Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
DP-423/24/2004
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP-423/24/2004
Data
2004.08.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dewizy
kurs waluty
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy wyceny walut na koncie dewizowym oraz ustalenia kosztu z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych w walutach obcych.


Przepis art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłoszonego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Środki pieniężne w walutach obcych wpływające na konto dewizowe podatnika wycenia się w zależności od źródła pochodzenia walut, i tak:

    1. w przypadku otrzymania walut, np. od kontrahenta, wartość środków oblicza się według kursu kupna walut z dnia ich otrzymania, ogłaszanego przez bank, z usług którego korzystał podatnik,
    2. w przypadku kupna walutwartość środków oblicza się według kursu sprzedaży walut z dnia ich kupna, ogłaszanego przez bank, z usług którego korzystał podatnik,

W zależności od tego z jakiego źródła pochodzą środki pieniężne w walutach obcych koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków pienięnych obliczyć możemy wg następujących wzorów:

    A. w przypadku otrzymania walut (np. od kontrahenta za sprzedany towar):

R = S-K,

gdzie:

R – koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych,

S – wartość środków w walutach obcych obliczona według kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty, ogłaszanego przez bank, z usług którego korzystał podatnik,

K – wartość środków w walutach obcych obliczona według kursu kupna walut z dnia ich otrzymania, ogłaszanego przez bank, z usług którego korzystał podatnik,

    B. w przypadku kupna walut:

R=S-S1,

gdzie:

R - koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych,

S – wartość środków w walutach obcych obliczona według kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty, ogłaszanego przez bank, z usług którego korzystał podatnik,

S1 – wartość środków w walutach obcych obliczona według kursu sprzedaży walut z dnia ich kupna, ogłaszanego przez bank, z usług którego korzystał podatnik.

Podobnie jak przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych również koszty z tego tytułu nie powstają jedynie wskutek samego posiadania walut i zmiany ich kursu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj