Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-557/12-2/MZ
z 6 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-557/12-2/MZ
Data
2012.12.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
akcja
aktywa
certyfikat inwestycyjny
obligacje
podatek od czynności cywilnoprawnych
udział
Zamknięty Fundusz Inwestycyjny


Istota interpretacji
Czynność wpłaty w postaci wniesienia udziałów bądź akcji spółek kapitałowych lub obligacji w zamian za wydanie certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym, nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.



Wniosek ORD-IN 630 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30.10.2012 r. (data wpływu 31.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wpłaty w postaci wniesienia takich aktywów jak – udziały bądź akcje spółek kapitałowych lub obligacje w zamian za wydanie certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym - prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wpłaty w postaci wniesienia takich aktywów jak – udziały bądź akcje spółek kapitałowych lub obligacje w zamian za wydanie certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

V. jest spółką prawa holenderskiego będącą holenderskim rezydentem podatkowym (dalej: Spółka, Wnioskodawca). Wnioskodawca posiada oraz zamierza objąć certyfikaty inwestycyjne w funduszu inwestycyjnym zamkniętym z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Fundusz), działającym na podstawie przepisów ustawy z 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 ze zm., dalej: ustawa o funduszach inwestycyjnych). Fundusz jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym aktywów niepublicznych w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych.

W przyszłości uczestnikami Funduszu mogą zostać też inne podmioty.

Fundusz emituje niepubliczne certyfikaty inwestycyjne. Certyfikaty inwestycyjne są emitowanymi w serii papierami wartościowymi.

Zgodnie ze statutem Funduszu, Fundusz będzie emitował certyfikaty inwestycyjne do nabycia w drodze niepublicznego proponowania nabycia certyfikatów inwestycyjnych.

Planuje się, że Spółka obejmie dodatkowe certyfikaty inwestycyjne w zamian za wpłatę w postaci wniesienia do Funduszu aktywów - przykładowo - takich jak udziały i/lub akcje w spółkach kapitałowych (spółce kapitałowej) prawa polskiego (spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkach akcyjnych) lub zagranicznych spółkach kapitałowych (spółce kapitałowej) lub obligacje.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wpłata w postaci wniesienia takich aktywów jak - przykładowo - udziały bądź akcje spółek kapitałowych lub obligacje w zamian za wydanie certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym nie powoduje po stronie Wnioskodawcy obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC)...

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przedmiotowa transakcja nie stanowi czynności cywilnoprawnej podlegającej opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 UPCC, a zatem nie powoduje po jego stronie obowiązku zapłaty PCC.

Uzasadnienie stanowiska Spółki

Zgodnie z art. 1 ust. 1 UPCC, podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • umowa darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat i dopłat,
  • ustanowienie hipoteki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  • umowy depozytu nieprawidłowego,
  • umowy spółki.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 UPCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany wyżej wymienionych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Powszechnie przyjmuje się, że powyższy katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu PCC ma charakter zamknięty. W konsekwencji, dokonanie czynności cywilnoprawnej, która nie znajduje się w wymienionym katalogu nie rodzi obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PCC.

Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sadów administracyjnych (m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 stycznia 2008 r., sygn. I SA/GL 722/07; wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 października 2009 r., sygn. II FSK 870/08) oraz praktyce organów podatkowych (m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 marca 2010 r., znak IPPB2/436-517/09-2/MZ; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 lipca 2010r., znak IPPB2/436-201/10-3/AF).

Zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych, objecie certyfikatów inwestycyjnych co do zasady następuje w wyniku dokonania wpłat do funduszu w formie pieniężnej (art.7 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych). Zgodnie z art. 7 ust. 2 w związku z art. 7 ust. 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych jako wpłaty na objęcie certyfikatów inwestycyjnych do funduszu mogą być jednak również wniesione aktywa takie jak np. papiery wartościowe (np. akcje w spółkach akcyjnych) i/lub udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli ustawa lub statut tak stanowią.

Ponadto, stosownie do art. 128 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych statut funduszu inwestycyjnego może przewidywać dokonywanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne m.in. papierami wartościowymi, udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Objecie certyfikatów inwestycyjnych, tj. transakcja będąca przedmiotem niniejszego wniosku, nie została wprost wymieniona w zamkniętym katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu PCC.

W konsekwencji, aby uznać, że transakcja objęcia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za udziały/akcje wniesione do funduszu inwestycyjnego podlega PCC, należałoby ją zakwalifikować jako jedną z czynności wymienionych w zamkniętym katalogu w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC - w szczególności jako umowę sprzedaży, która potencjalnie może wydawać się najbardziej zbliżona do omawianej transakcji.

Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.; dalej: „KC”) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Stosownie do art. 555 KC przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio m.in. do sprzedaży praw majątkowych.

Z cywilnoprawnego punktu widzenia dokonanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne w formie niepieniężnej nie może być postrzegane jako sprzedaż aktywów, którymi pokryto wkład. Fundusz nie jest również właścicielem certyfikatów inwestycyjnych wydawanych inwestorom. Emisja certyfikatów nie czyni Funduszu właścicielem certyfikatów, które mogłyby być następnie sprzedane inwestorom lecz jest odrębną czynnością prawną.

Wpłata w postaci aktywów takich jak np. udziały lub akcje spółek kapitałowych do funduszu inwestycyjnego w zamian za jego certyfikaty inwestycyjne nie spełnia wszystkich essentialia negotii umowy sprzedaży, chociażby z uwagi na to, że certyfikaty inwestycyjne nie stanowią ceny w rozumieniu art. 535 KC, a podmioty uczestniczące w transakcji nie występują w roli kupującego i sprzedającego.

Mając zarazem na względzie zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu PCC i wskazanych w art. 1 ust. 1 pkt 1 UPCC, uznać należy, że zarówno czynności objęcia certyfikatów inwestycyjnych jak i dokonania wpłat na certyfikaty - i to niezależnie od tego, czy wpłaty mają formę pieniężną, czy też polegają na wniesieniu do funduszu papierów wartościowych, udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, nie podlegają opodatkowaniu PCC. Zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu PCC wyklucza objęcie jego zakresem jakiejkolwiek innej czynności, niewymienionej w nim wprost, nawet jeżeli łączyłaby ona w sobie pewne elementy kilku umów nazwanych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 UPCC.

Z uwagi na znaczne różnice między czynnościami sprzedaży a czynnością wniesienia udziałów/papierów wartościowych do funduszu w zamian za certyfikaty inwestycyjne (w szczególności ze względu na inne cele przyświecające tym czynnościom), jak również z uwagi na fakt odrębnego uregulowania przedmiotowej transakcji w ustawie o funduszach inwestycyjnych, które podkreśla jej specyficzny charakter prawny i funkcję ekonomiczną, przedmiotową transakcję należałoby zaklasyfikować jako odrębną czynność nie stanowiącą żadnej z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 UPCC.

Stanowisko takie potwierdza praktyka organów podatkowych. Dla przykładu w interpretacji indywidualnej z dnia 5 czerwca 2012 r. (znak IPPB2/436-172/12-3/AF) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że „wydanie certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym w zamian za wpłatę w postaci wniesienia udziałów bądź akcji spółek kapitałowych nie należy do katalogu czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynności tego typu nie można również zaklasyfikować jako umowy sprzedaży wymienionej w tym katalogu. A zatem przedstawiona we wniosku transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych” (podobnie: m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 czerwca 2012 r., znak IPPB2/436-170/12-3/AF; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2012 r., znak IPPB2/436-92/12-2/MZ; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2012 r., znak IPPB2/436-95/12-2/MZ; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 października 2010 r., znak IPPB2/436-249/10-4/AF, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 stycznia 2010 r., znak IPPB2/436-452/09-2/AF; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 marca 2010 r., znak IPPB2/436-517/09-2/MZ; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 lipca 2010 r., znak IPPB2/436 -201/10-3/AF).

Z uwagi na to, że Fundusz nie jest ani spółką kapitałową ani spółką osobową, nie ulega też wątpliwości, że będąca przedmiotem niniejszego wniosku transakcja nie jest też umową spółki lub jej zmiany, o której mowa odpowiednio w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 3 pkt 2 w związku z art. 1a pkt 2 ustawy o PCC.

Ze względu na powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że transakcja będąca przedmiotem wniosku nie podlega opodatkowaniu PCC i nie rodzi po stronie Spółki obowiązku zapłaty PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki;

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

W myśl przepisu art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę, przy czym stosownie do art. 555 ww. ustawy przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

Stosownie do zapisu art. 128 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych statut funduszu inwestycyjnego zamkniętego może przewidywać dokonywanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne m.in. papierami wartościowymi, udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż V. jest spółką prawa holenderskiego będącą holenderskim rezydentem podatkowym (dalej; Spółka, Wnioskodawca). Wnioskodawca posiada oraz zamierza objąć certyfikaty inwestycyjne w funduszu inwestycyjnym zamkniętym z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Fundusz), działającym na podstawie przepisów ustawy z 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 ze zm., dalej: ustawa o funduszach inwestycyjnych). Fundusz jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym aktywów niepublicznych w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych. W przyszłości uczestnikami Funduszu mogą zostać też inne podmioty. Fundusz emituje niepubliczne certyfikaty inwestycyjne. Certyfikaty inwestycyjne są emitowanymi w serii papierami wartościowymi. Zgodnie ze statutem Funduszu, Fundusz będzie emitował certyfikaty inwestycyjne do nabycia w drodze niepublicznego proponowania nabycia certyfikatów inwestycyjnych. Planuje się, że Spółka obejmie dodatkowe certyfikaty inwestycyjne w zamian za wpłatę w postaci wniesienia do Funduszu aktywów - przykładowo - takich jak udziały i/lub akcje w spółkach kapitałowych (spółce kapitałowej) prawa polskiego (spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkach akcyjnych) lub zagranicznych spółkach kapitałowych (spółce kapitałowej) lub obligacje.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż czynność wpłaty w postaci wniesienia udziałów bądź akcji spółek kapitałowych lub obligacji w zamian za wydanie certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym, nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj