Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-1/415/23/06
z 7 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-1/415/23/06
Data
2006.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
nieruchomości
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy opodatkowanie podatkiem od osób fizycznych przychód uzyskany z tytułu użyczenia udziału w nieruchomości stanowiącej współwłasność ustawową małżeństwa, spółce jawnej, której wspólnikami są osoby użyczające tę nieruchomość ?


W dniu 25.05.2006r. /data wpływu 29.05.2006r./ złożył Pan wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego z tytułu użyczenia spółce jawnej, której jest Pan współwłaścicielem razem z bratem, udziału w nieruchomości stanowiącej współwłasność ustawową małżeńską Pana i małżonki oraz Pana brata i jego żony.

W ocenie pytającego użyczenie udziału w nieruchomości spółce jawnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym u żadnego ze współwłaścicieli nieruchomości, w przypadku gdy wspólnikami spółki jawnej jest rodzeństwo, a każdy z nich posiada 50% udziału w tej nieruchomości w ramach współwłasności małżeńskiej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Z przedstawionego stanowiska wynika, że podstawą prawną do używania przez spółkę jawną nieruchomości stanowi umowa użyczenia.

Jest to umowa cywilnoprawna, uregulowana przepisami art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), której istota polega na tym, że użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Z przytoczonej definicji wynika, że przedmiotem wskazanej umowy mogą być zarówno rzeczy ruchome jak i nieruchomości, a jej istotną cechą jest nieodpłatny charakter.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zawarcie umowy użyczenia nieruchomości może powodować określone konsekwencje podatkowe dla użyczającego oraz użytkującego, pomimo nieodpłatnego charakteru tej umowy. Sytuacja prawnopodatkowa stron umowy użyczenia jest zróżnicowana i regulują ją odmiennie przepisy cyt. ustawy.

Problematykę przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej reguluje art. 14 ustawy o podatku dochodowym, który w ust. 2 pkt 8 stanowi, że przychodem z tej działalności jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2b ustawy, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Zatem stosownie do postanowień art. 14 ust. 2 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym - w rozpatrywanej sytuacji - przychód z tytułu korzystania z nieruchomości użyczonej spółce jawnej przez jej wspólnika nie powstanie jedynie w sytuacji, gdy wspólnikami tej spółki są wyłącznie członkowie rodziny zaliczeni do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

I grupa

  • małżonka,
  • zstępnych,
  • wstępnych,
  • pasierba,
  • zięcia,
  • synową,
  • rodzeństwo,
  • ojczyma,
  • macochę i
  • teściów,

II grupa

  • zstępnych rodzeństwa,
  • rodzeństwo rodziców,
  • zstępnych i małżonków pasierbów,
  • małżonków rodzeństwa i
  • rodzeństwo małżonków,
  • małżonków rodzeństwa małżonków,
  • małżonków innych zstępnych.

Przepis z art. 16 ust. 2 w/w ustawy stanowi, iż jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo- oświatowej, oświatowo - wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury..., nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

Zgodnie z tym przepisem właściciel nieruchomości nie ustala przychodu z powyższego tytułu, jeżeli używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał nieruchomość na tzw. cele społeczno - użyteczne (np. działalność oświatową, kulturalną, naukową).

Z powyższego wynika, że ustawodawca uzależnia wykazywanie przychodów z tytułu bezpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia rzeczy wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej od stopnia pokrewieństwa pomiędzy osobami zawierającymi tego typu umowę.

Reasumując należy stwierdzić,że przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń, wynikające z zawartej umowy użyczenia pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości czyli Panem i żoną, a spółką jawną, której jest Pan współwłaścicielem z bratem, a więc osobami, których pokrewieństwo zaliczane jest do I i II grupy podatkowej podlegają wyłączeniu z opodatkowania i nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu podziela Pana stanowisko w sprawie i uznaje je za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj