Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-32/06
z 27 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-32/06
Data
2006.03.27



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
nieodpłatne przekazanie rzeczy
odliczenie podatku od towarów i usług
świadczenie usług


Pytanie podatnika
1. Czy można odliczyć podatek naliczony związany z zakupionym sprzętem - wyposażeniem, który dostarczany jest do odbiorców na okres prowadzenia sprzedaży (gabloty, szafy chłodnicze)?,2. Czy udostępnienie sprzętu - wyposażenia może być dokonane w oparciu o wzajemne porozumienie - dowód dostawy, czy musi być udokumentowane fakturą VAT?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17 lutego 2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2006 r. w tut. organie podatkowym został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytania:
1. czy ma Pan prawo odliczać podatek naliczony związany z zakupionym sprzętem - wyposażeniem, które dostarcza Pan do swoich odbiorców na okres prowadzenia sprzedaży,
2. czy udostępnienie sprzętu - wyposażenia może być dokonane w oparciu o wzajemne porozumienie - dowód dostawy, czy musi być dokumentowane fakturą VAT?.

Z treści pisma wynika, że prowadzi Pan firmę cukiernicze - gastronomiczną, której wyroby sprzedawane są m in. w hurtowniach i sklepach innych podmiotów gospodarczych. Jako podatnik podatku od towarów i usług osiąga Pan obroty wyłącznie opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W celu zapewnienia prawidłowego sposobu magazynowania swoich wyrobów cukierniczych oraz możliwie najlepszą ich ekspozycję, wraz z dostawą wyrobów dostarcza Pan do punktów sprzedaży witryny chłodnicze, gabloty szklane, blachy nierdzewne pod ciasta na wyposażenie stoiska. Przekazanie sprzętu odbywa się bezpłatnie na podstawie umowy:Umowa dostawy sprzętu - wyposażenia na okres sprzedaży wyrobów firmy "Grześ". Zgodnie z zawartym porozumieniem zobowiązuje się Pan jako dający wyposażenie do jego przekazania na okres prowadzenia sprzedaży Pana wyrobów - zaś otrzymujący zobowiązuje się przechowywać w tych urządzeniach wyłącznie Pana produkty oraz odpowiednio reklamować Pana wyroby. Po zakończeniu współpracy handlowej wyposażenie będzie zwrócone do Pana firmy. Fakt udostępnienia wyposażenia ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej a tym samym jest bezpośrednio związany z uzyskaniem przychodów.
Zdaniem Pana, zakup i eksploatacja ww. sprzętu - wyposażenia związana jest bezpośrednio z uzyskaniem przychodu (lepsza ekspozycja, większa sprzedaż) w związku z tym, może Pan dokonywać odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupionym sprzętem - wyposażeniem, które dostarcza Pan do swoich odbiorców na okres prowadzenia sprzedaży. Fakt przekazania wyposażenia można udokumentować umową - wzajemnym porozumieniem.

Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX cytowanej na wstępie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z unormowaniem zawartym w postanowieniach ust. 1 art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 14, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z ust. 2 pkt 1a cytowanego powyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Jednocześnie należy podkreślić, iż realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jest obostrzona ograniczeniami zawartymi w dziale IX cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, np. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych m. in. w art. 88 ustawy.
Jedno z takich ograniczeń wskazano w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika, towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy (w myśl ust. 3 art. 88):
1. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów,2. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku,
3. wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane,
4. podatku od importu towarów oraz od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowiących wkłady niepieniężne (aporty) do spółek handlowych,
5. wydatków na nabycie towarów celem oddania ich w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu, jeżeli zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający,
6. nabycia towarów przez komisanta na rzecz komitenta w wykonaniu umowy komisu,
7. nabycia towarów przez komisanta od komitenta w ramach umowy komisu,
8. podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku, o którym mowa w art. 11.

Zatem w przypadku zakupu towarów (usług) wykorzystywanych w toku działalności gospodarczej podatnika istnieje konieczność uwzględnienia tych czynników, które zachodzą pomiędzy ich nabyciem, a ich wykorzystaniem w realizacji czynności opodatkowanych.

W świetle powyższego będzie Panu przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwzględnieniem procedur, terminów i ewentualnych ograniczeń wynikających z przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zakup przedmiotowych towarów (witryn chłodniczych, gablot szklanych, chłodziarki) dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach realizacji czynności opodatkowanych.

2. W myśl art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Natomiast przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnatrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy). Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, jednak ustawodawca określił przypadki, w których czynności nieodpłatne zrównano z czynnościami odpłatnymi, poddając je w ten sposób opodatkowaniu.
W świetle zapisu art. 7 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia raty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Ponadto, zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 2 cytowanej ustawy za czynności zrównane z odpłatnym świadczeniem usług uważa się nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Nieodpłatne oddanie rzeczy do używania nie może być kwalifikowane jak dostawa towarów, zrównana na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 z odpłatną dostawą towarów, gdyż wymienione w tym przepisie czynności przekazania towarów bez wynagrodzenia przenoszą prawo do rozporządzania towarami jak właściciel, a oddanie towaru do używania na pewien czas, nie spełnia tego kryterium. Nieodpłatne oddanie rzeczy do używania, może być jednak zrównane z odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu, w przypadku łącznego spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy:
- oddanie nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tego towaru, w całości lub w części.

Niespełnienie jednej z powyższych przesłanek przesądza, iż nieodpłatne oddanie rzeczy do używania będzie czynnością niepodlegającą podatkowi od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przekazanie sprzętu - wyposażenia firmy związane jest z prowadzonym przedsiębiorstwem - sprzęt wymieniony w piśmie wykorzystywany będzie wyłącznie do prezentowania wyprodukowanych przez Pana wyrobów oraz ich przechowywania, zatem nie zostały spełnione łącznie przesłanki uznania nieodpłatnego oddania rzeczy do używania za odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, tak więc czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Skoro więc czynność ta nie podlega przepisom VAT, to oznacza to, że nie stanowi sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy. W związku powyższym w opisanym przez Pana stanie faktycznym nie ma Pan obowiązku wystawiania faktury VAT.

Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj