Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP1/443-183/03/ACz
z 22 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP1/443-183/03/ACz
Data
2004.01.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
faktura
faktura zbiorcza
własność


Pytanie podatnika
Spółka jest jednym z 11 współwłaścicieli nieruchomości, w której lokale mieszkalne i użytkowe przeznaczone są na wynajem. W celu optymalizacji procesu dokumentowania dokonywanych transakcji wszyscy współwłaściciele jako świadczący usługi najmu występują jako sprzedawcy na jednej fakturze. Podobnie dokumentowana jest czynność zakupu na potrzeby prowadzonej działalności – na fakturze VAT jako nabywcy widnieją wszyscy współwłaściciele, którzy wspólnie nabyli ten sam towar. Na podstawie umowy zawartej pomiędzy współwłaścicielami czynności sprawowania zarządu przedmiotową nieruchomością powierzone zostały jednemu z nich, jako zarządcy. Zgodnie z postanowieniami tej umowy oryginały faktur przechowywane są w siedzibie zarządcy, zaś pozostałym współwłaścicielom przekazywane są kopie faktur z zamieszczoną na nich adnotacją o miejscu przechowywania oryginału.
Czy fakt przechowywania oryginału faktur zakupu w siedzibie zarządcy upoważnionego do ich odbioru nie wyklucza możliwości odliczenia podatku naliczonego przez pozostałych współwłaścicieli?


Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 32 ust. 5 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm) Minister Finansów określił w drodze rozporządzenia między innymi zasady wystawiania faktur. Zgodnie z § 35 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) – faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży , z zastrzeżeniem § 37 , powinna zawierać co najmniej: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Treść powyższego przepisu nie wskazuje, iż nabywcą towaru może być jedynie jeden podmiot. Należy bowiem zauważyć, iż o ile jeden towar można nabyć za jedną cenę to jednak towar ten mogą kupić na współwłasność dwie osoby lub więcej (art. 195 kodeksu cywilnego). Istota współwłasności polega na tym, że każdy współwłaściciel ma jednakowe prawo do tej samej rzeczy, ograniczone jedynie takim samym prawem innych współwłaścicieli.

Fakt posiadania przez podatnika jedynie kopii faktury nie oznacza, że podstawą obniżenia podatku przez współnabywcę towaru nie był oryginał faktury VAT. Ciężar udowodnienia faktu istnienia oryginału faktury spoczywa na podatniku. Jeżeli więc w miejscu wskazanym przez podatnika nie byłoby oryginału albo jego posiadacz odmówiłby okazania dokumentu, organ podatkowy miałby podstawę do przyjęcia, że oryginał faktury nie istnieje, a podatnik dokonał odliczenia z kopii faktury czym naruszył zapis § 48 ust. 3 w/w rozporządzenia.

Wobec powyższego organ podatkowy stoi na stanowisku, iż obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT, gdzie nabywcą jest 11 podmiotów , które nabyły wspólnie ten sam towar przysługuje każdemu z nich w części odpowiadającej udziałowi we współwłasności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj