Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/128/PDII/415-77/06
z 18 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/128/PDII/415-77/06
Data
2006.08.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kapitał akcyjny
kapitał zapasowy
podwyższenie kapitału
udział w zyskach osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy nabycie przedmiotowych akcji nieodpłatnie rodzi skutki podatkowe z tytułu świadczenia nieodpłatnego w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obliczonego według skali progresywnej ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a §1 oraz §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację z dnia 01-06-2006 r. "B." S.A. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym wartości przyznanych akcji opłaconych z kapitału zapasowego Spółki uznaje stanowisko za nieprawidłowe.

Z wniosku wynika, że "B." Spółka Akcyjna dokonała podwyższenia kapitału akcyjnego ze środków własnych spółki. Akcjonariusze spółki akcyjnej równocześnie będący jej pracownikami nabyli zgodnie z uchwałą WZA w ramach prawa poboru nieodpłatne akcje opłacone z kapitału zapasowego spółki, który pochodzi z wypracowanego zysku lat ubiegłych. Akcje zostały przydzielone akcjonariuszom proporcjonalnie do ilości już posiadanych akcji. Wartość nominalna akcji nie uległa zmianie. Pracownicy nie ponieśli żadnych wydatków związanych z ich nabyciem.

Czy nabycie przedmiotowych akcji nieodpłatnie rodzi skutki podatkowe z tytułu świadczenia nieodpłatnego w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obliczonego według skali progresywnej? Zdaniem wnioskodawcy objęcie akcji nowej emisji przez akcjonariuszy będących pracownikami, które zostały opłacone z kapitału zapasowego spółki nie rodzi obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych przez pracowników. Obowiązek zapłaty podatku dochodowego powstanie z chwilą sprzedania przedmiotowych akcji przez ich właścicieli.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia:

Zgodnie z zapisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Za przychody z kapitałów pieniężnych zgodnie z zapisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub w spółdzielni.

Z wniosku wynika, że uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy akcjonariusze spółki akcyjnej równocześnie będący jej pracownikami nabyli nieodpłatne akcje opłacone z kapitału zapasowego spółki, który pochodzi z wypracowanego zysku lat ubiegłych.

Stosownie do art. 260 §1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.) uchwałą wspólników o zmianie umowy spółki można podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku. Z powyższego wynika, że źródłem podwyższenia kapitału zakładowego może być tylko zysk. Chodzi o zysk, który w ostatnim roku obrotowym i latach poprzednich nie został podzielony między wspólników, nie został rozporządzony w inny sposób jak zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego.

Ustawy podatkowe nie uzależniają powstania obowiązku podatkowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od rodzaju środków, z jakich powstał kapitał zapasowy. Każde przekazanie całości czy części kapitału zapasowego na podwyższenie kapitału akcyjnego rodzi po stronie akcjonariuszy dochód do opodatkowania, bez względu na pierwotne źródło powstania kapitału zapasowego. W przypadku wydania nowych akcji dochodem akcjonariusza do opodatkowania jest kwota odpowiadająca wartości nowych akcji.

Stosownie do postanowień art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego tytułu, w tym dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej.

Dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 % uzyskanych dochodów (przychodów). Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszy uzyskania - art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Stosownie do art. 30a ust. 7 tej ustawy dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

W myśl art. 41 ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie przeznaczenia dochodu na podwyższenie kapitału zakładowego lub akcyjnego płatnicy pobierają podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego.Zgodnie z art. 42 ust. 1 w/w ustawy kwotę pobranego zryczałtowanego podatku płatnicy przekazują w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru - PIT-8A.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku z dnia 01-06-2006 r., iż obowiązek zapłaty przedmiotowego podatku powstanie dopiero z chwilą sprzedaży tych akcji należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj