Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/138/WD/423/49/05/AD
z 23 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/138/WD/423/49/05/AD
Data
2005.06.23


Referencje


Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
wydatek
zwrot wydatków


Pytanie podatnika
Rozliczanie zwracanych częściowo wydatków poniesionych na inwestycje przy zastosowaniu kwalifikacji prawnej z art. 12 ust.4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych


POSTANOWIENIE

Na podstawie art .14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku "AAA" Sp. z o.o., z dnia 05.04.2005r (data wpływu 07.04.2005r) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie rozliczania zwracanych częściowo wydatków poniesionych na inwestycje przy zastosowaniu kwalifikacji prawnej z art. 12 ust.4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza , że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Spółka zgodnie z wymaganiami BBB dokonuje rozbudowy obiektu stanowiącego siedzibę firmy oraz zakupu urządzeń.

Ponoszone z tego tytułu wydatki zgodnie z umową wzajemnych świadczeń zawartą z BBB są częściowo Spółce zwracane.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów", w związku z czym wydatki zwracane częściowo przez BBB Spółka księguje na rozliczenia międzyokresowe, które są odpisywane w ciągu roku na przychód nie będący przychodem podatkowym równolegle z amortyzacją, która nie jest kosztem uzyskania przychodu w części zwróconej podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy zastosowana w/w kwalifikacja przepisów podatkowych jest prawidłowa.

Biorąc powyższy stan faktyczny pod uwagę informuję, że :

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy:

  • art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r Nr 54 póz. 654 ze zm.) zgodnie z którym, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,
  • art. 12 ust. 4 pkt 6a powyższej ustawy, w którym stanowi się, iż do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów,
  • art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy podatkowej, stanowiący, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych według zasad określonych w art.16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W przedstawionym stanie faktycznym, biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy, stwierdza się, że Spółka prawidłowo nie zalicza do przychodów podlegających opodatkowaniu otrzymanego zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych od BBB, jednocześnie nie uznając za koszty uzyskania przychodów amortyzacji w tej części.

POUCZENIE

  1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
  2. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
  3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
  4. .Stosownie do art. 1 ust.1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U.z 2004r Nr 253 póz. 2532 z późn. zm.) wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł oraz 50 groszy od załącznika uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj