Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-1/4510-42/15/DW
z 15 października 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 lipca 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 6 sierpnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych wyodrębnienia ze spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych wyodrębnienia ze spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką kapitałową prawa polskiego, która podlega (i na moment opisanego zdarzenia przyszłego będzie podlegać) w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca jest w Polsce zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku VAT. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest produkcja i dystrybucja etykiet, drukarek kodów kreskowych, oprogramowania, akcesoriów i materiałów eksploatacyjnych oraz dostawa serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Spółka oferuje kompletne rozwiązania dla rożnych branż dzięki integracji sprzętu, oprogramowania, dostaw materiałów eksploatacyjnych oraz usług serwisowych. Planowane jest przeprowadzenie restrukturyzacji działalności Spółki (stanowiącej część i efekt globalnej restrukturyzacji grupy kapitałowej („Grupa”) do której Wnioskodawca należy), poprzez jej podział („Podział”) w wyniku którego funkcjonować będą dwa podmioty - podmiot zajmujący się wyłącznie działalnością produkcyjną („X Produkcja”) oraz podmiot zajmujący się wyłącznie działalnością sprzedażową („X Sprzedaż”). W wyniku Podziału X Sprzedaż przeniesiona zostanie do innej spółki kapitałowej prawa polskiego, podczas gdy X Produkcja pozostanie w ramach obecnej struktury Spółki.

Przeprowadzenie opisanej wyżej reorganizacji umożliwi Grupie przejrzyste wyodrębnienie poszczególnych rodzajów działalności biznesowej i specjalizację w danych obszarach świadczenia usług. Rozwiązanie takie przyczyni się bezpośrednio do zwiększenia efektywności działalności Grupy, a w szczególności samej Spółki.

Wnioskodawca zwraca uwagę, że już na moment obecny X Produkcja i X Sprzedaż stanowią w ramach struktury Wnioskodawcy odrębne działalności. W szczególności, działalność produkcyjna i sprzedażowa wyodrębniona jest w strukturze Spółki w sposób organizacyjny, finansowy i funkcjonalny. Po podziale Spółki, odrębność organizacyjna, finansowa i funkcjonalna w odniesieniu do X Produkcja i X Sprzedaż zostanie zachowana.

1.Wyodrębnienie organizacyjne.

Zarówno X Produkcja jak i X Sprzedaż są i będą na moment Podziału wyposażone we wszystkie niezbędne składniki materialne i niematerialne potrzebne do prowadzenia działalności produkcyjnej/ sprzedażowej, obejmujące w szczególności:

1.w przypadku X Produkcja:

  • aktywa trwałe (m.in. środki trwałe takie jak maszyny i urządzenia do produkcji, wartości niematerialne i prawne);
  • kontakty biznesowe, specjalistyczną wiedzę na temat produkcji produktów oferowanych przez Spółkę;
  • zapasy;
  • umowy handlowe w zakresie produkcji;
  • środki pieniężne i należności;
  • zobowiązania (np. z rozliczeń z dostawcami, z tytułu czynszu najmu).
  • przyporządkowanych pracowników;

2.w przypadku X Sprzedaż:

  • aktywa trwałe (m.in. sprzęt IT, samochody);
  • kontakty biznesowe, specjalistyczną wiedzę na temat sprzedaży produktów i usług oraz historii współpracy z klientami („baza kliencka”);
  • środki pieniężne i należności związane ze sprzedażą produktów i usług;
  • zobowiązania związane ze sprzedażą towarów i usług, w tym zobowiązania kontrahentów oraz wobec pracowników przypisanych do tej części biznesu
  • przyporządkowanych pracowników.

X Produkcja i X Sprzedaż są odrębnymi obszarami działalności w strukturze Spółki. Istniejące wyodrębnienie faktyczne X Produkcja i X Sprzedaż wynika bezpośrednio z odrębnego charakteru przedmiotu działalności oraz wykonywanych w ramach nich funkcji i zadań. W efekcie, struktury funkcjonowania X Produkcja i X Sprzedaż są obecnie i będą po Podziale niezależne od siebie.

X Produkcja i X Sprzedaż korzystają w związku z prowadzoną działalnością ze wsparcia księgowego, kadrowego i prawnego (tzw. back-up office) w ramach wewnętrznej struktury Spółki. W związku z Podziałem Spółki, funkcje back-up office i związani z tym pracownicy pozostaną w X Produkcja, natomiast wsparcie back-up office dla X Sprzedaż po Podziale świadczone będzie na podstawie odrębnej umowy przez X Produkcja bezpośrednio na rzecz X Sprzedaż. Umowa w tym zakresie będzie obowiązywała od momentu Podziału, co zapewni niezakłócone funkcjonowanie X Sprzedaż od samego początku po Podziale.

Jednocześnie umowa najmu powierzchni, w której obecnie Wnioskodawca prowadzi obie działalności zostanie (z uwagi na praktyczne przeszkody w podzieleniu tej umowy) przeniesiona w wyniku planowanego Podziału do X Produkcja, przy czym jednocześnie X Sprzedaż zawrze umowę podnajmu z X Produkcja w zakresie powierzchni, z jakiej korzystać faktycznie będzie po Podziale X Sprzedaż. W konsekwencji od daty Podziału w obu spółkach (X Produkcja i X Sprzedaż) zapewnione będą warunki lokalowe do niezakłóconego kontynuowania działalności gospodarczej.

2.Wyodrębnienie finansowe.

Istniejące obecnie wyodrębnienie finansowe X Produkcja i X Sprzedaż daje możliwość bezpośredniego alokowania do poszczególnych biznesów związanych z nimi przychodów i kosztów (poprzez wykorzystanie tzw. centrów przychodowych i kosztowych). Do każdego z biznesów możliwe jest również przypisanie określonych składników majątkowych. Stosowane przez Spółkę narzędzia kontrolingowe pozwalają również na identyfikację i przyporządkowanie do każdego z biznesów należności związanych z tymi biznesami jak również zobowiązań. Na moment Podziału przypisane do każdego z biznesów należności i zobowiązania zostaną odpowiednio alokowane do X Produkcja i X Sprzedaż zgodnie z ich przedmiotem. Dla X Produkcja i X Sprzedaż tworzone są obecnie oddzielne plany biznesowe.

Na dzień złożenia wniosku dla X Produkcja i X Sprzedaż prowadzony jest jeden rachunek zysków i strat oraz bilans. Niemniej jednak możliwe jest sporządzenie dla celów zarządczych rachunku zysków i strat oraz bilansu dla każdego z biznesów (tj. X Produkcja i X Sprzedaż) odrębnie.

Na ww. moment, obydwa biznesy korzystają z jednego rachunku bankowego, natomiast Wnioskodawca jest w stanie za pomocą narzędzi księgowych przypisać do każdego z biznesów przynależną mu gotówkę.

3.Przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne).

W strukturze organizacyjnej Spółki wyodrębniony jest obszar X Produkcja i X Sprzedaż. Zarówno X Produkcja jak i X Sprzedaż ma przyporządkowany do siebie zespół pracowników, którzy wykonują poszczególne funkcje dotyczące działalności podstawowej tych biznesów.

Wnioskodawca zaznacza, że działalność X Sprzedaż obejmuje wyłącznie funkcje sprzedażowe (produkty i usługi), natomiast nie pełni jakichkolwiek funkcji w zakresie produkcji etykiet, drukarek kodów kreskowych, oprogramowania, akcesoriów i materiałów eksploatacyjnych oraz serwisu, które przynależą wyłącznie do X Produkcja. Natomiast X Produkcja nie pełni jakichkolwiek funkcji sprzedażowych. Zatem, oba biznesy stanowią organizacyjnie i finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych i właściwych sobie zadań gospodarczych, wystarczających do utworzenia odrębnego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność operacyjną, z uwagi na fakt, że swoim zakresem obejmują:

1.W przypadku X Produkcja:

  • aktywa trwałe (m.in. środki trwałe takie jak maszyny i urządzenia do produkcji, wartości niematerialne i prawne);
  • kontakty biznesowe,
  • specjalistyczną wiedzę na temat produkcji produktów oferowanych przez Spółkę;
  • zapasy;
  • umowy handlowe w zakresie produkcji;
  • środki pieniężne i należności;
  • zobowiązania (np. z rozliczeń z dostawcami, z tytułu czynszu najmu).
  • do X Produkcja przyporządkowani są pracownicy.

2.W przypadku X Sprzedaż:

  • aktywa trwałe (m.in. sprzęt IT, samochody);
  • kontakty biznesowe,
  • specjalistyczną wiedzę na temat sprzedaży produktów i usług oraz historii współpracy z klientami („baza kliencka”);
  • środki pieniężne i należności związane ze sprzedażą produktów i usług;
  • zobowiązania związane ze sprzedażą towarów i usług, w tym zobowiązania kontrahentów oraz wobec pracowników przypisanych do tej części biznesu.

Zarówno X Produkcja jak i X Sprzedaż dysponują i będą dysponować na moment Podziału pracownikami oraz wszystkimi wskazanymi wyżej składnikami materialnymi i niematerialnymi przydzielonymi tym biznesom, co pozwoli w praktyce na prowadzenie działalności przez X Produkcja i X Sprzedaż w sposób tożsamy jak czyniła to dotychczas Spółka oraz jakby czynił to niezależny przedsiębiorca.

W rezultacie Podziału, wyodrębnienie X Produkcja i X Sprzedaż, jako odrębnych struktur (obejmujących odpowiednie zespoły powiązanych ze sobą składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia odrębnych działalności gospodarczych), ma na calu zapewnienie kontynuacji działalności skupionych obecnie w ramach jednej struktury Spółki poprzez dwa niezależne od siebie podmioty, tj. X Produkcja i X Sprzedaż

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy X Produkcja i X Sprzedaż stanowić będą w dacie Podziału zorganizowane części przedsiębiorstwa („ZCP”) w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop, a w konsekwencji Podział Spółki nie będzie skutkował powstaniem po jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, X Produkcja i X Sprzedaż stanowić będą w dacie Podziału ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., winno być: t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm. dalej: „updop”) , a w konsekwencji Podział Spółki nie będzie skutkował powstaniem po jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z definicją, zawartą w art. 4a pkt 4 updop, ZCP jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem na gruncie przytoczonej ustawy podatkowej mamy do czynienia z ZCP, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.

W związku z tym, że ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób spełnienie powyższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest indywidualne rozpatrzenie każdego z przypadków.

W dotychczasowych poglądach organów podatkowych wielokrotnie zostało podkreślone, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby ZCP stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Przykładowo argumenty takie wskazał:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej wydanej 7 marca 2013 r., Znak: ILPP5/443-61/12-4/PG, tj.: nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, iż dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej 8 stycznia 2014 r., Znak: IPPPl/443-1296/13-2/IGo, tj.: zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej wydanej 2 stycznia 2014 r., Znak: IPTPP2/443-847/13-2/KW i w interpretacji indywidualnej wydanej 22 listopada 2013 r., Znak:. IPTPP2/443-708/13-2/JN tj.: aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej wydanej 9 maja 2011 r., Znak IBPP3/443-118/11/PH, tj.: zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą, więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Wnioskodawca podkreśla, iż należności i zobowiązania dotyczące działalności Spółki zostaną odpowiednio alokowane ze względu na ich przedmiot - odpowiednio do X Produkcja i X Sprzedaż.

Zdaniem Wnioskodawcy, aby uznać, że mamy do czynienia z ZCP, nie jest wymagane, aby w ramach podziału na podmiot wydzielany przeszły wszystkie należności i zobowiązania wchodzące w skład danej jednostki. Naczelny Sąd Administracyjny („NSA”) w wyroku z 27 marca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1896/11), stwierdził, że w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie muszą wchodzić wszelkie zobowiązania przedsiębiorstwa. Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika bowiem jedynie, że zespół składników materialnych i niematerialnych musi być na tyle zorganizowany i kompletny, aby mógł funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo, prowadzące określony rodzaj działalności gospodarczej. Z tych względów nie ma podstaw do uznania, że co do zasady utraci on tę samodzielność poprzez wyłączenie ze składników majątkowych niektórych zobowiązań. Analogiczne stanowisko zajął NSA w wyroku z 20 marca 2012 r. (sygn. akt I FSK 815/11) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 lutego 2014 r., Znak: IBPP4/443-605/13/LG, w której powołując się na ten wyrok stwierdził, że nie ma podstaw do przyjęcia, iż przeniesienie zobowiązań (długów, wierzytelności) jest tą okolicznością, która decyduje bądź współdecyduje o możliwości wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (wyrok NSA z dnia 20 marca 2012 r., sygn. akt I FSK 815/11). Nawet więc jeśli zobowiązania i należności nie zostaną przeniesione, nie oznacza, to, że zbywana masa majątkowa nie może być uznana za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W ocenie Wnioskodawcy, zarówno X Produkcja jak i X Sprzedaż stanowią i na moment dokonania Podziału będą stanowiły ZCP, ponieważ będą spełniać ww. przesłanki.

Ad. 1. Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Nie ulega również żadnej wątpliwości, że X Produkcja i X Sprzedaż stanowią i będą stanowić na moment Podziału odrębne zespoły składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, X Sprzedaż i X Produkcja na moment Podziału będą wyposażone w niezbędne składniki materialne i niematerialne potrzebne do prowadzenia działalności w zakresie przydzielonych im funkcji obejmujące w szczególności:

W przypadku X Produkcja:

  • aktywa trwałe (m.in. środki trwałe takie jak maszyny i urządzenia do produkcji, wartości niematerialne i prawne);
  • kontakty biznesowe, specjalistyczną wiedzę na temat produkcji produktów oferowanych przez Spółkę;
  • zapasy;
  • umowy handlowe w zakresie produkcji;
  • środki pieniężne i należności;
  • zobowiązania (np. z rozliczeń z dostawcami, z tytułu czynszu najmu).

Do X Produkcja przyporządkowani są pracownicy.

W przypadku X Sprzedaż:

  • aktywa trwałe (m.in. sprzęt IT, samochody);
  • kontakty biznesowe, specjalistyczną wiedzę na temat sprzedaży produktów i usług oraz historii współpracy z klientami („baza kliencka”);
  • środki pieniężne i należności związane ze sprzedażą produktów i usług;
  • zobowiązania związane ze sprzedażą towarów i usług, w tym zobowiązania kontrahentów oraz wobec pracowników przypisanych do tej części biznesu.

Do danego rodzaju biznesu przyporządkowani są również pracownicy.

W oparciu o opisany wyżej zespół składników materialnych i niematerialnych X Produkcja i X Sprzedaż mogą obecnie i będą mogły po Podziale samodzielnie kontynuować działalność w zakresie wykonywanym w ramach swoich funkcji. Podkreślić należy, że jak wskazano powyżej funkcje te są od siebie niezależne i dotyczą odrębnych rodzajów działalności Spółki (tj. produkcji i sprzedaży).

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do X Produkcja i X Sprzedaż, warunek istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) jest już obecnie i będzie na moment Podziału spełniony.

Ad. 2. Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe.

W ocenie Wnioskodawcy, na tle przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego faktów, X Produkcja, jak również X Sprzedaż będą na moment podziału wyodrębnione organizacyjnie i finansowo. Pojęcie „wyodrębnienia organizacyjnego” zostało wyjaśnione m.in. przez Dyrektora izby Skarbowej w Poznaniu, w interpretacji indywidualnej wydanej 14 lutego 2012 r., Znak: ILPB3/423-595/09/12-S/EK, zgodnie z którą: wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość.).

Taką argumentację podzielają również sądy administracyjne. Wskazać tutaj można przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego („WSA”) w Gdańsku z 21 listopada 2012 r. (sygn. akt I 5A/Gd 971/12), w którym sąd stwierdził, że: wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia, jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). W wyroku WSA w Warszawie z 21 czerwca 2012 r. (sygn. akt III SA/Wa 2836/11) sąd uznał, że: wyodrębnienie organizacyjne nie musi mieć sformalizowanego charakteru, ani też nie może być uznawane za decydujące dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie organizacyjne może przy tym wynikać ze statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale jak podkreślają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, może mieć również charakter faktyczny, jak ma to miejsce w przypadku X Produkcja i X Sprzedaż.

Spółka podkreśla, że wyodrębnienie organizacyjne X Produkcja i X Sprzedaż wynika bezpośrednio ze struktury organizacyjnej Grupy, do której należy Wnioskodawca. Jak zostało również wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, X Produkcja i X Sprzedaż stanowią odrębne rodzaje działalności w Spółce, do których przypisane zostały określone (odrębne) zadania i funkcje. Poszczególne zadania realizowane są przez konkretnych pracowników przypisanych do tych poszczególnych działalności. Wyodrębnienie organizacyjne X Produkcja i X Sprzedaż przejawia się zatem również w prowadzeniu przez oba te biznesy odrębnej od siebie działalności.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, X Produkcja i X Sprzedaż są obecnie wyodrębnione pod względem organizacyjnym w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy i wyodrębnienie to będzie istniało w dacie Podziału.

W zakresie spełnienia warunku wyodrębnienia finansowego, podkreślane jest przez organy podatkowe, że wystarczającym jest prowadzenie rachunkowości w taki sposób, aby można było przyporządkować koszty i przychody, należności oraz zobowiązania do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 10 stycznia 2013 r., Znak: ILPP2/443-1044/12-4/EN Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, wskazał, że (...) wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...).

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z 4 lipca 2014 r., Znak: ITPB3/423-170/14/DK wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy: (...) wyodrębnienie finansowe nie oznacza natomiast całkowitej samodzielności finansowej lecz sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nie należy tego pojęcia utożsamiać z posiadaniem przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa pełnej samodzielności finansowej, czy też samodzielnym sporządzaniem bilansu (...).

Natomiast w interpretacji z 27 czerwca 2014 r., Znak: IPTPB3/423-95/14-4/GG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził: (...) konsekwencją finansowego wyodrębnienia majątku mającego stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest konieczność przypisania do tego majątku również wszelkich zobowiązań związanych ze składnikami tego majątku. (...) Wyodrębnienie finansowe nie oznacza, co prawda pełnej, całkowitej samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...).

Stosowane przez Spółkę narzędzia kontrolingowe pozwalają na identyfikację i przyporządkowanie do każdego z biznesów należności związanych z tymi biznesami, jak również zobowiązań. Na moment Podziału przypisane do każdego z biznesów należności i zobowiązania zostaną odpowiednio alokowane do X Produkcja i X Sprzedaż.

Dzięki tak prowadzonej ewidencji zdarzeń gospodarczych jak również w oparciu o stosowane narzędzia kontrolingowe możliwe jest zatem przygotowanie na potrzeby zarządcze Spółki bilansów, rachunku wyników oraz rachunków przepływów pieniężnych oddzielnie dla X Produkcja i X Sprzedaż. A zatem Spółka jest w stanie oraz na moment Podziału będzie w stanie w sposób przejrzysty ustalić sytuację majątkową każdego z biznesów (tj. zarówno X Produkcja i X Sprzedaż). Co więcej, mając na uwadze, wymogi formalne związane z Podziałem sytuacja majątkowa odrębnie każdego z biznesów będzie musiała została odzwierciedlona w dokumentach stanowiących element wniosku do sądu o rejestrację Podziału.

Na ten moment, oba biznesy korzystają z jednego rachunku bankowego (w chwili obecnej oddzielne rachunki nie są konieczne ze względów biznesowych), niemniej jednak Spółka jest w stanie przypisać przynależną do każdego biznesu gotówkę.

W świetle powyższych argumentów, nie ulega wątpliwości, że X Produkcja i X Sprzedaż stanowią i na moment Podziału będą stanowiły jednostki wyodrębnione finansowo.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do X Produkcja i X Sprzedaż, przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego jest spełniona.

Ad. 3. Przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne).

Warunek przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych odnosi się do funkcjonalnego wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „wyodrębnienia funkcjonalnego” zostało wyjaśnione m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 września 2014 r., Znak: IBPBI/2/423-744/14/BG, zgodnie z którą: (...) wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa (...).

Co więcej, jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 26 maja 2014 r., Znak: IBPP3/443-203/14/AŚ w ocenie organu, dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część przedsiębiorstwa jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe (wskazane przepisami ustawy) nie musi mieć charakteru bardzo sformalizowanego. Bardziej istotne jest wyodrębnienie stricte funkcjonalne, które pozwala na dalsze funkcjonowanie części przedsiębiorstwa w sposób niezależny po oddzieleniu go od reszty przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne w strukturach Spółki X Produkcja i X Sprzedaż przejawia się wyraźną odrębnością w zakresie działalności operacyjnej prowadzonej w ramach każdego z biznesów. Do działalności realizowanej w ramach X Produkcja należy w szczególności produkcja produktów oferowanych przez Spółkę (produkcja etykiet, dystrybucja drukarek kodów kreskowych, oprogramowania, akcesoriów i materiałów eksploatacyjnych). Z kolei działalność wykonywaną w ramach X Sprzedaż stanowi sprzedaż powyższych produktów oraz sprzedaż usług. Są to więc całkowicie od siebie niezależne obszary działalności gospodarczej i z tych też względów globalnie została podjęta decyzja o ich formalnym wyodrębnieniu, poprzez rozdzielenie tych obszarów działalności.

Wnioskodawca podkreśla, że X Produkcja i X Sprzedaż powinny być traktowane jako wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych (odrębnych) zadań gospodarczych, wystarczających do utworzenia niezależnego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność operacyjną. Wynika, to m.in. z faktu, że do każdego z tych biznesów przypisane są wskazane w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne.

Co więcej, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, oba biznesy mają przyporządkowane zespoły pracowników, którzy wykonują poszczególne funkcje dotyczące działalności operacyjnej tych biznesów.

Wyodrębnienia funkcjonalnego X Produkcja i X Sprzedaż nie podważa fakt, że w związku z prowadzoną działalnością biznesy te korzystają ze wsparcia księgowego, kadrowego, prawnego (tzw. back-up offlce). Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, związku z Podziałem Spółki, funkcje back-up office i związani z tym pracownicy pozostaną w X Produkcja, natomiast wsparcie back-up office dla X Sprzedaż po Podziale świadczone będzie na podstawie odrębnej umowy przez X Produkcja bezpośrednio na rzecz X Sprzedaż. Umowa w tym zakresie będzie obowiązywała od momentu Podziału, co zapewni niezakłócone funkcjonowanie X Sprzedaż od samego początku po Podziale.

W rezultacie, zarówno X Produkcja jak i X Sprzedaż dysponować będą pracownikami oraz wszystkimi wskazanymi wyżej składnikami materialnymi i niematerialnymi przydzielonymi tym biznesom co pozwoli w praktyce na kontynuowanie działalności przez X Produkcja i X Sprzedaż w sposób tożsamy jak czyniła to dotychczas Spółka oraz jakby czynił to niezależny przedsiębiorca.

Jednocześnie umowa najmu powierzchni, w której obecnie Wnioskodawca prowadzi obie działalności zostanie (z uwagi na praktyczne przeszkody w podzieleniu tej umowy) przeniesiona w wyniku planowanego Podziału, do X Produkcja, przy czym jednocześnie X Sprzedaż zawrze umowę podnajmu z X Produkcja w zakresie powierzchni, z jakiej korzystać faktycznie będzie po Podziale X Sprzedaż. W konsekwencji od daty Podziału w obu spółkach (X Produkcja i X Sprzedaż) zapewnione będą warunki lokalowe do niezakłóconego kontynuowania działalności gospodarczej.

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, nie powinno ulegać wątpliwości, że warunek przeznaczenia X Produkcja i X Sprzedaż do realizacji określonych zadań gospodarczych jest obecnie spełniony, jak również zostanie spełniony w dacie Podziału.

Ad. 4. Zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Ostatnim warunkiem uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność stanowienia przez niego niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadanie gospodarcze.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisany wyżej zespół składników zorganizowanych jako X Produkcja umożliwia samodzielne prowadzenie działalności w zakresie produkcji produktów oferowanych przez Spółkę natomiast opisany wyżej zespół składników, w szczególności z wykorzystaniem przypisanej do tej części biznesu bazy klientów, umożliwia X Sprzedaż samodzielne prowadzenie działalności w zakresie sprzedaży produktów i usług oferowanych przez Spółkę.

W związku z powyższym, X Produkcja i X Sprzedaż są w stanie samodzielne prowadzić działalność gospodarczą w formie odrębnych przedsiębiorstw w wyżej wymienionym zakresie.

Mając na uwadze przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego fakty oraz przytoczoną powyżej argumentację wspartą dotychczasowym orzecznictwem organów podatkowych i sądów administracyjnych, zdaniem Wnioskodawcy, X Produkcja i X Sprzedaż są zdolne do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwa, w szczególności zaś X Produkcja i X Sprzedaż:

  1. stanowią zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań;
  2. posiadają organizacyjne i finansowe wyodrębnienie;
  3. są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnione funkcjonalnie);
  4. posiadają zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Okoliczności przedstawionego zdarzenia przyszłego wskazują zatem bez wątpliwości na to, że wyodrębnione w drodze Podziału X Produkcja i X Sprzedaż, posiadają i będą posiadały w dacie Podziału zdolność do samodzielnego, niezależnego funkcjonowania. Wszystkie te okoliczności wskazują jednoznacznie, zdaniem Wnioskodawcy, że X Produkcja i X Sprzedaż powinny być traktowane obecnie i w przyszłości jako zorganizowane części w istniejącym w Spółce przedsiębiorstwie w rozumieniu powołanych na wstępnie przepisów podatkowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 updop, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa – przychodem podatkowym jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia.

Jak wykazał powyżej Wnioskodawca, w opisanym zdarzeniu przyszłym spełnione zostaną przesłanki uznania X Produkcja i X Sprzedaż za ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop.

W konsekwencji, wyodrębnienie X Produkcja i X Sprzedaż w skutek Podziału Spółki nie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane przez:

  1. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 stycznia 2014 r., Znak: IBPBI/2/423-1367/13/AP oraz IBPBI/2/423-57/14/AP;
  2. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 maja 2011 r., Znak: IPPB5/423-485/11-2/DG.

Podsumowując, Wnioskodawca wskazał, że X Produkcja i X Sprzedaż stanowić będą w dacie wyodrębnienia ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop, a w konsekwencji podział Spółki nie będzie skutkował powstaniem po jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj