Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-30/05/ST
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-30/05/ST
Data
2005.02.18



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
kurs waluty


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, gdy płatność za fakturę następuje w Euro na rachunek bankowy prowadzony w złotych, należy wystawić fakturę korygującą wysokość obrotu na fakturze wystawionej z tytułu wykonania usługi do wysokości rzeczywistego wpływu w złotych, jaki nastąpił na rachunek tytułem zapłaty za fakturę.


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi budowlane na rzecz podmiotów z sektora publicznego. Usługi te finansowane są zarówno ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, jak i ze środków własnych inwestorów.

Umowy dotyczące tych usług wykazują jako cenę świadczonej usługi albo cenę „netto” wyrażoną w Euro albo cenę „kontraktową”, która jest wskazywana jako „równowartość w złotych polskich kwoty Euro”.

W odniesieniu do ceny „netto” umowy zawierają dwa warianty dokonania płatności:

płatność jest dokonywana w Euro na rachunek bankowy Spółki otwarty i prowadzony w Euro

płatność jest dokonywana w Euro na rachunek bankowy Spółki otwarty i prowadzony w złotych.

Natomiast do ceny „kontraktowej” umowy wskazują, że płatność nastąpi w złotych, jako równowartość przypadającej do zapłaty należności w Euro, obliczonej wg kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury.

Podstawą do wystawienia faktury jest podpisany przez inwestora i wykonawcę protokół, sporządzony po zakończeniu każdego miesiąca na potwierdzenie zakresu wykonania prac. Faktura jest wystawiana niezwłocznie po podpisaniu protokołu, a datą sprzedaży jest data podpisania protokołu (przyjmując, że jest to data wykonania usługi). Kwotą netto w wystawionej fakturze jest kwota w złotych stanowiąca równowartość kwoty określonej w Euro, zgodnie z kursem średnim NBP ogłaszanym na dzień wystawienia faktury.

Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie ma§ 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zdaniem Spółki oznacza to, iż w razie ustalenia płatności w Euro na rachunek bankowy prowadzony w złotych nie należy korygować faktury do wartości w złotych polskich, które tytułem faktury wpłynęły na rachunek bankowy.

Na podstawie z art. 106 ust 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, jeżeli na fakturach wykazywane są kwoty w walutach obcych, z uwzględnieniem przepisów w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

Stosownie do § 37 ust. 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Zgodnie z § 18 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) w przypadkach określonych m.in. w art. 19ust. 13 pkt 2 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Zgodnie z ust. 3 § 37 w/w rozporządzenia w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia , kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d w/w ustawy, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj