Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443PD41/415/310/17/05
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443PD41/415/310/17/05
Data
2005.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zamiana
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy należy odprowadzić podatek od sprzedaży działki , która była nabyta w 2005 roku w wyniku zamiany gruntów ?


POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z treścią wniosku z dn. 17.07.2005 r. (uzupełnionego pismem z dn. 26.08.05) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika,uznaje stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIEWnioskiem z dnia 17.07.2005 uzupełnionym pismem z dn. 26.08.05 Państwo X zwrócili się o udzielenie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów ze sprzedaży działek, nabytych w wyniku wymiany gruntów. W złożonym zapytaniu wskazaliście Państwo, że byliście właścicielami działki w miejscowości Y od 1995 r..W dniu 31.03.2005 r. aktem notarialnym A 1397/05 wspólnie z sąsiadem dokonaliście wymiany gruntów. W wyniku w/w wymiany każdy właściciel odzyskał swoją powierzchnię gruntów tylko w innym miejscu. Był to sposób by każdy z Państwa był właścicielem samodzielnych działek budowlanych.Pytanie wnioskodawcy: czy nabyte w ten sposób grunty w przypadku ich sprzedaży podlegają podatkowi dochodowemu. Zdaniem podatników nie jest należny podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu sprzedaży w/w nieruchomości bowiem właścicielami nieruchomości są od 1995 r.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Jak zauważono obowiązek podatkowy powstaje, jeżeli zbycie następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wybudowano lub nabyto zbywaną nieruchomość

Użyte w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a ustawy pojęcie "nabycie" nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy podatkowej na własne jej potrzeby, ustawa nie określa szczególnych sposobów nabycia, czy wyjątków od jej potocznego rozumienia. Przez pojecie "nabycie" należy rozumieć zakup, przejęcie, darowizny, zamiana oraz wiele innych czynności cywilno-prawnych

Natomiast na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody ze sprzedaży, jeśli nabycie nieruchomości nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Zatem w świetle przedstawionego stanu prawnego i faktycznego uzyskany przez Państwo przychód ze sprzedaży w/w działek nabytych w drodze zamiany w dniu 31.03.2005r. będzie podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.Ustosunkowując się zatem do zapytania dotyczącego zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego, z tytułu sprzedaży nieruchomości Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Państwa w/w kwestii zawarte w powołanym na wstępie piśmie jest nieprawidłowe. Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia. Do zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w kwocie 5 zł do zażalenia i po 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj