Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
LK-IV-4306/2/IN-US/06/MM
z 26 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LK-IV-4306/2/IN-US/06/MM
Data
2006.06.26



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
ulga
ulga mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy nabycie nowego lokalu, podyktowane zawarciem związku małżeńskiego oraz zawarcie przed upływem 6 m-cy od zbycia umowy przedwstępnej - nie powoduje utraty ulgi mieszkaniowej ?


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana zażalenia na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna z dnia 21 kwietnia 2006r. Nr US-436/1/06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi odmawia zmiany tego postanowienia.Na powyższą decyzję przysługuje odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w terminie 14 dni od jej doręczenia (art.221, 223 §2 Op).

Wnioskiem z dnia 20 lutego 2006r. (uzupełnionym 11 kwietnia br.), zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna o dokonanie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej (Op). Z zawartego we wniosku stanowiska podatnika wynika, że nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku od darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, dokonanej na jego rzecz przez rodziców w dniu 19 stycznia 2005r., gdyż mimo sprzedaży tego prawa w dniu 20 października 2005r. - zachował prawo do ulgi podatkowej, zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 142 z 2004r., poz. 1514 ze zm.) (upsd).Na podstawie art. 16 ust. 1-5 ulga podatkowa przysługuje m.in. w sytuacji nabycia w drodze darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jeżeli obdarowani nie są właścicielami lub najemcami innego lokalu lub budynku mieszkalnego a w nabytym lokalu będą zamieszkiwać przez co najmniej 5 lat. Ulga ta polega na niewliczaniu do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wartości 110 m2 lokalu. Nie stanowi podstawy do utraty ulgi zbycie lokalu, jeżeli było uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych a nabycie innego lokalu lub budynku nastąpiło w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia (art. 17 ust. 7 upsd).

Konieczność zbycia będącego przedmiotem darowizny prawa do lokalu uzasadnił Pan podjęciem decyzji o zakupie większego mieszkania, podyktowanym zawarciem związku małżeńskiego. Do ww. wniosku załączona została umowa przedwstępna sprzedaży odrębnej własności lokalu mieszkalnego z dnia 16 lutego 2006r.

W postanowieniu z dnia 21 kwietnia 2006r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna uznał stanowisko wynikające z przedmiotowego wniosku za nieprawidłowe, stwierdzając że ww. stan faktyczny nie stanowi podstawy do zachowania ulgi podatkowej określonej w art. 16 upsd.Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowej sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje.

Treść art. 16 ust. 7 upsd wskazuje, że do zachowania ulgi podatkowej konieczne jest łączne spełnienie dwóch określonych tym przepisem warunków, którymi są:
1) konieczność zmiany warunków mieszkaniowych obdarowanego,
2) nabycie innego lokalu lub budynku w terminie 6 miesięcy od dnia zbycia przedmiotu darowizny.
Ocena spełnienia pierwszego z warunków zależy od uznania organu podatkowego, czy podane przez podatnika przesłanki zbycia lokalu były spowodowane koniecznością zmiany czy też chęcią polepszenia warunków mieszkaniowych. Drugi z warunków został jasno sprecyzowany. Nabycie, o którym mowa w tym przepisie nie może być rozumiane inaczej niż przeniesienie w drodze czynności prawnej własności rzeczy lub prawa majątkowego na nabywcę. Zawarcie w dniu 16 lutego br. umowy przedwstępnej nie spełnia wymogów art. 16 ust. 7 upsd.
Biorąc pod uwagę powyższe należało orzec, jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj