Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PDI-415/33/05
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/33/05
Data
2005.10.25



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy
podatek od spadków i darowizn
prawa majątkowe
spadek
spadkobiercy
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie wypołacone spadkobiercom po śmierci pracownika podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, czy podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Wnioskiem z dnia 09.2005 r. Spółka wystąpiła o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opisany we wniosku stan faktyczny dotyczył wypłaty spadkobiercom wynagrodzenia należnego zmarłemu pracownikowi do dnia jego śmierci. Zmarły pracownik nie posiadał żony ani dzieci. Zgodnie z postanowienim Sądu Rejonowego w O., w sprawie nabycia spadku, wynagrodzenie powyższe zostało wypłacone matce i rodzeństwu. Zdaniem Spółki wypłacone wynagrodzenie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a nie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 63.1 par. 2 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach lub rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

W przypadku osób, które spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, wypłacone wynagrodzenie wchodzi do praw majątkowych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe. W myśl art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym z odpłatnego zbycia tych praw.

W przypadku osób, które nie spełniają warunków wymaganych do uzyskania renty rodzinnej, prawa majątkowe z tytułu wynagrodzenia należnego zmarłemu pracownikowi wchodzą w skład spadku.

W opisanej sytuacji zachodzą przesłanki do uznania, że przedmiotowe prawa majątkowe wchodzą do masy spadkowej spadkobierców zmarłego pracownika i powinien być od nich zapłacony podatek od spadków i darowizn. O ile było złożone zeznanie spadkowe i zapłacony należny podatek od spadków i darowizn podatnicy powinni skorygować to zeznanie i zapłacić ewentualny podatek.

W związku z pobranymi zaliczkami na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych należy zwrócić je spadkobiercom, a o kwotę podatku pomniejszyć należny podatek w deklaracji PIT-4.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj