Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-117/13-2/AJ
z 2 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31.01.2013 r. (data wpływu 11.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • rozpoznania przychodu w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci Oddziału – jest prawidłowe,
  • prawa Polski do opodatkowania przychodu związanego z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci Oddziału – jest prawidłowe,
  • opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziałów objętych za aport – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 11 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci Oddziału, prawa Polski do opodatkowania przychodu związanego z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci Oddziału oraz opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziałów objętych za aport.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka jest przedsiębiorcą, będącym polskim rezydentem podatkowym, prowadzącym działalność gospodarczą in. in. w zakresie działalności finansowej, w tym działalności pożyczkowej polegającej na finansowaniu działalności innych przedsiębiorstw oraz zaciąganiu zobowiązań od innych podmiotów. Działalność finansowa Spółki jest prowadzona i zarządzana głównie przez oddział Spółki z siedzibą w Szwajcarii (dalej: „Oddział”).

Charakter prawny Oddziału odpowiada definicji zawartej w art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r., Nr 220, poz. 1247 ze zm.), a mianowicie jest to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywanej przez Spółkę poza głównym miejscem wykonywania działalności. Zgodnie z tą definicją, Oddział, stanowiąc jednostkę wyodrębnioną organizacyjnie, nie posiada jednak odrębnej od Spółki osobowości prawnej.

Jednocześnie Oddział spełnia wymogi definicji zakładu w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397, ze zm., dalej: „updop”) oraz art. 5 ust. 1 Konwencji z dnia 2 września 1991 r. między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r., Nr 22, poz. 92) zmienionej Protokołem sporządzonym w Warszawie dnia 20 kwietnia 2010 r. (Dz. U. z 2011 r., Nr 255, poz. 1533), dalej: „Umowa ze Szwajcarią”). Oddział jest stałą placówką położoną na terytorium innego państwa (Szwajcarii) za pośrednictwem której Spółka prowadzi część swojej działalności.


Działalność finansowa Spółki prowadzona w ramach Oddziału, co do zasady, skierowana jest do podmiotów powiązanych Spółki. Niemniej jednak, Spółka może podejmować tę działalność również w stosunku do podmiotów niepowiązanych.


W związku z prowadzoną działalnością finansową, majątek Oddziału obecnie składa się m.in. z umów pożyczek, pierwotnie zawartych pomiędzy innymi spółkami z grupy. Aktywa te zostały wniesione aportem do Spółki i alokowane do Oddziału.


Obecnie Spółka planuje przenieść w całości działalność Oddziału do innej spółki z siedzibą w Szwajcarii (dalej: „Spółka Otrzymująca”) w drodze wkładu niepieniężnego. Przeniesienie działalności będzie dokonane z zachowaniem wymogów formalnych przewidzianych przez przepisy prawne i umowę Spółki (w szczególności poprzez odpowiednie uchwały podjęte przez właściwe organy Spółki).

Przeniesione składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania związane z działalnością Oddziału, na moment transakcji będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej także: „ZCP”) w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop i będą obejmowały m.in.:

  • Aktywa:

    • środki pieniężne na rachunkach bankowych,
    • należności wynikające z umów pożyczek;
    • obligacje dyskontowe;
    • umowy zawarte przez Oddział.

  • Zobowiązania:

    • naliczone koszty wynagrodzeń (dotyczące przenoszonych pracowników);
    • zobowiązania wynikające z umów najmu składników majątkowych, z których korzysta Oddział
    • zobowiązania wynikające z umów zawartych przez Oddział.


Oddział nie posiada na własność żadnych nieruchomości. Oddział prowadzi działalność w wynajmowanym do tego celu biurze. Prawo do korzystania z powierzchni biurowej wynika z umowy podnajmu, której stroną jest Spółka działająca poprzez Oddział. W ramach aportu na Spółkę Otrzymująca zostaną przeniesione prawa związane z wynajmowaną powierzchnią. Po przeniesieniu biznesu przewiduje się, że Oddział w celu zachowania ciągłości działalności, będzie sprawował nowe funkcje w tym samym miejscu.

Ponadto, w ramach planowanej restrukturyzacji pracownik obecnie przypisany do Oddziału i osoba oddelegowana do Oddziału, zostaną przeniesieni do Spółki Otrzymującej. W związku z powyższym, Spółka Otrzymująca stanie się w miejsce Spółki stroną stosunku pracy z pracownikiem przypisanym obecnie do działalności Oddziału oraz stroną umowy oddelegowania.

Jak wynika z powyższego, Oddział na moment aportu będzie stanowił zorganizowany zespół składników majątkowych i niemajątkowych zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności. Ponadto, Oddział jako jednostka zarejestrowana w KRS spełnia wymogi wyodrębnienia organizacyjnego. Oddział prowadząc działalność finansową Spółki w ramach zarządzenia należnościami i zobowiązaniami z tytułu pożyczek spełnia także wymóg wyodrębnienia funkcjonalnego, gdyż już obecnie tworzy na tyle samodzielnie działającą część, że można by go było uznać za samodzielnie działające przedsiębiorstwo. Zatem, przejęcie w ramach aportu działalności finansowej Oddziału przez Spółkę Otrzymującą umożliwi jej prowadzenie działalności dotychczas prowadzonej przez Oddział.


Dla Oddziału prowadzone są odrębne księgi rachunkowe. Księgi rachunkowe Oddziału są prowadzone w walucie obcej (innej niż złoty polski). Oddział sporządza własny bilans oraz rachunek zysków i strat.


W zamian za wkład niepieniężny w postaci ZCP, Spółka otrzyma udziały Spółki Otrzymującej, które zostaną alokowane do Oddziału. Udziały Spółki Otrzymującej mogą w przyszłości być przedmiotem sprzedaży lub aportu do innej spółki z grupy, jednostki powiązanej ze Spółką. W takim przypadku Oddział poniesie odpowiednie koszty związane z transakcją.

Podsumowując, na skutek aportu Spółka Otrzymująca przejmie działalność finansową prowadzoną przez Oddział. Natomiast Oddział będzie prowadził działalność holdingową.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny, Spółka pyta czy prawidłowe jest stanowisko Spółki zgodnie z którym:

  1. wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Spółkę w zamian za wniesienie do Spółki Otrzymującej opisanego powyżej wkładu niepieniężnego w postaci Oddziału, nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu podatkowego w momencie wniesienia wkładu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, bowiem Oddział będzie stanowił na moment wniesienia zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop;
  2. niezależnie od klasyfikacji przedmiotu wkładu niepieniężnego, opisana transakcja wniesienia przez Spółkę aportem działalności Oddziału będzie neutralna na gruncie updop dla Spółki. Transakcja spowoduje bowiem powstanie przychodu, który jednak dla celów podatkowych będzie stanowił zysk z przeniesienia własności majątku ruchomego alokowanego do Oddziału (art. 13 ust. 2 Umowy ze Szwajcarią). Tym samym dochód uzyskany przez Spółkę z tytułu opisanej transakcji będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania w Polsce zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 updop w związku z art. 13 ust. 2 oraz art. 23 ust. 1 lit. a) Umowy ze Szwajcarią;
  3. dochód ze sprzedaży udziałów Spółki Otrzymującej objętych przez Spółkę w zamian za aport i alokowanych do Oddziału będzie stanowił zysk z przeniesienia własności części majątku zakładu tj. Oddziału (art. 13 ust. 2 Umowy ze Szwajcarią). Tym samym dochód uzyskany przez Spółkę z tytułu sprzedaży udziałów Spółki Otrzymującej będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania w Polsce zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 updop w związku z art. 13 ust. 2 oraz art. 23 ust. 1 lit. a) Umowy ze Szwajcarią.

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Zdaniem Spółki, wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Spółkę od Spółki Otrzymującej w zamian za wkład niepieniężny w postaci Oddziału nie będzie stanowić dla Spółki przychodu do opodatkowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, bowiem Oddział będzie stanowił na moment transakcji zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop.
  2. Niezależnie od powyższego, Oddział założony przez Spółkę, usytuowany na terytorium Szwajcarii stanowi zakład w rozumieniu art. 4 pkt 11 updop oraz art. 5 ust. 1 Umowy ze Szwajcarią. W konsekwencji, w wyniku transakcji wniesienia przez Spółkę aportem działalności Oddziału w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki Otrzymującej w zamian za udziały Spółki Otrzymującej powstanie przychód, który dla celów podatkowych będzie stanowił zysk z przeniesienia własności majątku ruchomego alokowanego do Oddziału (art. 13 ust. 2 Umowy ze Szwajcarią). Tym samym dochód uzyskany przez Spółkę z tytułu opisanej transakcji będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania w Polsce zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 updop w związku z art. 13 ust. 2 oraz art. 23 ust. 1 lit. a) Umowy ze Szwajcarią.
  3. Z kolei, w przypadku sprzedaży udziałów Spółki Otrzymującej objętych przez Spółkę alokowanych do Oddziału, dla Spółki powstanie dochód kwalifikowany jako zysk z przeniesienia własności majątku ruchomego alokowanego do Oddziału (art. 13 ust. 2 Umowy ze Szwajcarią). Tym samym dochód uzyskany przez Spółkę z tytułu sprzedaży udziałów Spółki Otrzymującej będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania w Polsce zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 updop w związku z art. 13 ust. 2 oraz art. 23 ust. 1 lit. a) Umowy ze Szwajcarią.

Uzasadnienie stanowiska Spółki


Ad. 1


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 updop stosuje się odpowiednio. A contrario, wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie stanowi przychodu. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, z uwagi na fakt, że Oddział na moment transakcji będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop wartość udziałów objętych przez Spółkę w Spółce Otrzymującej w zamian za wkład niepieniężny w postaci Oddziału nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu do opodatkowania. W szczególności Oddział na moment transakcji będzie spełniał wymogi przewidziane przez updop dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa w następujący sposób: Oddział będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, cechujący się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym w ramach. Ponadto, Oddział jest już obecnie jednostką przeznaczoną do realizacji określonych zadań gospodarczych tj. zarządzania działalnością finansową Spółki i mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Powyższe stanowisko, co do neutralności na gruncie updop transakcji aportu dla spółki zbywającej znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, m.in. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 października 2011 r., sygn. IBPBI/2/423-946/11/AP, interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lutego 2009 r., sygn. IPPB5/423-165/08-6/MB, interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 maja 2009 r., sygn. ITPB3/423-98b/09/AM.


Ad. 2


Spółka zaznacza jednocześnie, że niezależnie od powyższego, w jej indywidualnej sprawie wkład niepieniężny do Spółki Otrzymującej nie będzie skutkował dla Spółki powstaniem przychodu (bez względu na fakt, czy przenoszone składniki majątku będą stanowiły ZCP), gdyż wartość otrzymanych w zamian za aport udziały jako zysk z przeniesienia własności majątku ruchomego alokowanego do Oddziału będzie podlegała opodatkowaniu w Szwajcarii (zgodnie z art. 13 ust. 2 Umowy ze Szwajcarią).

Zgodnie z updop, wolne od podatku są dochody osiągane przez polskich rezydentów podatkowych poza terytorium Polski, jeżeli urnowa międzynarodowa, której stroną jest Polska tak stanowi (art. 17 ust. 1 pkt 3 updop). W przedmiotowej sprawie do dochodów Spółki uzyskiwanych za pośrednictwem Oddziału zastosowanie znajduje Umowa ze Szwajcarią. Artykuł 7 ust. 1 Umowy ze Szwajcarią ustanawia generalną zasadę opodatkowania zysków osiąganych przez przedsiębiorstwo mające siedzibę na terytorium jednego umawiającego się państwa w drugim umawiającym się państwie. Stosownie do tego przepisu: „Zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność tu drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane tu drugim Państwie, jednak tylko tu takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.”

Jednocześnie jednak, w przypadku gdy w zyskach mieszczą się dochody, które zostały odrębnie uregulowane w innych artykułach Umowy ze Szwajcarią, postanowienia innych artykułów nie będą naruszane przez postanowienia art. 7 (art. 7 ust. 7 Umowy ze Szwajcarią). Zatem, art. 7 Umowy ze Szwajcarią znajdzie zastosowanie w przypadku, gdy dany dochód nie został zakwalifikowany jako dochód objęty postanowieniami szczególnymi.


W ocenie Spółki otrzymane w zamian za aport udziały stanowią zysk z przeniesienia własności majątku uregulowany w art. 13 Umowy ze Szwajcarią, stanowiący regulację specjalną w stosunku do art. 7 Umowy ze Szwajcarią. Zgodnie z komentarzem do Modelowej Konwencji OECD, artykuł 13 Konwencji Modelowej nie zawiera dokładnej definicji określenia zysków z majątku. Komentarz wskazuje jednak, że wyrazy „przeniesienie własności majątku” są użyte w celu objęcia nimi m.in. przekazania spółce w zamian za akcje (pkt 5 Komentarza do artykułu 13). W konsekwencji skutki podatkowe wniesienia aportu wymagają ustalenia wprost na podstawie art. 13 Umowy ze Szwajcarią.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 Umowy ze Szwajcarią zyski z przeniesienia majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie, łącznie z zyskami uzyskanymi z przeniesienia własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem) lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Powyższe oznacza, że w przedmiotowej sprawie, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Oddziału w zamian za udziały Spółki Otrzymującej będzie traktowane jako zysk z przeniesienia majątku ruchomego. Z uwagi na fakt, że Oddział stanowi zakład Spółki w Szwajcarii, zyski z przeniesienia działalności Oddziału mogą być opodatkowane zarówno w Polsce jak i w Szwajcarii.

W celu eliminacji podwójnego opodatkowania, art. 23 ust. 1 lit. a) Umowy ze Szwajcarią przewiduje zastosowanie metody wyłączenia: „Podwójnego opodatkowania unikać się będzie tu następujący sposób:

  1. w Polsce:

    1. jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany tu Szwajcarii, to Polska zwolni, z uwzględnieniem postanowień zawartych pod literą b), taki dochód lub majątek od opodatkowania, z tym jednak, że przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby może zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania tu powyższy sposób nie był w taki właśnie sposób zwolniony od opodatkowania”.


Powyższe oznacza, że Polska warunkuje zwolnienie przedmiotowych zysków od możliwości opodatkowania zysków w Szwajcarii. W konsekwencji, w wyniku zastosowania metody wyłączenia, zyski Spółki z przeniesienia Oddziału, które na gruncie Umowy ze Szwajcarią mogą być opodatkowane w Szwajcarii (art. 13 ust. 2 Umowy ze Szwajcarią) będą w Polsce zwolnione z opodatkowania.


Ad. 3


W przyszłości Spółka planuje sprzedaż udziałów Spółki Otrzymującej objętych w wyniku aportu i alokowanych do Oddziału.


W ocenie Spółki dochód ze sprzedaży udziałów, analogicznie do dochodu z wniesienia wkładu niepieniężnego w zamian za udziały, należy zakwalifikować jako zysk z przeniesienia własności majątku uregulowany w art. 13 Umowy ze Szwajcarią, na co wskazuje także komentarz do Modelowej Konwencji OECD (pkt 5 Komentarza do artykułu 13: „wyrazy „przeniesienie własności majątku” są użyte w celu objęcia nimi szczególnie zysków z majątku pochodzących ze sprzedaży”). W konsekwencji skutki podatkowe sprzedaży udziałów alokowanych do Oddziału wymagają ustalenia wprost na podstawie art. 13 Umowy ze Szwajcarią.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 Umowy ze Szwajcarią dochód ze sprzedaży przedmiotowych udziałów alokowanych do Oddziału będzie stanowił zysk z przeniesienia własności części majątku zakładu, który może być opodatkowany w Szwajcarii. Tym samym, w wyniku zastosowania metody unikania podwójnego opodatkowania tj. metody wyłączenia (art. 23 ust. 1 lit. a) Umowy ze Szwajcarią), dochód ten będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce.


Podsumowanie stanowiska Wnioskodawcy


W związku z powyższym, w ocenie Spółki, wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Spółkę od Spółki Otrzymującej w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie stanowić dla Spółki przychodu do opodatkowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 updop.

Niezależnie jednak od powyższego, ewentualny przychód powstały na transakcji wniesienia przez Spółkę aportem działalności Oddziału do Spółki Otrzymującej w zamian za udziały Spółki Otrzymującej, dla celów podatkowych będzie stanowił zysk z przeniesienia własności majątku ruchomego alokowanego do Oddziału (art. 13 ust. 2 Umowy ze Szwajcarią). Tym samym dochód uzyskany przez Spółkę z tytułu opisanej transakcji nie podlegał opodatkowaniu w Polsce zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 updop w związku z art. 13 ust. 2 oraz art. 23 ust. 1 lit. a) Umowy ze Szwajcarią.

Zyski z tytułu sprzedaży udziałów Spółki Otrzymującej objętych przez Spółkę w wyniku aportu i alokowanych do Oddziału również będą stanowiły dla Spółki zysk z przeniesienia własności części majątku ruchomego zakładu tj. Oddziału (art. 13 ust. 2 Umowy ze Szwajcarią). Oznacza to, że dochód uzyskany przez Spółkę z tytułu sprzedaży udziałów Spółki Otrzymującej będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania w Polsce zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 updop w związku z art. 13 ust. 2 oraz art. 23 ust. 1 lit. a) Umowy ze Szwajcarią.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie pytań oznaczonych nr 1-3 uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj