Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0899/03
z 3 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0899/03
Data
2004.02.03



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
deklaracje
obowiązek podatkowy
spółka jawna
upadłość


Pytanie podatnika
Czy w zaistniałej sytuacji zobowiązanymi do rozliczania się z Urzędem Skarbowym (składania deklaracji PIT-5) z tytułu wyprzedaży majątki Spółki są nadal wspólnicy Spółki, czy też syndyk zarządzający majątkiem Spółki?


Stan faktyczny :


Postanowieniem sądu z dnia 16 lipca 2003r. Spółka jawna została postawiona w stan upadłości. W związku z czym zostały zamknięte księgi rachunkowe Spółki, sporządzono bilans i rachunek zysków i strat.

Od dnia ogłoszenia upadłości zarząd nad majątkiem Spółki przejął syndyk, który wyprzedaje majątek Spółki w celu pozyskania środków finansowych dla zaspokojenia jej zobowiązań.


Ocena prawna stanu faktycznego:


W myśl postanowień art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.

Dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub urząd skarbowy zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2 (art. 44 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 ustawy z 26.07.1991r.).

Do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również – jak wynika z zapisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy - przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku (art. 44 ust. 6 ww. ustawy), a w terminie do 30 kwietnia następnego roku zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (art. 45 ust. 1 ustawy z 26.07.1991r.).

W przedmiotowej sprawie postanowieniem Sądu z 16.07.2003r. w stan upadłości została postawiona spółka jawna, która – jak wynika z treści art. 22 par. 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.) – jest spółką osobową prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

W myśl art. 20 par. 1 ustawy z dnia 24 października 1934r. Prawo upadłościowe (Dz. U. z 1991r., nr 118, poz. 512 ze zm.) na skutek ogłoszenia upadłości upadły traci z mocy samego prawa zarząd oraz możność korzystania i rozporządzania majątkiem należącym do niego w dniu ogłoszenia upadłości, jak też nabytym w toku postępowania. Majątek ten stanowi masę upadłości.

Pozbawienie upadłego prawa do zarządzania oraz możności korzystania i rozporządzania majątkiem należącym do masy upadłości, nie pozbawia upadłego w stosunku do tej masy praw właścicielskich i obligacyjnych. Ogłoszenie upadłości nie wpływa także na zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych upadłego.

Jednakże, jak wynika z postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zasady te stosuje się odpowiednio do: rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Z powyższych przepisów wynika, że na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikami tego podatku są wspólnicy spółki jawnej, a nie sama spółka.

A zatem to na wspólniku spółki jawnej ciąży obowiązek składania deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku (PIT-5). Obowiązku tego nie zmienia fakt, że zarząd majątkiem Spółki jawnej, której wspólnikiem jest Podatnik, na skutek ogłoszenia upadłości tej Spółki zostaje powierzony syndykowi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj