryta będzie przychodem uzyskanym ze sprzedaży lokalu mieszkalnego. Czy w świetle powyższego spełaniamy warunki do zwolnienia z podatku o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a -§ 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), w związku ze złożonym przez Państwo S. wnioskiem z dnia 03.03.2006r. uzupełnionym pismem z dnia 21.03.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje, stanowisko wnioskodawcy, iżwydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży w dniu 10.05.2004r. mieszkania przed upływem 5 lat od daty jego nabycia w kwocie 60.000zł na cele mieszkaniowe tj. na zakup domu wspólnie z małżonkiem w formie umowy przedwstępnej potwierdzonej aktem notarialnym w okresie dwóch lat od daty sprzedaży w sytuacji, gdy właściwy akt notarialny oraz przekazanie domu nastąpi po upływie dwóch lat od dnia sprzedaży tj. w roku 2007 za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 03.03.2006r. uzupełnionym w dniu 21.03.2006r. Państwo S. zwrócili się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Stan faktyczny:Pani S. w dniu 10.05.2004r. aktem notarialnym nr 4423/04 dokonała sprzedaży lokalu mieszkalnego, którego była właścicielem przez okres 3 lat. Z uwagi na powyższe złożyła oświadczenie, iż uzyskane pieniądze ze sprzedaży tego mieszkania przeznaczy na cele mieszkaniowe w okresie dwóch lat od daty sprzedaży. W dniu 15.05.2004r. podatniczka zawarła związek małżeński i obecnie chce przeznaczyć uzyskany przychód ze sprzedaży na zakup domu jednorodzinnego na rynku wtórnym (w formie trzech rat), który zamierza kupić wspólnie z mężem w następujący sposób:

  • pierwsza rata zostanie zapłacona ze środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w okresie dwóch lat od daty sprzedaży poprzez sporządzenie umowy przedwstępnej dokonanej w formie aktu notarialnego,
  • końcowy akt notarialny sporządzony zostanie w kwietniu 2007r. podczas spłaty raty końcowej oraz przekazaniu domu podatnikom tj.po upływie dwóch lat od dnia uzyskania przychodu ze sprzedaży.

Zdaniem podatników przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania wydatkowany w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży na zakup domu w formie umowy przedwstępnej potwierdzonej aktem notarialnym, którego prawo nabędą w 2007r. z chwilą zapłaty ostatniej raty tj. po upływie dwóch lat od daty sprzedaży będzie wystarczającym do zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym . Po wnikliwym przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach wyjaśnia:W myśl art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródło przychodów stanowi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy, podatek od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a-c ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit.e ww. ustawy. Przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określone w art.10 ust.1 pkt. 8 lit.a-c, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a wolne od podatku dochodowego są w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej , nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in. budynku mieszkalnego lub jego części .

Z powołanego przepisu wynika , iż warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego, dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych wymienionych ustawie jest wydatkowanie otrzymanego przychodu wyłącznie na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a-c ww ustawy. Jednocześnie należy dodać, iż w orzecznictwie NSA i SN utrwalił się pogląd, że do zwolnienia przychodu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a nie jest niezbędne nabycie w okresie 2 lat budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, lecz wydatkowanie przychodu na ten cel .Z przedstawionego przez Państwo stanu faktycznego sprawy wynika, iż Pani S. uzyskała przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w roku 2004 i powyższy przychód zamierza przeznaczyć na wspólne potrzeby mieszkaniowe. Mając na względzie powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny Naczelnik tutejszego organu podatkowego informuje, iż fakt wydatkowania uzyskanego przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe w zakreślonym terminie, poprzez zawarcie umowy przedwstępnej sporządzonej w formie aktu notarialnego, nie pozbawia Państwa możliwości do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia od zryczałtowanego podatku dochodowego, jeżeli docelowo nastąpi nabycie przedmiotowego prawa .

Jednocześnie należy dodać, że w art. 158 kodeksu cywilnego ustawodawca przewidział możliwość zawarcia umowy przedwstępnej co do przeniesienia własności nieruchomości w formie aktu notarialnego, która daje nabywcy gwarancję możliwości domagania się realizacji umowy.A zatem przychód uzyskany ze sprzedaży, wydatkowany w zakreślonym ustawowo terminie na nabycie budynku mieszkalnego jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a, jeżeli docelowo nastąpi nabycie przedmiotowej nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj