Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-395/05/AW
z 2 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-395/05/AW
Data
2005.08.02



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
samochód osobowy
umowa leasingu


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z wątpliwościami dotyczącymi możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w cenie zakupu samochodu.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 19.05.2005 r. (uzupełnionym w dniu 13.07.2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 13.08.2002 roku zawarła umowę leasingu na mocy której uzyskała prawo używania samochodu osobowego marki Alfa Romeo. Przedmiotowa umowa przewiduje możliwość wykupu używanego samochodu po okresie obowiązywania umowy. Spółka zamierza skorzystać z przysługującego jej prawa wykupu w celu późniejszej odsprzedaży zakupionego pojazdu (Spółka znalazła już kontrahenta zainteresowanego zakupem samochodu oraz została już umówiona cena sprzedaży).Spółka zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w cenie zakupu samochodu. Jednocześnie Spółka stoi na stanowisku, iż przysługuje jej prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z zakupionego samochodu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie art. 86 ust. 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym w dniu udzielenia niniejszej interpretacji stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

- kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Dodatkowo Naczelnik tut. Urzędu pragnie podkreślić, iż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa oraz opisany we wniosku Spółki stan faktyczny, należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt że odsprzedaż wykupionego przez Spółkę samochodu osobowego podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie to sprzedaż zwolniona Spółce przysługiwało będzie prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z zakupu samochodu. Dodatkowo ze względu na fakt, iż przedmiotem działalności Spółki nie jest działalność w zakresie odsprzedaży samochodów będących wcześniej przedmiotem leasingu Spółce przysługiwało będzie prawo odliczenia podatku naliczonego stanowiącego 50 % kwoty podatku określonej w fakturze nie więcej jednak niż 5.000 zł. Jednocześnie fakt objęcia przeprowadzanej transakcji zakresem ustawy o podatku od towarów i usług powoduje, iż powyższa transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy prawo wniesienia zażalenia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj