Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/4512-645/15-2/ISK
z 23 października 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2015 r. (data wpływu 31 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wydzielenia ze Spółki części majątku i przeniesienia ich na Spółkę Przejmującą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 31 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wydzielenia ze Spółki części majątku i przeniesienia ich na Spółkę Przejmującą.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


A. Sp. z o.o. (dalej: „A.” lub „Spółka”), wnosi o odpowiedź na pytanie w kontekście poniżej przedstawionego zdarzenia przyszłego:

I. Obecny model funkcjonowania Grupy A.

Działalność międzynarodowej grupy kapitałowej A. (Grupy A.) obejmuje produkcję, sprzedaż i dystrybucję kosmetyków (np. środków czyszczących, myjących, pielęgnacyjnych lub zapachowych; dalej łącznie: „Kosmetyki”), a także sprzedaż i dystrybucję artykułów domowych i związanych z szeroko rozumianą modą (np. artykułów dekoracyjnych, butów, biżuterii, zegarków, ozdób lub akcesoriów; dalej łącznie: „Produkty F”), prowadzoną na różnych rynkach geograficznych przez wyspecjalizowane podmioty.


Główna działalność Grupy A. w Polsce realizowana jest obecnie przez trzy podmioty:

  • A., prowadzącą działalność polegającą przede wszystkim na produkcji Kosmetyków oraz nabywaniu Produktów F, a następnie ich dostawie lub sprzedaży, a także na świadczeniu usług w zakresie kompletacji zamówień,
  • A. C. Sp. z o.o. (dalej: „AC”), prowadzący działalność dystrybucyjną w systemie sprzedaży bezpośredniej, za pośrednictwem niezależnych konsultantek na terytorium Polski oraz w systemie sprzedaży internetowej, oraz
  • A. E. Sp. z o.o., będący tzw. centrum usług finansowych, zajmujący się obsługą procesów finansowo-księgowych spółek z Grupy A. z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (dalej: „region E.”).

Działalność polskiej części Grupy A. odbiega od typowej struktury korporacyjnej przyjętej w innych państwach z regionu E.. Dotyczy to w szczególności praktyki, wedle której działalność produkcyjna powinna być, co do zasady, prowadzona oddzielnie od działalności dystrybucyjnej (w tym od działalności kompletacji zamówień). Zgodnie ze wspomnianą praktyką, główne rodzaje działalności powinny być prowadzone przez odrębne podmioty.


Po analizie funkcjonalnej działalności podmiotów Grupy A. w Polsce okazało się, że A. wykonuje czynności nie tylko w zakresie funkcji produkcyjnych, ale także w zakresie funkcji kompletacji zamówień.


W związku z tym, ponieważ obecnie A. jest odpowiedzialna zarówno za funkcje produkcyjne jak i za funkcje kompletacji zamówień, Grupa A. dąży do przekształcenia obecnej struktury organizacyjnej w Polsce, tak aby dostosować ją do struktury występującej w innych państwach regionu E.. Niniejszym celem restrukturyzacji jest podział A. skutkujący wydzieleniem funkcji produkcyjnych od funkcji kompletacji zamówień do różnych podmiotów.


Szczegółowy opis restrukturyzacji


Jak wskazano powyżej, celem restrukturyzacji w ramach Grupy A. będzie dostosowanie struktury spółek Grupy A. w Polsce do struktury funkcjonującej w innych państwach regionu E., polegającej, co do zasady, na niełączeniu w jednym podmiocie funkcji produkcyjnych z funkcjami kompletacji zamówień.


W ramach działalności A. można wyróżnić dwa podstawowe obszary aktywności:

  1. działalność polegającą na produkcji Kosmetyków oraz nabywaniu Produktów F, a następnie dostawie lub sprzedaży Kosmetyków i Produktów F do innych podmiotów należących do Grupy A. [ten obszar działalności/aktywności Spółki będzie zwany dalej: „funkcjami produkcyjnymi”], która obejmuje w szczególności:
    1. procesy produkcyjne w odniesieniu do Kosmetyków, obejmujące także prawidłową obsługę procesów w zakresie ich wytwarzania;
    2. sprzedaż lub dostawę Kosmetyków oraz Produktów F na rzecz innych podmiotów z Grupy A.;
    3. zakup surowców, opakowań, jak również innych materiałów używanych do procesów produkcyjnych;
    4. nadzór oraz badania związane z weryfikacją jakości surowców jak również gotowych Kosmetyków oraz Produktów F;
    5. industrializację stworzonych oraz zaprojektowanych opakowań;
    6. nabywanie Produktów F od podmiotów trzecich w celu ich dalszej odsprzedaży podmiotom z Grupy A.;
    7. zarządzanie procesem inwestycyjnym w zakresie produkcji;
    8. działalność magazynową oraz logistyczną w odniesieniu do surowców, półproduktów jak również produktów gotowych przeznaczonych do sprzedaży na rzecz innych podmiotów z Grupy A.;
    9. działalność związaną z wypełnianiem wszelkich wymogów celnych w związku z obrotem towarowym z państwami spoza UE;
    10. działalność związaną z wypełnianiem wszelkich wymogów akcyzowych w związku ze zużyciem alkoholu etylowego w procesach produkcyjnych;
    11. kontakty z lokalnymi dystrybutorami odpowiedzialnymi za sprzedaż Kosmetyków oraz Produktów F na rynkach zagranicznych;
    12. obsługę procesów przedsprzedażowych (związanych z rejestracją i wprowadzaniem Kosmetyków oraz Produktów F na rynki);
    13. obsługę procesów posprzedażowych w odniesieniu do wybranych rynków;
    14. ustalanie cen Kosmetyków oraz Produktów F dla podmiotów z Grupy A.;
    oraz
  2. działalność polegającą na kompletacji zamówień na Kosmetyki lub Produkty F dla konsultantek z rynku polskiego i wybranych rynków zagranicznych [ten obszar działalności/aktywności Spółki będzie zwany dalej: „funkcjami kompletacji zamówień”], która obejmuje w szczególności:
    1. kompletację zamówień Kosmetyków i Produktów F na rzecz konsultantek oraz punktów obsługi konsultantek;
    2. obsługę logistyczną zamówień Kosmetyków i Produktów F na rynku polskim;
    3. odpowiadanie na reklamacje dotyczące usług wykonanych przez Pion Kompletacji (włączając w to obsługę zwrotu produktów z rynku polskiego);
    4. działania w zakresie komercyjnego ko-pakowania, podejmowane dla rynku polskiego i rynków zagranicznych, włączając etykietowanie, dodawanie dodatkowych informacji związanych z promocją, itp.


Formalne potwierdzenie oraz rozpoznanie istnienia powyższych dwóch podstawowych obszarów działalności w ramach A. (tj. funkcji produkcyjnych oraz funkcji kompletacji zamówień), w tym formalne przypisanie odpowiednich zasobów do tych funkcji (m.in. pracowników, aktywów i zobowiązań) nastąpiło na podstawie uchwały zarządu Spółki dotyczącej formalnego wydzielenia Pionu Produkcji oraz Pionu Kompletacji w ramach A. (dalej: „Uchwała”).


Zgodnie z Uchwałą, nastąpiło formalne wydzielenie w ramach A. funkcji produkcyjnych oraz funkcji kompletacji zamówień, w dwóch oddzielnych pionach biznesowych (w Pionie Produkcji oraz w Pionie Kompletacji). Pion Produkcji i Pion Kompletacji funkcjonują na poniższych zasadach:

  • W ramach A. utworzono dwa odrębne piony biznesowe, o odrębnych zadaniach i funkcjach gospodarczych:
    1. Pion Produkcji pełniący funkcje produkcyjne,
    2. Pion Kompletacji pełniący funkcje kompletacji zamówień.
  • Obszary wspólne zarówno dla Pionu Produkcji jak i dla Pionu Kompletacji, o charakterze pomocniczym lub wsparcia - takie jak np. czynności w zakresie rachunkowości, kontroli, finansów, raportowania, zakupów, badania i rozwoju, zasobów ludzkich, systemów informatycznych, wsparcia prawnego, administracji, logistyki [wspólne, pomocnicze obszary działalności/aktywności Spółki zwane dalej: „funkcjami wspólnymi”], zostały przypisane do Pionu Produkcji. Pion Kompletacji może korzystać z funkcji wspólnych według wewnętrznie ustalonych zasad alokowania i rozliczania kosztów funkcji wspólnych.
  • Przyjęto nowy schemat organizacyjny A., uwzględniający wewnętrzny podział Spółki na Pion Produkcji oraz Pion Kompletacji. Wyznaczono osoby odpowiedzialne za bieżące zarządzanie Pionem Produkcji i za bieżące zarządzanie Pionem Kompletacji.
  • Pion Produkcji i Pion Kompletacji będą sporządzać, dla wewnętrznych celów sprawozdawczości zarządczej, oddzielne bilanse na koniec każdego miesiąca, oraz oddzielne rachunki zysków i strat za okres każdego miesiąca.
  • Prowadzona ewidencja księgowa umożliwia w A. przyporządkowanie przychodów (rachunkowych i podatkowych), kosztów (rachunkowych i podatkowych), należności i zobowiązań do Pionu Produkcji lub do Pionu Kompletacji.
  • Prowadzona przez Spółkę ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych umożliwia wskazanie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z Pionem Produkcji lub związanych z Pionem Kompletacji.
  • Do Pionu Produkcji oraz Pionu Kompletacji przyporządkowano odrębne rachunki bankowe.
  • Pion Produkcji i Pion Kompletacji nie stanowią oddziałów i nie sporządzają samodzielnie sprawozdań finansowych.
  • Pion Produkcji i Pion Kompletacji nie są (oddzielnymi od samej Spółki) pracodawcami (zakładami pracy) ani płatnikami składek i wpłat na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
  • Pion Produkcji i Pion Kompletacji są zlokalizowane w tym samym miejscu.

Do Pionu Produkcji przypisano zbiór powiązanych ze sobą składników materialnych i niematerialnych, który to zbiór (kompleks składników) związany jest z pełnieniem funkcji produkcyjnych oraz funkcji wspólnych, obejmujący w szczególności następujące pozycje:

  1. składniki materialne
    • własność nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego gruntów należących do A.,
    • środki trwałe (np. budynek, maszyny, komputery) związane z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi,
    • aktywa obrotowe - zapasy (np. materiały, Kosmetyki, Produkty F, półprodukty, produkcję w toku) związane z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi,
    • środki pieniężne,
  2. składniki niematerialne (w tym zobowiązania)
    • pracownicy związani z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi,
    • wartości niematerialne i prawne (np. licencje do programów komputerowych) związane z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi,
    • rachunki bankowe związane z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi,
    • prawa i obowiązki (należności i zobowiązania) wynikające z umów z dostawcami i odbiorcami, związane z funkcjami produkcyjnymi oraz funkcjami wspólnymi, np. dotyczące:
      • produkcji Kosmetyków,
      • zakupu Produktów F,
      • sprzedaży Kosmetyków oraz Produktów F,
      • zakupu materiałów służących do produkcji Kosmetyków,
      • zakupu usług niezbędnych do świadczenia funkcji produkcyjnych (np. usługi magazynowania, transportu),
      • zakupu usług niezbędnych do świadczenia funkcji wspólnych (np. usługi pracy tymczasowej, doradztwa, prawne, podatkowe, leasingu, wynajmu),
    • zobowiązania publicznoprawne dotyczące funkcji produkcyjnych i funkcji wspólnych, np. zobowiązania wobec organów podatkowych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w części dotyczącej pracowników alokowanych do Pionu Produkcji).


Jednocześnie, do Pionu Kompletacji przypisano zbiór powiązanych ze sobą składników materialnych i niematerialnych, który to zbiór (kompleks składników) związany jest z pełnieniem funkcji kompletacji zamówień, obejmujący w szczególności następujące pozycje:

  1. składniki materialne
    • środki trwałe (np. maszyny, linia kompletacji zamówień, komputery) związane z funkcjami kompletacji zamówień,
    • możliwość korzystania z budynku przypisanego do Pionu Produkcji,
    • środki pieniężne,
  2. składniki niematerialne (w tym zobowiązania)
    • pracownicy związani z funkcjami kompletacji zamówień,
    • wartości niematerialne i prawne (np. licencje do programów komputerowych) związane z funkcjami kompletacji zamówień,
    • rachunki bankowe związane z funkcjami kompletacji zamówień,
    • prawa i obowiązki (należności i zobowiązania) wynikające z umów z dostawcami i odbiorcami, związane z funkcjami kompletacji zamówień, np. dotyczące:
      • świadczenia usług kompletacji zamówień Kosmetyków oraz Produktów F,
      • zakupu usług niezbędnych do świadczenia funkcji kompletacji zamówień (np. usługi magazynowania, transportu),
    • zobowiązania publicznoprawne dotyczące funkcji kompletacji zamówień, np. zobowiązania wobec organów podatkowych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w części dotyczącej pracowników alokowanych do Pionu Kompletacji).


Punktem odniesienia do dokonania przyporządkowania danego składnika do Pionu Produkcji lub do Pionu Kompletacji była rola, jaką dany składnik spełnia w funkcjonowaniu Spółki.


W przyszłości możliwe jest, że w A. (jako w spółce dzielonej) będzie miał miejsce podział Spółki przeprowadzony w sposób przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm., dalej: „KSH”), tj. podział przez wydzielenie. Podział ten będzie polegał na przeniesieniu części majątku A. związanej z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi (czyli Pionu Produkcji) z A. na inną, już istniejącą, polską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka Przejmująca"). Część majątku A. związana z funkcjami kompletacji zamówień (czyli Pion Kompletacji) pozostanie w A..

Spółka Przejmująca po otrzymaniu w ramach podziału składników wchodzących w skład Pionu Produkcji będzie wykonywała funkcje produkcyjne wykonywane dotychczas przez A. w zakresie Pionu Produkcji. Z kolei Pion Kompletacji pozostający w A. będzie służyć do kontynuowania funkcji kompletacji zamówień wykonywanych przez A. dotychczas w zakresie Pionu Kompletacji.

Po podziale, Spółka Przejmująca (która przejmie Pion Produkcji) będzie ponadto świadczyć funkcje wspólne na rzecz Spółki (w której pozostanie Pion Kompletacji) na podstawie stosownych umów o świadczenie usług. Także możliwość korzystania z nieruchomości i praw użytkowania wieczystego gruntów (które przejdą wraz z Pionem Produkcji do Spółki Przejmującej) zostanie zapewniona po podziale dla A. (w zakresie wymaganym przez Pion Kompletacji) na podstawie stosownej umowy.


W związku z podziałem A. dojdzie do przejścia części zakładu pracy (w części dotyczącej pracowników Pionu Produkcji) na innego pracodawcę (tj. na Spółkę Przejmującą) w trybie art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).


Wydzielenie nastąpi w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej (dzień wydzielenia).


W wyniku podziału dojdzie do obniżenia wysokości kapitału zakładowego lub innych kapitałów własnych (np. kapitału zapasowego lub pozostałych kapitałów rezerwowych) A.. W przypadku, gdy podział Spółki będzie wiązać się z obniżeniem wysokości kapitału zakładowego A., nastąpi to poprzez obniżenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów w A., bez zmniejszania liczby tych udziałów w A.. Niniejszym, w wyniku podziału Spółki nie dojdzie do umorzenia (unicestwienia) jakichkolwiek udziałów w A., lecz jedynie dojdzie do zmniejszenia wartości nominalnej udziałów.


W związku z podziałem A., ani wspólnik A. ani Spółka Przejmująca nie będą zobowiązani do wniesienia dopłat w gotówce, o których mowa w art. 529 § 3 i 4 KSH.


Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.), w związku z podziałem A. nie będzie zamykała swoich ksiąg rachunkowych.


Przed, w lub po dniu wydzielenia (podziale A.) może dojść do zmiany firmy (nazwy) A. lub Spółki Przejmującej.


A. jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka Przejmująca na moment podziału A. będzie czynnym podatnikiem VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy podział przez wydzielenie A. polegający na wydzieleniu ze Spółki części majątku A. związanego z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi (tj. Pionu Produkcji) oraz przeniesieniu tej części majątku na Spółkę Przejmującą, podczas gdy część majątku A. związana z funkcjami kompletacji zamówień (tj. Pion Kompletacji) pozostanie w A., będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zdaniem A., podział przez wydzielenie A. polegający na wydzieleniu ze Spółki części majątku A. związanego z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi (tj. Pionu Produkcji) oraz przeniesieniu tej części majątku na Spółkę Przejmującą, podczas gdy część majątku A. związana z funkcjami kompletacji zamówień (tj. Pion Kompletacji) pozostanie w A., nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.


Po pierwsze, w ocenie Spółki, Pion Produkcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W świetle powyższego, zorganizowana część przedsiębiorstwa jest:

  • zespołem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespołem istniejącym w ramach danego przedsiębiorstwa,
  • zespołem wyodrębnionym organizacyjnie,
  • zespołem wyodrębnionym finansowo,
  • zespołem wyodrębnionym funkcjonalnie, tj. mogącym stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze, które realizuje w ramach przedsiębiorstwa.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi pewien agregat przedmiotów materialnych i niematerialnych, powiązanych ze sobą funkcjonalnie, o określonym stopniu organizacji i służący prowadzeniu działalności gospodarczej. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe, dla określenia czy dany zespół składników tworzy zorganizowaną część przedsiębiorstwa szczególną uwagę trzeba zwrócić na trzy ostatnie wymienione powyżej kryteria, które formułują warunki wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przesądzając o wydzieleniu zespołu składników majątkowych w istniejącym przedsiębiorstwie.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych „niepowiązanych ze sobą” składników, przy pomocy których w przyszłości można będzie prowadzić działalność, lecz jest zorganizowanym zespołem tych składników (które pozostają wobec siebie w ścisłej organizacyjnej relacji). Ponadto, wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako np. dział, wydział, oddział lub pion.

Co do wyodrębnienia finansowego, w orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, iż nie oznacza ono koniecznie samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, w świetle powołanej powyżej definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, agregat (kompleks) majątkowy stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa winien być wyodrębniony funkcjonalnie. Oznacza to, że musi tworzyć zespół składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa sprowadza się natomiast do ustalenia, czy jako odrębna całość jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku, już od momentu jej wyodrębnienia.

Podsumowując, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania (w razie zaistnienia takiej potrzeby) w obrocie gospodarczym.


W ocenie A., wszystkie powyższe przesłanki są spełnione zarówno w odniesieniu do Pionu Produkcji, tak że Pion Produkcji i Pion Kompletacji stanowią dwie, oddzielne, niezależne zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o vat.


Poniżej przedstawiono argumenty przemawiające za taką kwalifikacją prawną Pionu Produkcji, w podziale na poszczególne przesłanki definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


(1) Pion Produkcji jako zorganizowany zespół składników majątkowych


Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, zarówno Pion Produkcji jak i Pion Kompletacji stanowią dwa odrębne zespoły składników majątkowych, składające się zarówno ze składników materialnych (np. ze środków trwałych, zapasów) jak i ze składników niematerialnych, w tym zobowiązań (np. praw i obowiązków z tytułu umów, pracowników).


Do Pionu Produkcji przypisano zbiór powiązanych ze sobą składników materialnych niematerialnych, który to zbiór (kompleks składników) związany jest z pełnieniem funkcji produkcyjnych oraz funkcji wspólnych, obejmujący w szczególności następujące pozycje:

  1. składniki materialne
    • własność nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego gruntów należących do A.,
    • środki trwałe (np. budynek, maszyny, produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi),
    • aktywa obrotowe - zapasy (np. materiały, Kosmetyki, Produkty F, półprodukty, produkcję w toku) związane z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi,
    • środki pieniężne,
  2. składniki niematerialne (w tym zobowiązania)
    • pracownicy związani z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi,
    • wartości niematerialne i prawne (np. licencje do programów komputerowych) związane z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi,
    • rachunki bankowe związane z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi,
    • prawa i obowiązki (należności i zobowiązania) wynikające z umów z dostawcami i odbiorcami, związane z funkcjami produkcyjnymi oraz funkcjami wspólnymi, np. dotyczące:
      • produkcji Kosmetyków,
      • zakupu Produktów F,
      • sprzedaży Kosmetyków oraz Produktów F,
      • zakupu materiałów służących do produkcji Kosmetyków,
      • zakupu usług niezbędnych do świadczenia funkcji produkcyjnych (np. usługi magazynowania, transportu),
      • zakupu usług niezbędnych do świadczenia funkcji wspólnych (np. usługi pracy tymczasowej, doradztwa, prawne, podatkowe, leasingu, wynajmu),
    • zobowiązania publicznoprawne dotyczące funkcji produkcyjnych i funkcji wspólnych, np. zobowiązania wobec organów podatkowych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w części dotyczącej pracowników alokowanych do Pionu Produkcji).


Podstawą do wyodrębnienia w ramach Pionu Produkcji oraz Pionu Kompletacji składników materialnych i niematerialnych był cel, jakim jest prowadzenie działalności w zakresie funkcji produkcyjnych oraz funkcji wspólnych (Pion Produkcji) albo w zakresie funkcji kompletacji zamówień (Pion Kompletacji). Składniki materialne i niematerialne tworzące Pion Produkcji będą więc stanowiły na moment wydzielenia zespół, w ramach którego wzajemne powiązania funkcjonalne i zależności umożliwią wykonywanie zadań, do których zostaną przeznaczone.

Podkreślenia wymaga, że przypisane poszczególnym pionom składniki nie zostały przyporządkowane w sposób przypadkowy. Przyporządkowanie to wynika przede wszystkim z dotychczasowego wykorzystania tych składników do działalności realizowanej przez poszczególne piony oraz zapewnieniu im możliwości skutecznej realizacji tych zadań w przyszłości. Przykładowo, do każdego z pionów został przypisany ogół zobowiązań i należności wynikających ze stosunków pracowniczych i stosunków cywilnoprawnych oraz wszelkie prawa i obowiązki, a także należności i zobowiązania wynikające z umów, które są funkcjonalnie związane z działalnością określonego pionu.


Mając powyższe na względzie, zdaniem A., Pion Produkcji na moment wydzielenia będzie stanowił niezależny, zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


(2) Wyodrębnienie organizacyjne Pionu Produkcji


Zarówno Pion Produkcji jak również Pion Kompletacji na moment wydzielenia będą wyodrębnione w ramach wewnętrznej struktury A. zarówno pod względem formalnym - na podstawie aktu wewnętrznego - Uchwały, jak i pod względem praktycznym - z uwagi na wykonywaną działalność. Jednocześnie, istotnym czynnikiem świadczącym o wyodrębnieniu organizacyjnym będzie czynnik ludzki, czyli personel przyporządkowany do Pionu Produkcji lub do Pionu Kompletacji i tym samym dedykowany do wykonywania zadań przypisanych do tych pionów.

Wyznaczono także osoby odpowiedzialne za bieżące zarządzanie Pionem Produkcji i za bieżące zarządzanie Pionem Kompletacji. Pion Produkcji oraz Pion Kompletacji będą również posiadać własne struktury organizacyjne.


Ponadto, będzie istnieć możliwość ścisłego przypisania do Pionu Produkcji lub do Pionu Kompletacji poszczególnych składników majątku.


W świetle powyższego, w ocenie A., Pion Produkcji na dzień wydzielenia będzie stanowił niezależny, zorganizowany zespół składników majątkowych wyodrębniony pod względem organizacyjnym w A..


(3) Wyodrębnienie finansowe Pionu Produkcji


A. posiada i wykorzystuje narzędzia rachunkowe pozwalające na przypisanie poszczególnych przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów zarówno do Pionu Produkcji jak i do Pionu Kompletacji. Ponadto, do Pionu Produkcji i do Pionu Kompletacji zostaną przypisane odrębne rachunki bankowe ze zgromadzonymi na nich środkami pieniężnymi.

Na wyodrębnienie finansowe Pionu Produkcji wskazują następujące okoliczności:

  • Pion Produkcji sporządza, dla wewnętrznych celów sprawozdawczości zarządczej, oddzielny bilans na koniec każdego miesiąca, oraz oddzielny rachunek zysków i strat za okres każdego miesiąca;
  • Prowadzona ewidencja księgowa umożliwia w A. przyporządkowanie przychodów (rachunkowych i podatkowych), kosztów (rachunkowych i podatkowych), należności i zobowiązań do Pionu Produkcji;
  • Prowadzona przez Spółkę ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych umożliwia wskazanie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z Pionem Produkcji;
  • Do Pionu Produkcji przyporządkowano odrębne rachunki bankowe ze znajdującymi się na nich środkami pieniężnymi.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż na moment podziału możliwe będzie w ramach finansów całego przedsiębiorstwa A. oddzielenie finansów Pionu Produkcji.


W związku z tym należy uznać, że Pion Produkcji na moment wydzielenia będzie stanowić zespół składników majątkowych wyodrębniony pod względem finansowym.


(4) Wyodrębnienie funkcjonalne Pionu Produkcji


W ocenie A., z przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) wynika, że Pion Produkcji będzie w stanie kontynuować realizację swoich dotychczasowych zadań oraz samodzielnie funkcjonować na rynku jako odrębny podmiot (w wyniku podziału Spółki).


Działalność Pionu Produkcji obejmuje w szczególności:

  1. procesy produkcyjne w odniesieniu do Kosmetyków, obejmujące także prawidłową obsługę procesów w zakresie ich wytwarzania;
  2. sprzedaż Kosmetyków oraz Produktów F na rzecz innych podmiotów z Grupy A.;
  3. zakup surowców, opakowań, jak również innych materiałów używanych do procesów produkcyjnych;
  4. nadzór oraz badania związane z weryfikacją jakości surowców jak również gotowych Kosmetyków oraz Produktów F;
  5. industrializację stworzonych oraz zaprojektowanych opakowań;
  6. nabywanie Produktów F od podmiotów trzecich w celu ich dalszej odsprzedaży podmiotom z Grupy A.;
  7. zarządzanie procesem inwestycyjnym w zakresie produkcji;
  8. działalność magazynową oraz logistyczną w odniesieniu do surowców, półproduktów jak również produktów gotowych przeznaczonych do sprzedaży na rzecz innych podmiotów z Grupy A.;
  9. działalność związaną z wypełnianiem wszelkich wymogów celnych w związku z obrotem towarowym z państwami spoza UE;
  10. działalność związaną z wypełnianiem wszelkich wymogów akcyzowych w związku ze zużyciem alkoholu etylowego w procesach produkcyjnych;
  11. kontakty z lokalnymi dystrybutorami odpowiedzialnymi za sprzedaż Kosmetyków oraz Produktów F na rynkach zagranicznych;
  12. obsługę procesów przedsprzedażowych (związanych z rejestracją i wprowadzaniem Kosmetyków oraz Produktów F na rynki);
  13. obsługę procesów posprzedażowych w odniesieniu do wybranych rynków;
  14. ustalanie cen Kosmetyków oraz Produktów F dla podmiotów z Grupy A.

Z perspektywy biznesowej Pion Produkcji będzie mógł funkcjonować niezależnie, bowiem będzie składać się ze wszystkich niezbędnych do tego celu zasobów. Innymi słowy, Pion Produkcji ma potencjalną zdolność do samodzielnych działań gospodarczych, ponieważ składa się z takich składników, które to umożliwiają.


Mając na uwadze powyższe, zdaniem A., Pion Produkcji na moment podziału będzie stanowić zorganizowany zespół składników majątkowych, wyodrębniony pod względem funkcjonalnym, zdolny do samodzielnego funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo.


Podsumowując, w świetle wyżej przedstawionych argumentów, zdaniem A., Pion Produkcji jest wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań z zakresu funkcji produkcyjnych i funkcji wspólnych, który będzie mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania i funkcjonujące na rynku.


W konsekwencji, należy stwierdzić, że Pion Produkcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


Prawidłowość powyższego rozumowania potwierdza również ugruntowana praktyka organów podatkowych. Analogiczne argumenty wskazujące na istnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa odnaleźć można przykładowo w:

Mając na uwadze powyższą klasyfikację Pionu Produkcji, podział przez wydzielenie A. polegający na wydzieleniu ze Spółki części majątku A. związanego z funkcjami produkcyjnymi i funkcjami wspólnymi (tj. Pionu Produkcji) oraz przeniesieniu tej części majątku na Spółkę Przejmującą, podczas gdy część majątku A. związana z funkcjami kompletacji zamówień (tj. Pion Kompletacji) pozostanie w A., nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.

Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Zatem przeniesienie przez A. Pionu Produkcji, stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.


Powyższe stanowisko potwierdziły organy podatkowe w innych interpretacjach podatkowych:

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj