Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-68/13/AP
z 31 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 18 października 2012 r.), uzupełnionym w dniach 17, 22 i 29 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania od spółki komandytowej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, kwot pieniężnych związanych z zawartą z tą spółką „umową o przechowanie środków pieniężnych” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania od spółki komandytowej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, kwot pieniężnych związanych z zawartą z tą spółką „umową o przechowanie środków pieniężnych”. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 9 stycznia 2013 r. Znak: IBPP2/443-1075/12/IK, IBPBI/1/415-1293/12/AP wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 17, 22 i 29 stycznia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, a ponadto jest wspólnikiem spółki komandytowej. Spółka komandytowa prowadzi działalność gospodarczą na terenie różnych miejscowości w Polsce. Spółka komandytowa dokonuje częstych wpłat gotówkowych (utargu) na rachunek bankowy. Z powodu bardzo wysokich prowizji od wpłat gotówkowych spółka zamierza zawrzeć z Wnioskodawcą - osobą fizyczną prowadzącą jednoosobowo działalność gospodarczą, umowę o przechowanie środków pieniężnych, zgodnie z którą utarg spółki komandytowej będzie wpłacany na konto Wnioskodawcy, a On niezwłocznie po ich otrzymaniu będzie przekazywać je na rachunek spółki komandytowej, bez możliwości dysponowania tymi środkami. Działanie to ma na celu obniżenie kosztów działalności, gdyż Wnioskodawca prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą posiada rachunek w banku, który za wpłaty gotówkowe nie pobiera prowizji. Jednocześnie zgodnie z umową o przechowanie środków pieniężnych, Wnioskodawca będzie obciążać spółkę komandytową odpłatnością za usługi równe kosztom poniesionych przez Niego opłat bankowych oraz dodatkową opłatą manipulacyjną. Bank, w którym Wnioskodawca posiada rachunek bankowy, prowadzi internetowe rachunki bankowe dla osób fizycznych (konsumentów) i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Spółki prawa handlowego nie mogą prowadzić rachunków w tym banku, ponieważ bank ten nie świadczy usług bankowości internetowej dla tych podmiotów.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 17 stycznia 2013 r., wskazano:

  1. Szczegółowo zakresy prowadzonych przez Wnioskodawcę działalności gospodarczych – jednoosobowo oraz w formie spółki komandytowej. Przy czym, przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie jest m.in.:
    • pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD 64.19.Z),
    • pozostała finansowa działalność usługowa gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99.Z),
    • pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 66.19.Z).
  2. Konto będzie oprocentowane, odsetki będą naliczane miesięcznie, odsetki z konta Wnioskodawcy będą przekazywane na konto spółki komandytowej.
  3. Wpłacone pieniądze będą znajdować się na koncie zazwyczaj 1-2 dni, ale także przez okres weekendu (wpływy z piątku – przez sobotę i niedzielę), przez okres świąt, czy też urlop Właściciela rachunku bankowego. Odsetki będą w całości przekazywane na konto spółki komandytowej.
  4. Prowizje i opłaty bankowe są pobierane przez bank od Wnioskodawcy.


W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z przechowaniem środków pieniężnych spółki komandytowej na rachunku bankowym Wnioskodawcy powstaną inne przychody, niż te które są związane z obciążeniem tej spółki kwotą opłat bankowych oraz opłatą manipulacyjną?

(cześć pytania oznaczonego we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, w prowadzonej przez Niego jednoosobowej działalności gospodarczej powstaną jedynie przychody związane z obciążaniem spółki komandytowej kwotą w wysokości ponoszonych kosztów prowizji i opłaty manipulacyjnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Powyższy przepis wyłącza z przychodów z działalności gospodarczej kwoty zwrócone podatnikowi na pokrycie wydatków, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tej działalności. A contrario przychodem z działalności gospodarczej będą jednak kwoty zwrócone podatnikowi na porycie wydatków, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnienia wynika, że Wnioskodawca, jako osoba fizyczna prowadzi indywidualną działalność gospodarczą m.in. w zakresie pozostałego pośrednictwa pieniężnego (PKD 64.19.Z), pozostałej finansowej działalności usługowej gdzie indziej niesklasyfikowanej, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99.Z), pozostałej działalności wspomagającej usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 66.19.Z). Ponadto jest wspólnikiem spółki komandytowej. Spółka komandytowa dokonuje częstych wpłat gotówkowych (utargu) na rachunek bankowy. Z powodu bardzo wysokich prowizji od wpłat gotówkowych spółka zamierza zawrzeć z Wnioskodawcą - osobą fizyczną prowadzącą jednoosobowo działalność gospodarczą, umowę o przechowanie środków pieniężnych, zgodnie z którą środki pieniężne (utarg) spółki komandytowej będzie wpłacany na konto Wnioskodawcy, a On niezwłocznie po ich otrzymaniu będzie przekazywać je na rachunek spółki komandytowej, bez możliwości dysponowania tymi środkami. Działanie to ma na celu obniżenie kosztów działalności spółki komandytowej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, gdyż Wnioskodawca prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą posiada rachunek w banku, który za wpłaty gotówkowe nie pobiera prowizji. Jednocześnie zgodnie z umową o przechowanie środków pieniężnych Wnioskodawca będzie obciążać spółkę komandytową odpłatnością za usługi równe kosztom poniesionych przez Niego opłat bankowych oraz dodatkową opłatą manipulacyjną. Bank, w którym Wnioskodawca posiada rachunek bankowy, prowadzi internetowe rachunki bankowe dla osób fizycznych (konsumentów) i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Spółki prawa handlowego nie mogą prowadzić rachunków w tym banku, ponieważ bank ten nie świadczy usług bankowości internetowej dla tych podmiotów. Ww. konto bankowe, będzie oprocentowane, odsetki będą naliczane miesięcznie, odsetki z konta Wnioskodawcy będą przekazywane na konto spółki komandytowej. Wpłacone pieniądze będą znajdować się na koncie zazwyczaj 1-2 dni, ale także przez okres weekendu (wpływy z piątku – przez sobotę i niedzielę), przez okres świąt, czy też urlop Właściciela rachunku bankowego. Odsetki będą w całości przekazywane na konto spółki komandytowej. Natomiast prowizje i opłaty związane z prowadzeniem przedmiotowego rachunku są pobierane przez bank od Wnioskodawcy. Dodatkowa opłata manipulacyjna, o której mowa wyżej, będzie wynagrodzeniem Wnioskodawcy za przechowywanie środków pieniężnych spółki komandytowej na koncie bankowym.

Przechodząc do meritum, w pierwszej kolejności zaznaczyć należy, iż w interpretacji indywidualnej z dnia 31 stycznia 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-1293/12/AP wskazano, iż „(…) wydatki ponoszone w związku z korzystaniem z tego rachunku bankowego (tj. prowizja i opłaty bankowe), jako wydatki pośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą mogą zostać zaliczone do kosztów tej działalności (…)”. Tym samym w przedmiotowej sprawie, otrzymana od spółki komandytowej odpłatność za usługi równe poniesionym przez Wnioskodawcę opłatom związanym z prowadzeniem ww. rachunku bankowego, jako zwrot wydatków poniesionych z ww. tytułów, odpowiadających wydatkom zaliczonym do kosztów podatkowych, będzie stanowiła przychód z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Również opłata manipulacyjna, która jak wskazano w uzupełnieniu wniosku, będzie wynagrodzeniem za utrzymywanie środków pieniężnych spółki komandytowej na rachunku Wnioskodawcy, stanowić będzie przychód z prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowo działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie nadmienić należy, iż w pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj