Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-334/05/IS
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-334/05/IS
Data
2005.06.27



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
odliczenie podatku od towarów i usług
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 oraz art. 87 ust. 4 pkt 2 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług Spółce przysługuje prawo do ubiegania sie o zwrot nalicoznego podatku VAT?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 19.04.2005 r. (data wpływu 21.04.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedłożonego pisma wynika, iż Spółka świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów na rzecz kontrahenta z Niemiec. Zgodnie z przepisami § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wystawiano faktury dokumentujące przedmiotową transakcję bez podatku VAT. Spółka podaje, iż "podatek VAT rozlicza nabywca usługi, który podał świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego". Ponadto Podatnik oświadcza, iż nie dokonuje innej sprzedaży. Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 oraz art. 87 ust. 4 pkt 2 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje mu prawo do ubiegania się o zwrot naliczonego podatku VAT.

Na wstępie należy zauważyć, że z uwagi na uchylenie z dniem 1 czerwca 2005 r. wyżej przytoczonego przepisu rozporządzenia - na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. Nr 95, poz. 797) zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, oraz ze względu na wprowadzenie zmian do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) na podstawie ustawy z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) miejsce świadczenia wykonywanych przez Spółkę usług zostało określone w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c oraz w ust. 6 art. 28 ustawy. Wskazać przy tym trzeba, iż wątpliwości Wnioskodawcy nie budzi kwestia ustalenia miejsca świadczenia (opodatkowania) przedmiotowych usług, ale możliwość odliczenia podatku naliczonego w przypadku ich świadczenia.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu stwierdza, co następuje:

W myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą m. in. świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Przepis powyższy, o ile zostaną spełnione ww. warunki, przyznaje prawo do odliczenia podatku naliczonego m. in. w przypadku usług, o których mowa w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c opodatkowanych poza terytorium kraju. Stosownie do brzmienia art. 87 ust. 5 ustawy, na umotywowany wniosek Podatnikowi dokonującemu świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującemu sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy w terminie określonym w ust. 4, czyli w terminie 60 dni. Z dniem 1 czerwca 2005 r. uchylony został pkt 2 ust. 4 art. 87 ustawy, który miał zastosowanie do podatników, którzy oprócz dostaw i usług świadczonych za granicą wykonywali czynności opodatkowane w kraju, a zatem nie dotyczył on Wnioskodawcy.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, iż przy wykonywaniu wyłącznie usług opodatkowanych za granicą, Spółce przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot naliczonego podatku VAT. Z tych też względów postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj