Interpretacja Prezydenta Miasta Zamościa
F.III.3127/2/2005
z 2 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
F.III.3127/2/2005
Data
2005.09.02



Autor
Prezydent Miasta Zamościa


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nieruchomości
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Opodatkowanie budynku i gruntu w konsekwencji przekazania nieruchomości w użytkowanie


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art 14b § 1, § 2 i §7 w związku z art 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniusku z dnia 23.08.2005r. znak: L.dz. 5833/2005 w sprawie udzielenia interpretacji prawnej o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

p o s t a n a w i a m

udzielić pisemnej interpretacji w przedmiotowej sprawie:
Nieodpłatne przekazanie przez jednostkę budynku i gruntu szkole wyższej, nie powoduje wyłączenia przedmiotowych nieruchomości z obciążeń z tytułu podatku od nieruchomości.

U Z A S A D N I E N I E

Zdodnie z art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem z dnia 23.08.2005r. znak: L.dz. 5833/2005 jednostka zwróciła się o udzielenie interpretacji odnośnie opodatkowania budunku i gruntu, który zamierza przekazać szkole wyższej.

Zgodnie z art 7 ust 2 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity z 2002r. Dz.U. Nr 9, poz 84 z późn.zm) zwalnia od podatku od nieruchomości szkoły wyższe, wyższe szkoły zawodowe oraz wyższe szkoły wojskowe: zwolnienie nie dotyczy przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą inną niż odpłatna działalność badawcza, artystyczna, sportowa i doświadczalna oraz z opłat licencyjnych. Z powyższego przepisu wynika, że nieruchomości należące do szkół wyższych są zwolnione z podatku od nieruchomości za wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą inną niż wymieniona w tym artykule. Należy podkreślić, że jest to zwolnienie podmiotowe zwalniające z podatku szkoły wyższe w sytuacji gdy podatnikiem podatku od nieruchomości będą szkoły. Zgodnie z art 3 ust 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące m. innymi właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych z zastrzeżeniem nieistotnym w sprawie. W przedstawionej sytuacji podatnikiem podatku bedzie jednostka jako właściciel nieruchomości. W przypadku nieodpłatnego przekazania nieruchomości w używanie nie zmieni sie stan prawny w zakresie właściciela nieruchomości. Należy również zaznaczyć, że nieruchomości przekazane w nieodpłatne użytkowanie szkole wyższej bedą podlegały opodatkowaniu wg stawek podatku przewidzianych dla gruntów i budynków zwiazanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, gdyż będą one nadal w posiadaniu przedsiębiorcy. Zgodnie z art 1a ust 1 pkt 3 o podatkach i opłatach lokalnych, grunty, budynki i bodowle są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeżeli są w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z pewnymi wyjątkami, które nie mają znaczenia w sprawie. Ponadto ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie zawiera żadnych zapisów dających podstawy do preferencyjnego opodatkowania nieruchomości przeędsiebiorcy, które są zajęte na działalność w zakresie użyteczności publicznej.

Biorąc pod uwagę powyższe, przedmiotowe nieruchomości nie będą podlegały wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, pomimo że będa zajęte na cele oświatowe.

Interpretacja dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiazującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj