Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu
US-VII/443-15/07
z 21 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-VII/443-15/07
Data
2007.08.21



Autor
Urząd Skarbowy w Jarosławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości – zabudowanej działki.
Tożsamy z
161304, 71320


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 i ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Miasta R. z dnia 11.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Pismem z dnia 11.06.2007 r. Miasto R. zwróciło się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w odniesieniu do indywidualnej sprawy Podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Miasto R. planuje sprzedaż składników majątkowych. Przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość stanowiąca własność Miasta (KW Nr), odpowiadająca działce ewidencyjnej o obszarze 3482 m2 zabudowana budynkami i obiektami aktualnie nie użytkowanymi. Budynek o powierzchni użytkowej 218,80 m2 obejmował dotychczas lokal mieszkalny o pow. 96 m2 oraz pomieszczenie użytkowe o powierzchni 122,80 m2. Pozostałe dwa obiekty usytuowane na ww. działce to budynek warsztatowo-garażowy o powierzchni 78,80 m2 oraz budynek magazynowo-garażowy o powierzchni 65,00 m2. Miasto nabyło prawo własności do ww. nieruchomości na podstawie decyzji wydanej dnia 2.03.1991 r. przez Urząd Wojewódzki. Od tego czasu do roku 2006 lokale mieszczące się ww. budynku użytkowo-mieszkalnym wynajmowane były przez zarządcę budynku, tj. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w R. będący jednostką organizacyjną Miasta R., właściciel (Miasto R.) w tym okresie nie ponosił nakładów na polepszenie przedmiotu sprzedaży. Działka w ewidencji gruntów posiada oznaczenia jako działka budowlana, a w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest w części obejmującej obszar aktualnej zabudowy pod usługi komercyjne (2000 m2, a w części pod zabudowę mieszkaniową i drogę wewnętrzną (1222 m2 i 260 m2).

Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży opisanej nieruchomości – zabudowanej działki. Podatnik pyta czy przy sprzedaży działki należy zapłacić podatek VAT, a jeśli tak to w jakiej wysokości? Zdaniem jednostki stosownie do art. 29 ust. 5 i art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług przedmiotowa sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ustosunkowując się do treści zapytania oraz przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe. Zasady opodatkowania oraz stawki podatku VAT określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z powyższych przepisów wynika, że budynki i budowle lub ich części i grunty są towarami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, co powoduje, że ich odpłatna dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują w niektórych przypadkach zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT (tzw. zwolnienia przedmiotowe). Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przy czym przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się (art. 43 ust. 2): budynki i budowle oraz ich części – jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat; pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Na mocy art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1 (budynki, budowle lub ich części), jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, użytkował te towary w okresie krótszym niż pięć lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części tych budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W praktyce oznacza to, iż do dostawy nieruchomości zabudowanych stosować będzie się stawkę podatku VAT właściwą dla budynków na niej posadowionych. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych. Wobec faktu, że opisane w stanie faktycznym budynki posadowione na działce spełniają warunki towarów używanych sprzedaż zabudowanej działki zwolniona jest od podatku od towarów i usług.

Zatem odpłatna dostawa zabudowanej budynkami spełniającymi warunki towarów używanych działki – na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług – zwolniona jest od podatku VAT, co oznacza, że przy jej sprzedaży nie powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT. Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu po przeanalizowaniu przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego uznaje przedstawione w zapytaniu stanowisko za prawidłowe.

Na marginesie tutejszy organ podatkowy zwraca uwagę, że instytucja zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i instytucja nie podlegania opodatkowaniu tym podatkiem stanowią odrębne uregulowania w ustawie o podatku od towarów i usług. Czynności niepodlegające opodatkowaniu są to czynności, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku VAT, są to m.in. czynności wykonywane nieodpłatnie, czynności wymienione m.in. w art. 6 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj